Bilgisayar Temizliği Günü - 1

Bilgisayar Temizliği Günü

Bilgisayarınızdaki eski dosyaları temizlemeyi mi bıraktınız? Bugün bunu yapmanız gereken gün olabilir çünkü Bilgisayar Temizleme Günü…

Ulusal Bilgisayar Temizleme Günü, ilk olarak 2000 yılında “Institute for Business Technology”tarafından desteklenmiştir. 2000 yılından bu yana şubat ayının ikinci pazartesi gününde “sembolik” olarak kutlanan bir gündür.

Bilgisayarınız yavaş çalıştığında, neyin neden olduğunu merak edebilirsiniz. Bunun sebebi bilgisayarınızdaki gereksiz kalabalık olabilir. Bu kalabalıktan kurtulmak için Bilgisayar Temizleme Günü güzel bir başlangıç olabilir.

Bilgisayar Temizleme Günün amacı da size bu gereksiz kalabalıktan kurtulmayı hatırlatmaktır. Size, bilgisayarınızın tüm sistemine hem fiziksel hem dijital olarak bakmanız gerektiğini hatırlatır.

Bilgisayar Temizliği Günü Nasıl Kutlanır?

Bilgisayar Temizliği Günü - 1
Bilgisayar Temizliği Günü – 1

Öncelikle Bilgisayarınızın İçeriğini temizlemek ve düzenlemekle başlayabilirsiniz

  • İlk olarak sizin için önemli olan tüm dosyalarınızı, belgelerinizi ve resimlerinizi güvende tutmak için yedekleyin.
  • Yoğun çalışmaların ardından fark etmeden bilgisayarlarımızın masaüstü gereksiz birçok şeyle dolabiliyor. Temizliğe buradan başlamak doğru olabilir. Birkaç ay boyunca kullanmadığınız dosyaların silin veya arşivleyin.
  • Bilgisayarınızın masaüstünü kendi belirlediğiniz kategorilere göre yeniden düzenleyin. Örneğin sık kullandıklarınızı sol tarafa, daha az kullandıklarınızı sağ tarafa yerleştirmek gibi bir düzen içine girebilirsiniz.
  • Tabi ki zamanında işimizin düştüğü indirdiğimiz fakat şu an kullanmadığımız birçok uygulama olabilir. Bunlar bilgisayarımızda gereksiz yer kaplar. Artık kullanmadığınız tüm programları kaldırın.
  • Ara sıra e-posta hesabınızdaki gereksiz klasörünü temizlemenizde fayda var. Sadece bununla da kalmayıp gelen kutusunda önemli e-postaların dikkat çekmesi için filtreler ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayar Temizliği Günü ‘nde Fiziksel Bilgisayar Temizliği

Bilgisayar Temizliği Günü - 2
Bilgisayar Temizliği Günü – 2

Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyalardan kurtulduktan sonra şimdi fiziksel temizliğe geçebilirsiniz

  • Bilgisayarınızın içindeki kir ve toz onun performansını en çok etkileyen şeydir. Bir bez ve biraz alkol ile bilgisayarın kasasını ve klavyesini temizleyebilirsiniz.
  • Bilgisayarınızın içindeki birikmiş olan tozdan kurtulmak için havalandırma delikleri, fanlar ve klavyeye basınçlı hava uygulayarak buradaki kirlerden de kurtulabilirsiniz.
  • Bilgisayar ekranı için dikkatli olmanız gereken bir konuyu hatırlatmakta fayda var: Tablet veya cep telefonu ekranınızı temizlerken pencere temizleyicilerini, sert kimyasalları veya temizlik çözücülerini asla kullanmayın. Ekrana doğrudan sprey sıkmayın. iPhone ve iPad gibi cihazların ekranlarında özel bir kaplama bulunuyor. Bu kimyasallar da kaplamalara zarar veriyor. Teknolojik cihazları temizlemek için özel temizleme spreyleri kullanabilirsiniz.bil

Bilgisayarın fiziksel temizliği için yapılması gerekenleri izlemek için tıklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir