Dünyanın En Büyük Barosu Başkanını Seçti

Dünyanın En Büyük Barosu Başkanını Seçti

Dünyanın En Büyük Barosu Başkanını Seçti; Pandemi nedeni geçen yıl yapılamayan İstanbul Barosu seçimleri, bir yıl sonra yapıldı. 51.352 avukatın oy kullanma hakkının bulunduğu baro da, başkanlık seçimi yedi adayın çekişmesine sahne oldu. Haliç Kongre Merkezinde 16 Ekim 2021 tarihinde başlayan genel kurul toplantısı; 17 Ekim 2021 tarihinde yapılan başkanlık seçimi ile son buldu.

Pandemi döneminde COVİD-19 nedeni ile vefat eden avukatların tek tek isminin okunmasının ardından; genel kurul toplantısına son başkan olarak katılan Av. Mehmet Durakoğlu’nun açılış konuşması ile devam edildi.

Durakoğlu konuşmasında; “Bir virüs ile karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Biz de yaşamın tehdit altında olduğu bir dönemde başka kaygıların ötelenebileceğinin bilincindeyiz.  Her gün yüzlerle ifade edilen ölümlerin düşürdüğü ateşi biz de biliyoruz. Son kez aday olmaya kararlılığım nedeniyle edindiklerimi not bırakmayı görev sayacağım. Ben İstanbul Barosu’nda şimdiye kadar başkanlık yapan, yöneticilik yapanlardan İstanbul Barosu’nun geçmişine ilişkin değerlerin bugüne taşınmasında en önemli unsurun güven olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda İstanbul Barosu’nun bütün dünyanın kendisini izlediğinden akıl çizgisi içerisinde kalması gerektiğini düşünen ve bunu yapmaya çalışan biriyim. Karar sizin” dedi.

Daha sonra Durakoğlu’nun konuşması, başkanlığı sürdürdüğü üç yıllık döneme ait faaliyet raporunun açıklanması ile son buldu.

Durakoğlu Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adına bir kez daha başkan adayı oldu.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Seçim Detayı için tıklayın.

Durakoğlu’nun konuşmasının sonrasında seçime katılan yedi grup adına, başkan adayları kürsüye çıkarak konuşmalarını yaptılar.

baro-baskani
Av. Mehmet Durakoğlu

Avukat Hakları Grubu – Av. M. Gökhan AHİ

20 yıllık avukat olduğunu söyleyerek söze başlayan Ahi, yirmi yıl önce mesleğe başladığındaki sorunların bugün de yaşandığını anlattı. Meslekte yaşanılan sorunların her geçen yıl daha da kötüye gittiğini belirten Ahi; avukatlara yapılan soruşturmalarla avukatların itibarsızlaştırıldığını söyledi. Bu Duruma kayıtsız kalmayacaklarını söyleyen Ahi; “Çünkü hem insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü korumakla görevli hem de avukatlık mesleğini geliştirmek ve avukatların ihtiyaçlarını korumakla görevli barolar bu görevlerini yerine getirmekte yavaş kaldılar. Hatta bu durum içinde birçok avukat barosundan beklentilerini dahi yitirdi. Halbuki baro gücünü avukatlardan alır, avukatlar ise gücünü barodan alır. Biz baroların daha etkin ve daha mücadeleci olması için çalışmalar yapacağız. Bunun için de önceliğimizi avukat sorunlarının iyileştirilmesine ve avukat haklarının korunmasına verdik. Böylece baroya güç veren avukatlara daha güçlü kılacağız. Bugüne kadar baro seçimlerinde ideolojik fikirlerin yarıştığını gördük. Ancak bizim mesleğimizde ideolojilere yer yoktur. Bizim mesleğimiz ideolojiler üstüdür. Öncelikle ideolojimiz hukukun üstünlüğü olacaktır.” dedi.

Avukat Hakları Grubu Seçim Detayı için tıklayın.

Bağımsız Avukatlar Grubu – Av. İshak Şadi ÇARSANCAKLI

Birçok proje ile seçimlere katıldığını ifade eden Çarsancaklı, İstanbul Barosun’da ki avukatlardan herhangi biri olduğunu ve baroyu 52 bin avukat ile birlikte yöneteceğini söyledi.

Şadi Çarsancaklı’ya göre öteki yok, karşı mahalle yok. Biz bir tek hakkı üstün değer tutarız, akla inanırız, gölgelerle uğraşmayız ve baro bizim güç birliğimizdir.” dedi.

Bağımsız Avukatlar Grubu Seçim Detayı için tıklayın.

Çağdaş Avukatlar Grubu – Av. Ata YAZICIOĞLU

Çağdaş Avukatlar Grubu adına seçimlere katılan Av. Ata Yazıcıoğlu, avukatların “sınıfsız ve imtiyazsız” bir bütünün parçası olmadığını savunmaktaydı. Meslekte yaşanılan eşitsiz dönüşümden bahseden Yazıcıoğlu; “Bir yanda vergi rekortmeni olmakla övünen avukatla diğer yanda yoksulluk sınırının altında bir ücretle çalışan avukatın olduğu bir yerde avukatların ‘sınıfsız ve imtiyazsız’ bir bütünün parçaları olduğundan bahsedilemez” dedi.

Çağdaş Avukatlar Grubu Seçim Detayı için tıklayın.

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu – Av. Kaptan YILMAZ

Bir önceki seçimlerde de İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı olan YILMAZ seçim bildirgesinde; mesleğin bugün geldiği aşamanın, “asırlardır süren bağımsızlık mücadelesi” olduğunu belirtti. Yılmaz; “Avukatlık mesleğinin cinsiyeti, ideolojisi, politikası, iktidara yakınlığı olamaz. Avukat doğası gereği, çoğu zaman mualiftir. Avukatların ve baroların sesi olması beklenemez.” diyerek; Bağımsızlık karekterimizdir, Mesleğimiz özgürlüğümüzdür” sözleri ile bildirgesine son verdi.

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu Seçim Detayı İçin tıklayın.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi – Av. Hasan KILIÇ

Bir önceki baro seçimlerini ikinci sırada tamamlayan Kılıç, dört dönem İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliğini üstlenmiştir. Var olan yapının eksik ilerlediğini ve mevcut yönetimin bir planı olmadığını” ifade eden Kılıç; “Avukatların müvekkilleriyle, kendi aralarında ve görev yapmalarıyla ilgili çok sorunları var. Tüm sorunları derleyecek, toparlayacak, meslek kurallarıyla ilgili eksik görülen yerleri düzenleyecek ve benzer çalışmalar yapacak bir kurula ihtiyaç var. Ayrıca prensipler ortaya koyacak kurul, mesleğin gelişimi için neler yapılmalı, hangi alanlara eğilmeliyiz tarzında değerlendirme ve raporları ilgili birimlere sunacak bir yapıya dönüşecek.” dedi.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi Seçim Detayı İçin tıklayın.

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu – Av.Sezin UÇAR

İstanbul Barosu Seçimlerinin tek kadın adayı olarak seçime giren Uçar; 6 yıl önce gerçekleşen rejim değişikliği ile yargısal kurumlara büyük oranda müdahale gerçekleştirdiğini dile getirmekteydi. Konuşmasında, İstanbul Barosunun 150 yıllık geçmişinde hiç kadın başkan olmadığına dikkat çeken Uçar; “Artık İstanbul Barosu’nu bir kadın başkanının yönetmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizler, işçi avukatların, genç avukatların, kadın avukatların temsil ettiği, bu kesimlerin hak ve sorunlarını çözecek bir baro inşa etmek istiyoruz. Özgürlüklerden yana, halkın toplumsal adalet mücadelesinin içinde olan bir baro inşaat etmek istiyoruz” dedi.

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu Seçim Detayı İçin tıklayın.

oy-sandigi

17 Ekim 2021 tarihinde yapılan seçimlerde her 400 avukat için bir sandık kurularak 131 sandıkla seçime girildi. Açıldığında 100 ila 270 oy arası oy çıkan sandıklardan seçime katılımın düşük kaldığı görüntülendi.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı, Mevcut başkan Av. Mehmet Durakoğlu’nun 8479 oy ile yeniden kazandığı seçimlerde, sırası ile;

Önce İlke Yeniden Yükseliş Hareketi adına Av. Hasan Kılıç; 6155 Oy

Avukat Hakları Grubu adına Av. Gökhan Ahi; 6013 Oy

Çağdaş Avukatlar Grubu adına Av. Ata Yazıcıoğlu; 1669 Oy

Özgürlükçü Avukatlar Grubu adına Av. Sezin Uçar; 1661 Oy

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu adına Av. Kaptan Yılmaz; 1087 Oy

Bağımsız Avukatlar Grubu adına Av. Şadi Çarsancaklı; 952

Oy alarak seçimi tamamladılar.

Dünyanın En Büyük Barosu Başkanını Seçti

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir