Christiania - danimarka ve hukuk

Danimarka’da Hukuksuz Bir Şehir

Danimarka’da Hukuksuz Bir Şehir

Christiania, Danimarka’da bulunan en büyük hippi topluluğunun yaşadığı bir 35 hektarlık özerk bir alanı kapsamaktadır. 1971′te askeri bir alanın hippiler tarafından işgal edilmesiyle oluşmuş olan bölge,1989 yılında oluşturulan yasayla özel statüye kavuşmuştu. “Hukuksuz Şehir” olarak bilinen Christiania’da şu anda yaklaşık 1000 kişi yaşıyor. Avrupa Birliği kurallarını reddederek, kendi kuralları çerçevesinde bir devlet kuran Christiania halkının amacı tamamen bedensel ve düşünsel kirlilikten uzakta kalmak. Burada yaşayan halk kendilerine bohem bir yaşam tarzı oluşturarak, hayatlarını bu şekilde devam ettirmektedir.

Christiania

Danimarka devleti ve bölge halkı arasında bölgenin mülkiyeti konusunda, yıllardır sürmekte olan bir hukuk mücadelesi yaşanıyordu. Yaşanan bu hukuk mücadelesi sonunda, gerçekleşen davada bölge halkı bu mücadeleyi kaybetmiş ve mahkeme bu toprakların mülkiyetinin Kopenhag Belediyesi’nin bünyesinde olduğunu kabul etmiştir. Mahkeme kararının ardından Özgür Devlet Fonu adı altında özel bir fon oluşturan Christiania halkı Danimarkalı yetkililer ile pazarlığa girdi. Pazarlık sonucunda her iki taraf anlaşmaya vardı. Böylece bölge halkı, Danimarka’ya belli bir miktar kira bedeli ödeyecekti. Kısacası bu anlaşma ile, Christiania’nın artık bölge sakinlerinin resmi malı olduğu sonucuna varılmıştır.

Bölge, ülkenin önemli turistik merkezlerinden biridir. Neredeyse tüm kazançları turizmden gelmektedir. Christiana’da tüm paralar tek bir kasada toplanıp, bölge halkının ihtiyaç durumlarına göre dağıtılıyor. Bölgeyi ilgilendiren tüm kararlar ortak mecliste alınıp nihai bir sonuca ulaşılıyor. Örnek olarak son alınan karar; bölgede hırsızlık yapan bir kişinin Kopenhag’a sürgün için gönderilmesi olmuştur.

Christiania’nın kendilerine ait bir para birimi ve bayrağı da bulunmakta. Bu bölgede komünal hayata özgü ne ararsanız fazlasıyla mevcut. Müzik, canlı performanslar, değişik sergiler, bölgeye özel müzeler, organik gıdalar ve kendi dünyalarında yaşayan renkli insanlar.

Christiania - danimarka

Peki Christiana’da hukuk kuralları var mı?

Christiania kendi kuralları ile yönetilen küçük özerk bir bölge. Dolayısıyla hukuk kuralları adı altında kurallardan bahsetmek pek mümkün olmayacaktır. Kendi oluşturdukları kurallar ile yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu kurallara bir göz atacak olursak;

Fotoğraf çekmek yasak

Koşmak yasak (bölgede koşan biri görüldüğü zaman panik havası yaratmaktadır)

Bölgeye motorlu araç ile girmek yasak. Hava kirliliğini önlemek amacıyla çevreye zarar vermeyen araçlar ile giriş yapılabiliyor.

Silah bulundurmak yasak

Buradaki temel felsefe ise sadece eğlenmek!

Danimarka’da Hukuksuz Bir Şehir

Christiania - danimarka ve hukuk

Online Hukuk Dergi ve Gazeteleri Konulu Blog yazımız için tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir