Apple, Eski iPhone'ları Yavaşlattığı İçin Para Cezasına Çarptırıldı - 1

Apple, Eski iPhone’ları Yavaşlattığı İçin Para Cezasına Çarptırıldı

Gün geçmiyor ki dünyaca ünlü firmalar yaptıkları hatalardan dolayı tazminat ödemesin.

Geçen yıllarda Wolksvagen emisyon krizi nedeniyle 15 milyar dolar ceza alırken 2019 yılında

British Airways Kişisel Verileri Korum Kanunu ihlali nedeniyle 183 milyon İngiliz sterlini para cezasına çarptırıldı.

Bu yılın ilk cezası da Apple firmasına geldi. Birçok müşteri, Apple’ın yeni bir telefon yayınlandığında insanları yeni sürüme geçirmeye teşvik etmek için eski iPhone’ları yavaşlattığından şüpheleniyordu. Bu durum şehir efsanesi olmaktan çıkıp gerçek bir analiz haline geldi.

Apple, bir yazılım güncellemesi yoluyla eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı için milyonlarca dolarlık bir para cezası aldı

 Şöyle ki Apple yeni modelleri piyasaya sürdükçe eski i-phone’ları yavaşlatmakla suçlandı. Apple 2017 yılında şirket, bazı modelleri yaşlandıkça yavaşlattığını ancak insanları yükseltmeye teşvik etmediğini doğrulayarak kullanıcılara 500 milyon dolar ödeme noktasında uzlaştı.

Kararın ABD-California Bölge Hâkimi Edward Davila tarafından onaylanması bekleniyor.

Apple hangi kullanıcılarına 25 dolarlık ödemeyi yapacak?

Apple, Eski iPhone'ları Yavaşlattığı İçin Para Cezasına Çarptırıldı - 2
Apple, Eski iPhone’ları Yavaşlattığı İçin Para Cezasına Çarptırıldı – 2

Türkiye’de dahil olmak üzere; iOS 10.2.1 veya sonraki işletim sistemini çalıştıran iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7Plus veya SE kullanıcılarını kapsıyor. Ayrıca, 21 Aralık 2017’den önce iOS 11.2 veya sonraki sürümlerini çalıştıran iPhone 7 ve 7 Plus’ın kullanıcıları da içeriyor.

Olayın ilk çıkış noktasına gelirsek,

Telefon kullanıcıları, Apple yazılım güncellemelerini yükledikten sonra telefonlarının performansının düştüğünü bunun telefonlarının kullanım sürelerinin sonuna yaklaştığına inanarak onları değiştirmelerini veya yeni piller alınması gerektiği noktasına yönlendirildiklerini iddia ettiler.

Apple en başında yaşanan sorun için; çoğunlukla sıcaklık değişimlerine, yüksek kullanım ve diğer sorunlara bağlayıp, mühendislerinin bunları çözümü için çalıştığını söylese de iPhone’ların yavaşlamasını “kısıtlama” olarak adlandırılması suçlamasından kurtulamadılar.

Çünkü yapılan performans testlerinde i Phone 6 S’lerin yaşlandıkça önemli ölçüde yavaşladığı ancak pil değiştikten sonra aniden tekrar hızlandığı tespit edildi.

iPhone kullanıcılarının yavaşlık şikayetlerinin artışın ardından Apple özür diledi ve yedek pillerin fiyatını 79 dolardan 29 dolara düşürmesi de yavaşlıktan dolayı yeni telefon alan kullanıcılar için çok anlamlı olmadı.

Kaynak – 1

Kaynak – 2

Kaynak – 3

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir