Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği Günü - 1

Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği Günü

Bilgisayar Güvenlik Günü 1988’de, bilgisayarların yaygın hale geldiği zamanlarda başladı. 1980’lerde, özellikle iş ve kamu alanlarında bilgisayar kullanımının artması güvenliği daha önemli bir konu haline getirdi. “Hacking” olarak adlandırılan bir başkasının cihazına sızma eylemi ve virüsler, modern bilişimin neredeyse ilk günlerinden beri gündemde olan bir konuyken, gelişen ve giderek daha karmaşık hale gelen teknolojiler bu konunun daha da önemli hale gelmesine sebep oldu.

Devlet daireleri, işletmeler ve bankalarda bilgisayarların yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla bilgisayarlarda ve sunucularda depolanan bilgiler daha değerli hale geldi. Bu da daha yüksek güvenlik ihlali vakaları anlamına geliyordu. Dolayısıyla, çevrimiçi güvenlik on yılın sonunda önemli bir sorun haline geldi ve bilgisayar güvenliği konusunda farkındalık yaratmak için Bilgisayar Güvenliği Günü oluşturuldu.

Drone Hukuku ile ilgili merak ettiğiniz konular için Türkiye’de Drone Hukuku yazımızı inceleyebilirsiniz.

30 Kasım Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği Günü

Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği Günü - 2
Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği Günü – 2

Bugünlerde akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar günlük hayatımızın önemli bir alanını oluşturuyor. İletişim her zamankinden daha kolay ve daha verimli hale gelse de bu teknolojik ilerlemeler gizlilik ve güvenlikle ilgili yeni endişeleri de beraberinde getiriyor.

Bilgisayar güvenliği, verilerin elektronik ortamlarda saklanması ve taşınması esnasında izinsiz erişimlerden korunması için alınan önlemlerin bütünüdür ve bilgisayar güvenliğinde farkındalığı artırmak ve en iyi uygulamalara teşvik etmek için Bilgisayar Güvenliği Günü her yıl 30 Kasım’da kutlanır.

Bu etkinliğin temel amacı, uluslararası ve yerel IT ve güvenlik uzmanları deneyimlerini paylaşmak, bilgi edinmek ve kuruluşlarının en değerli varlıkları olan bilgileri korumak ve farkındalık kazandırmak için bir araya getirmektir.

Bilgisayar Güvenliği İçin Alınabilecek Önlemler

Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği Günü - 3
Bilgisayar ve Bilgi Güvenliği Günü – 3

Anti virüs Yazılımlar: Yazılmış olan zararlı yazılımları önleyerek ziyaret ettiğiniz sitelerden virüs bulaşmasını engelleyen anti virüs yazılımları bilgisayar güvenliği için kullanabilirsiniz.

Veri Yedekleme: Olası bir saldırıda bilgilerinizi kaybetmemek için bu bilgileri harici bir diskte yedeklemek bilgilerinizi korumak için çok büyük bir önem taşır.

İşletim Sistemi Güncellemeleri: Güncellemeleri takip etmeli ve zamanı gelmişse güncellemeleri yapmalısınız çünkü işletim sisteminde oluşan açıkları güncellemeleri yaparak giderebilirsiniz.

E-Posta Güvenliği: Göndericisini tanımadığınız mailleri açmamalı ve hemen silmelisiniz aksi takdirde birçok dosya şifreleme virüsüne maruz kalabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir