Dünyanın En İyi Hukuk Büroları-1

Dünyanın En İyi Hukuk Büroları-1

Diğer tüm şirketler gibi, hukuk büroları da ticari bir kuruluştur.

Bu noktada karlılıklarını ve büyüklüklerini değerlendirmek amacıyla bazı kriterlere ihtiyaç duyarlar. Bir hukuk bürosunun ortak başına kârı veya öz sermaye ortağı başına kârı, genel kârının (maaşlardan sonra) öz sermaye ortaklarının sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Ancak dünyanın en iyi hukuk büroları değerlendirilirken, bu kriterlerin resmi yayınlarım analizleri de göz önüne alınmıştır.
Resmi Yayınlar;
1-American Lawyer: Aylık bir hukuk dergisi olan American Lawyer; hukuk bürolarının yıllık sıralamalarını ve anketlerini yayınlar.
2- Benchmark Litigation: Farklı uygulama alanlarındaki (ticari, iflas, antitröst vb.) en iyi dava açma bürolarını sıralayan hakemli bir yayındır.
3- Chamber and Partners: Dünyanın dört bir yanındaki en büyük hukuk firmalarından bazılarının avukatlarını ve hukuk departmanlarını sıralayan Birleşik Krallık merkezli bir araştırma şirketidir.
4- Vault Law 100: Kariyerle ilgili konulara yönelik bir hizmet olan Firsthand tarafından yayınlanan Vault Law 100, sektörde çalışan profesyonellere dayalı olarak en prestijli hukuk firmalarını değerlendirir ve sıralar.
5- Uluslararası Finans Hukuku Raporları: IFLR, dünya çapında finans sektöründe faaliyet gösteren hukuk firmaları hakkında derinlemesine analiz ve uzman görüşü sağlar.

Bu kaynakları da kısaca anlattıktan sonra artık dünyanın en büyük hukuk firmalarını inceleyebiliriz.
Geri sayım 11. Hukuk bürosundan başlıyor.

Cleary Gottlieb Steen ve Hamilton

Gelir: 1,2 milyar Dolar
Avukat sayısı: 1.200’den fazla

Cleary Gottlieb, her büyük kıtada faaliyet gösteren ve sektördeki en iyilerden biri olma konusunda uzun süredir devam eden bir üne sahip tipik bir hukuk bürosudur. 1946 yılında önceki firmalarından ayrılan bir grup avukat tarafından kurulmuştur.

Birkaç yıl sonra, Cleary Gottlieb Avrupa’da (Paris) ilk uluslararası ofisini açtı. Bunu yapan ilk ABD merkezli hukuk firmalarından biri oldu. Ayrıca Japon olmayan avukatların ülkede çalışmasına izin verildikten sonra Japonya’da bir ofis açan ilk birkaç hukuk firması arasında yer aldı. Son yirmi yılda Cleary Gottlieb, birkaç yüksek profilli devlet borcu ve yeniden yapılandırma davasında yer aldı. Benzer davalar için başvurulacak bir hukuk firması olarak ortaya çıktı. Dahası 2005’te Arjantin hükümetine 81,8 milyar dolarlık borcunun yeniden yapılandırılması konusunda tavsiyelerde bulundu. Ardından 2020’de Arjantin’in en büyük alacaklılarıyla başarılı bir şekilde 65 milyar dolarlık borç yeniden yapılandırma anlaşmasına varmasına yardımcı oldu.

10. Clifford Chance

Gelir: 2,5 milyar Dolar
Avukat sayısı: 3.300

Clifford Chance, Avrupa ve Birleşik Krallık’taki (gelire göre) en büyük hukuk bürosudur. Birleşik Krallık merkezli diğer tüm hukuk firmalarından daha büyük ve daha karlı olan, Londra merkezli gayri resmi bir hukuk firmaları grubu olan “Magic Circle”ın bir üyesidir. Grubun diğer üyeleri şunlardır: Allen & Overy, Freshfields Bruckhaus Deringer, Linklaters ve Slaughter and May. Böylece bugün Clifford Chance’in dünya çapında 30’dan fazla ofisi. Tokyo, Hong Kong, Şangay ve Pekin’de ofisleri ile Kuzeydoğu Asya’da geniş bir varlığı bulunuyor.

Şirketlerden devlet dairelerine ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kadar geniş bir müvekkil portföyü ile finans sektöründe şüphesiz dünyanın en saygın hukuk bürolarından biridir.

9. Baker McKenzie

Gelir: 3,1 milyar $ (2021)
Avukat sayısı: Yaklaşık 4.800
Baker McKenzie, şirketler hukuku alanında uzmanlaşmış Chicago, Illinois merkezli çok uluslu bir hukuk firmasıdır. Firma çoğunlukla şirketlere veya şirketlere birleşme ve satın alma, yeniden yapılandırma, iflas, genel kurumsal ihtilaflar, fikri mülkiyet, menkul kıymetler ve antitröst davaları konularında hukuki hizmet vermektedir.

Baker McKenzie, toplam avukat sayısına (personel sayısı) göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük hukuk bürosu. Ayrıca toplam gelire göre (2019) dördüncü en büyük hukuk bürosudur. Şu anda 46 ülkede yaklaşık 4.700 avukatı ve dünya çapında 77 ofisi bulunmaktadır.

8. Gibson, Dunn ve Crutcher

Gibson Dunn, temyiz davası uygulamasıyla tanınan bir Amerikan çokuluslu hukuk bürosudur. 1890’da Los Angeles’ta iki şirket avukatı John Bicknell ve Walter Trask tarafından kuruldu. Onlara 1897’de eski bir yargıç olan James Gibson katıldı. Birkaç yıl sonra firma William Dunn ve Albert Crutcher liderliğindeki Los Angeles merkezli başka bir muayenehane ile birleşti. 1900’lerin başında Kaliforniya’nın en büyük hukuk bürolarından biri oldu.

Geçtiğimiz yıllarda büro çok sayıda büyük şirketi geniş çapta bildirilen davalarda ve mahkeme davalarında temsil etti. Bunlardan bazıları; büroun Apple’ı Samsung Galaxy Nexus ile ilgili bir patent ihlali davasında temsil ettiği Apple v. Samsung davasıdır. Ayrıca 2008 yılında Avrupa Birliği’nde AMD’nin satın aldığı milyar dolarlık davalara karşı Intel’i savundu.

Dünyanın En İyi Hukuk Büroları-1

İngiltere’nin En Çok Kazanan Hukuk Büroları adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir