Dünyanın En Zengin Hukuk Büroları-3

Dünyanın en iyi zengin hukuk büroları serisini ilk üçe girmiş olan büroları inceleyerek tamamlıyor olacağız.

Geri sayım başlasın.

3-Wachtell, Lipton, Rosen ve Katz

Gelir: 882 milyon dolar
Avukat sayısı: 260 ve üzeri
New York City’de kirayı başka birkaç kiracıyla paylaştığı tek bir ofisten faaliyet göstermesine rağmen, dünyanın en prestijli ve etkili hukuk bürolarından biri olarak kabul edilmektedir. Büro ,1965’te NYU Hukuk Fakültesi’nde tanışan küçük bir grup avukat tarafından kuruldu. O dönemde yakınlarda birçok köklü hukuk firmalarının varlığına karşın giderek öne çıkmayı başardı. Wachtell, şirketler hukuku uygulamasıyla tanınmaktadır. Karmaşık birleşmeler, satın almalar, kurumsal yeniden yapılandırmalar, stratejik yatırımlar, genel işlemler ve menkul kıymet davaları ile ilgilenmektedir.

Büyüklük açısından Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, 265’ten fazla avukatı ve yıllık 882 milyon doları geliri (2019’da) ile ilk 100’deki en küçük hukuk bürolarından biridir. Ayrıca dünyadaki herhangi bir firma arasında öz sermayesi ortağı başına en yüksek kâra (PPEP) sahiptir. Ultra seçkin bir firma olarak Wachtell, ABD’de iş bulması en zor hukuk firmalarından biridir.

2-Cravath, Swaine ve Moore

Gelir: 800 milyon dolar
Avukat sayısı: 500’den fazla
Resmi olarak Cravath, Swaine & Moore olarak bilinen Cravath, dünyanın en prestijli hukuk firmalarından biridir. Kökeni, bir bankacılık avukatı olan Richard Blatchford’un New York’ta kendi ofisini kurduğu 1819’da kadar izlenebilir. Firmanın tarihindeki ana dönüm noktası, 1899’da Manhattan merkezli önde gelen bir avukat; Paul Drennan Cravath’ın ortak olarak büroya katılmasıdır.
Gelişinden kısa bir süre sonra Paul Cravath; firmadaki personelin gelecekteki işe alımını, eğitimini, tazminatını (maaşını) ve görev süresini yönetecek birkaç yeni yönetim ilkesini uygulamaya koydu. Bu ilkeler bugün toplu olarak neredeyse tüm büyük hukuk ve muhasebe firmaları tarafından kullanılan Cravath Sistemi’ olarak bilinmektedir. Cravath, tarihi boyunca ABD’deki en büyük şirketlerden bazılarını temsil etti.

IBM’i ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen iki federal antitröst soruşturmasına karşı (1950 ve 1970’lerde) başarıyla savundu. Sonrasında 2015’te Cravath , 3G Capital ve Berkshire Hathaway tarafından desteklenen Heinz ve Kraft Foods arasındaki bir birleşme anlaşmasında hukuk danışmanı olarak görev yaptı. Şöhretine karşı Cravath, hem avukat sayısı hem de gelir açısından doğrudan rakiplerinin çoğuna kıyasla nispeten daha küçük bir hukuk bürosu olarak kaldı.

1-Kirkland ve Ellis

Gelir: 4,83 milyar dolar(2020)
Avukat sayısı : 3.000’den fazla
Kirkland & Ellis, toplam gelir açısından dünyanın en büyük hukuk bürosudur. Ayrıca ortak başına kâr açısından ABD’lerindeki üçüncü en büyük hukuk firmasıdır. Geliri 4 milyar dolara ulaşan ilk hukuk firması özelliğini taşımaktadır. 2021’de Forbes Amerika’nın en büyük özel şirketleri listesinde 92. sırada yer almıştır. Büro, 1909’da Chicago merkezli iki avukat Robert R. McCormick ve Stuart G. Shepard tarafından kurulmuştur. Dahası dünya çapında 17 farklı ofiste faaliyetini sürdürmektedir. Kirkland dava uygulamalarıyla ünlü olmasına karşın fikri mülkiyet ve yeniden yapılandırma gibi alanlarda yasal hizmetler alanında ön plana çıkmıştır.

2010 yılında Kirkland, Meksika Körfezi’nde meydana gelen feci Deepwater Horizon petrol sızıntısı davasında British Petroleum’u (BP) savundu . 2015’te neredeyse herkesin bildiği emisyon skandalı sırasında Alman otomobil üreticisi Volkswagen tarafında savunma yapmıştır.

Dünyanın En Zengin Hukuk Büroları-3

Dünyanın En Zengin Hukuk Büroları-2adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir