Dünyanın En Zengin Hukuk Büroları-2

Dünyanın En Zengin Hukuk Büroları-2

Daha önceki yazımda da belirttiğim üzere diğer tüm şirketler gibi, hukuk büroları da ticari bir kuruluştur.
Her yıl resmi yayınlar aracılığıyla dünyanın en zengin hukuk büroları listelenmektedir.
Bu yazımızda da kaldığımız yerden devam ediyoruz.

7. Paul, Weiss, Rifkind, Wharton ve Garrison

Gelir: 1,3 milyar $
Avukat sayısı: 1.000’den fazla
Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison veya kısaca Paul, Weiss, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en saygın ve kârlı hukuk firmalarından biridir. Özellikle şirketler hukuku alanında uzmanlaşmıştır. Büro New York City’deki genel merkezi de dahil olmak üzere dünya çapında dokuzdan fazla ofiste faaliyet göstermektedir.
Hukuk Bürosu, kurumlar, vergi, iş ve çevre hukuku alanlarında işlem ve dava takibi konularında da faaliyet göstermektedir. Yıllar içinde Paul Weiss, tütün ve petrol şirketlerinden yatırım bankalarına ve sigorta şirketlerine kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük şirketlerden bazılarını temsil etti. Mevcut müvekkilleri arasında Citigroup ve NFL bulunmaktadır. Ayrıca Nelson Mandela, Kofi Annan, Pierre DuPont ve Marilyn Monroe gibi ünlü bireysel müvekkilleri de temsil etmiştir.

6. Davis Polk ve Wardwell

Gelir: 1,4 milyar $ (2018)
Avukat sayısı: 980
Davis Polk & Wardwell LLP veya kısaca Davis Polk, sermaye piyasaları, M&A, düzenlemeler ve yatırım yönetimi gibi uygulama alanlarında uzmanlaşmış finans sektöründeki en zengin hukuk firmalarından biri olarak kabul edilir.
Büro, kuruluşundan sonra birkaç kez adını değiştirmiştir. 1952’de firma, görevdeki ABD Başkanı’nın özel mülkiyete el koyma yetkisini sınırlama kararına yol açan, dönüm noktası niteliğindeki bir ABD Yüksek Mahkemesi davasında ABD’deki çelik şirketlerini temsil etti. Firma, en etkili üç isim ortağı John W. Davis, Frank Polk ve Allen Wardwell’in ardından bugünkü adını 1967’ de almıştır.
2000 yılında firma, JP Morgan & Co.’ya Chase Manhatten Bank ile mega birleşmesi sırasında danışmanlık yaptı. David Polk, 2008 mali krizinden sonra Dodd-Frank Yasasının erken yorumlanması ve uygulanmasında kritik bir rol oynadı. Büronunn şu anda genel merkezi New York’ta ve dünya çapında dokuz ofisi daha bulunuyor.

5. Skadden, Arps, Slate, Meagher ve Flom

Gelir: 2,4 milyar $
Avukat sayısı: 1.700
Skadden veya Skadden, Arps Slate, Meagher & Flom LLP ve Affiliates, 1948’de New York’ta üç isim ortağı Marshall Skadden, Les Arps ve John Slate tarafından kurulan nispeten yeni bir hukuk bürosudur. İlk günlerinde daha köklü hukuk bürolarının zorlu rekabetiyle karşı karşıya kalmasına rağmen, Skadden 1980’lerde hukuk dünyasında bir güç merkezi olarak gelişti ve ABD’deki en büyük hukuk firmaları

4. Latham ve Watkins

Gelir: 4,3 milyar $
Avukat sayısı: Yaklaşık 2.900
2007’de, Los Angeles merkezli Latham & Watkins LLP, 2 milyar dolar gelir bildiren ilk ABD merkezli hukuk bürosu olmuştur. Ardından 2017’de, 3 milyar doların üzerinde brüt gelir elde eden dünyanın ilk hukuk bürosu olmayı da başarmıştır. Latham & Watkins, 1934 Dana Latham tarafından kuruldu.
Firma, ilk yıllarında uygulamalarını ağırlıklı olarak vergi davaları ve iş davalarına odakladı. Ancak 1990’larda birleşmeler, bankacılık, genel şirket uygulamaları gibi diğer alanlarda genişledi. Firmanın dört kıtada (Güney Amerika hariç) fiziksel varlığı ve en büyüğü New York’ta olmak üzere dünya çapında 28 ofisi bulunmaktadır.
Latham & Watkins, belki de hatırı sayılır büyüklükteki en tartışmalı hukuk firmalarından biridir. 2008 mali krizinin ardından, firma bir yıldan kısa bir süre içinde 250’den fazla personel, paralegal ve yaklaşık 190 avukatı görevden aldı. İşten çıkarmaların ciddiyeti nedeniyle firma, basında çok sayıda olumsuz habere konu olmuştur.

Bir sonraki yazımızda listenin ilk üçünü inceliyor olacağız.

Dünyanın En Zengin Hukuk Büroları-2

Dünyanın En Zengin Hukuk Büroları-1 adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir