Coppa Nedir - 1

Coppa Nedir?

Geçen hafta Youtube’da Coppa (Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası) dahilinde çocuk içeriklerinden veri toplama ve bu verilerin kullanım şekliyle ilgili bir takım düzenlemelere gidileceğini bildirdi.

Bu gelişmenin ardından çocuk içeriği yapan bazı Youtube kanalları gelirlerinin büyük ölçüde düşeceği kaygısıyla #stopcoppa konu etiketiyle videolar paylaşarak tepkilerini dile getirdiler.

Peki Coppa nedir ve Youtube tarafında hangi düzenlemelerle çocukların çevrimiçi gizliliği korunacaktır?

Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA) 13 yaşından küçük çocukların gizliliğini korumak için oluşturulan bir yasadır. Kanun 1998’de ABD Kongresi’nden geçirilmiş ve Nisan 2000’de yürürlüğe girmiştir. COPPA Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından yönetilmektedir.

Coppa’nın temel amacı  13 yaşından küçük çocukların çevrimiçi iken hangi bilgilerinin toplandığını kontrol altına almaktır.

Coppa Nedir? Coppa Kimleri Etkilemektedir?

Coppa Nedir - 2
Coppa Nedir – 2

13 yaşından küçük olan çocuklara yönelik kişisel bilgilerini toplayan, ifşa eden ticari web siteleri ve mobil uygulamalarda dahil olmak üzere çevrimiçi hizmetler ve aynı zamanda ticari bir web sitesinin veya çevrimiçi hizmetin, çocukları hedef alan kısmı da Coppa Yasasından etkilenmektedir.

Yasaya göre çocukların hangi bilgileri kişisel veri olarak tanımlanmaktadır diye baktığımızda;

 • Ad-Soyadı,
 • Sokak adı ve şehir ya da fiziksel adres,
 • Çevrim içi iletişim bilgileri,
 • Çevrim içi iletişim bilgisi olarak işlev gören bir ekran ve kullanıcı adı
 • Bir telefon numarası
 • Bir e-posta adresi
 • Bir sosyal güvenlik numarası
 • Bir kullanıcıyı zaman içinde ve farklı web sitelerinde veya çevrimiçi hizmetlerde tanımak için kullanılabilecek kalıcı bir tanımlayıcı
 • Operatörün çocuktan çevrimiçi topladığı ve o çocuğun ebeveynleri ile ilgili bilgileri yukarıda açıklanan tanımlayıcıyla birleştirmesi.
 • Bir şehir veya kasabanın cadde adını ve adını tanımlamaya yetecek coğrafi konum bilgisi gibi bilgiler çocukların kişisel bilgileri kapsamındadır.

Coppa ve Youtube

Coppa Nedir - 3
Coppa Nedir – 3

Coppa ile beraber YouTube tarafında gelecek aylarda içerik değişikliğine gidileceğini yazımızın başında belirtmiştik.

Bu değişikleri incelediğimizde;

 1. Youtube içerik üreticileri, içeriklilerinin çocuklara yönelik olup olmadığını Youtube’a bildirmeleri gerekmektedir.
 2. Coppa çocuk izleyiciye kişiselleştirilmiş reklam sunulmasına izin vermediğinden dolayı bir içeriğin çocuklar için yapıldığının tespit edilmesi halinde Youtube bu içerikle ilgili kişiselleştirilmiş reklam yayınlamayı durdurur.
 3. Youtube çocuklara yönelik içeriklere ait videolara yorum yapma özelliğinin kapanacağı aynı zamanda beğeni ve abone sayıları verilerinin de gösterilmeyeceğini bildirdi.

Bu sürecin Youtube tarafında çocuk içeriği üretenler için kolay olmayacağını göz önüne alındığından içerik üreticilerine 4 aylık bir hazırlık süreci verildiğini görüyoruz.

YouTube bu yılın Eylül ayında çocukların kişisel verilerinin ihlal ettiği gerekçesiyle ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından 170 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Bu cezanın da Youtube’ın  Coppa hassasiyetinde önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz.

Ülkemizde ve dünyada çocuk hakları ile ilgili daha detaylı bilgi için ilgili sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kaynak 5

1 cevap
 1. Muhlis
  Muhlis says:

  Google, bu yasada ülkeye göre kısıtlanan yaş grubunun farklı olabileceğini söylüyor. COPPA yasası 13 yaş altı videolar için uygulanıyor çünkü ABD’de 13 yaşına kadar olan bireyler çocuk olarak kabul ediliyor. Ama Türkiye’de 18 yaşa kadar olan tüm bireyler çocuk olarak kabul ediliyor. O zaman Türkiye’de 13 mü, 18 yaş limiti mi geçerli?

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir