bir-palyaconun-gercek-yuzu-kapak

BİR PALYAÇONUN GERÇEK YÜZÜ

BİR PALYAÇONUN GERÇEK YÜZÜ

Bir palyaçonun gerçek yüzü, Palyaçoluk her ne kadar komik ve güldürmesi gereken bir sanat dalı olsa da kimi insan palyaçodan oldukça korkabiliyor. Koulrofobi olarak adlandırılan bu korku tamamen psikolojik olup, altta yatan nedenler araştırıldığında ise; tarihte cinayet işleyen kişilerin ve filmlerde bu olgunun sıkça kullanılır olduğu düşünülür. Bilinen filmlerden belki de en meşhuru Joker. Daha birçok film olmakla beraber gerçek bir olayı içeren film olan 2003 yapımı Gacy. Film John Wayne Gacy adlı bir seri katili konu almakta.

Seri Katil Bir Palyaço

Gacy adlı seri katil özel hayatında; hastanede yatan çocuklar için ve bazı özel partilerde palyaçoluk yapıyor. Etrafındaki kişiler tarafından iyilik sever biri olarak adlandırılan bir iş adamıydı. 1978 yılına gelindiğinde ise tüm bu illüzyon bozuluyor. Robert Piest adlı gencin kaybolması ile polis Gacy’i araştırmaya başladı. Polis Gacy’in evini aradı ve bazı deliler topladı. Toplanan delillerden biri bir yüzüktü ve kaybolan gence aitti. Tek delil bu değil tabi. Deliller sonrası polis daha detaylı arama emri ile Gacy’in evini bir kez daha aradı. Gacy köşeye sıkıştığını fark etti. 22 Aralık günü polise giderek “4 John var” diyerek kafasında yaratmış olduğu John karakterlerini saydı. İş adamı kimliği olan Müteahhit John, Siyasetçi John, Palyaço John ve Jack Hanley(Katil John). Bu karakterler arasında tüm suçu tabi ki Jack Hanley işlemişti.

Jack Hanley yani Katil John şimdiye kadar işlediği tüm cinayetleri itiraf etmiş.

ic-gorsel1
  • İlk cinayetini 1972 yılında, ikincisini ise 1974 yılında işlediğini,
  • Bu cinayetlerde kurbanlarına palyaçoluk numaralarını gösterirken gerçek bir kelepçe kullandığını,
  • Fakat bundan habersiz olan kurbanların kelepçelenmeye razı olduklarını,
  • Sonrasında boyunlarına ip geçirerek öldürdüğünü,
  • Cesetleri ise kimi zaman evin altına gömdüğünü.

Önceleri ise yatağının altına gömdüğünü veya tavan arasında birkaç saat tutuğunu itiraf etmiş. Dahası Soruşturma esnasında tüm sorulara cevap verememiş ve “Bunu Jack’e sormanız gerek” diye yanıtlamıştır. 2 düzineden fazla cinayet işlemiş olan Gacy mezarların detaylı bir haritasını çizerek polislere vermiş. 5 kişiye ait cesedi ise Des Plaines nehrine attığını itiraf etmiş. Nehirdeki cesetlerden 4’ü bulunmuştur. Bu 4 cesede ait kişisel eşyalar Gacy’nin evinden çıktığı için cinayeti işleyen Gacy idi.

Kurbanları Genç Erkekler

32 kurbanın kimlikleri belirlendi. Dedektiflere göre bütün kurbanlar genç erkekti. Gacy, Kurbanlarından 2 tanesinin hayatını bağışladı. Daha sonra olayların fitili ateşleyen Robert Piest’in ceseti ise 1979 yılında Illinois Nehri’nde bulunmuş. Boğularak öldüğü tespit edilen kurbanın faili Gacy olarak kabul edildi.

ic-gorsel2

Gacy’ın Cezası

1980 Şubat’ına gelindiğinde 5 haftalık yargılama sonucu tüm savunmaları reddeden Juri; 2 saat süren duruşma sonrası Gacy’i suçlu buldu. 13 Mart tarihinde ise ölüme mahkûm ediliyor.

1994 yılı Mayıs ayında Gacy öldürücü iğne ile infaz ediliyor.

Kendisi hakkında birçok film, oyun, kitap, şarkı ve makale olduğu bilinmekte. Yazınımızın başında da bahsettiğimiz koulrofobi, öyle altı çok da boş olmayan bir korku gibi ne dersiniz?

Jacques Verges Şeytanın Avukatı- Orly davası Konulu blog yazımız için tıklayınız.

BİR PALYAÇONUN GERÇEK YÜZÜ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir