Düşsel ve Çevresel Bir Şehir: Auroville

Düşsel ve Çevresel Bir Şehir: Auroville

Auroville, Güney Hindistan’da bulunan 1968 yılında geleceğin şehri olarak kurulmuş olan bir bölgedir. Hindistan’ın 51. Bölgesi olarak da adlandırılmaktadır. Deneysel bir yaşam alanına sahiptir. Bildiğimiz Hindistan’dan çok farklıdır. Kendi içerisinde özerk bir yapıya sahiptir ve dünyanın en bilinen ekolojik köylerinden biridir.

Burada herkes eşittir. Çalışan herkes aynı maaşı alır. Irkçılık siyaset ve din yoktur. Suç oranı ise 0’dır.  Temel gaye insan birliğini gerçekleştirmek, barış ve uyum içinde yaşamaktır.

Fransızca “Şafak Şehri” anlamına gelir. Bölgede hardal rengi hakimdir. Evler ve cafeler Fransız tarzıdır.

Auroville Nasıl Kuruldu?


Mother yani anne olarak anılan Mira Alfassa tarafından kurulmuştur. Mira Alfassa sürekli insan birliğine dayanan ütopik bir şehir hayal ediyordu. Bu ütopik bölgeyi yaşadığı şehre 10 km uzaklıkta olan sadece bir hint banyanı ağacının bulunduğu bir araziye kurmaya karar verir. Bu ağaç ona göre onu çağırıyordu ve en doğru yerin orası olduğunu düşünüyordu. Çünkü bu ağacı meditasyonlarında görüyordu. Sonrasında bu ağaç şehrin merkezi olarak kabul edilecektir. Sadece bir ağaçtan oluşan bölge zaman geçtikçe bir köy haline gelir.  Geleceğin köyü…

Çorak topraklara ağaçlar ekilir ve banyan ağacının yanına büyük yuvarlak altın kaplama bir top inşa edilir. Burası Matrimandir adı verilmiş olan bir meditasyon alanıdır. Uzay gemisine benzeyen bir yapısı vardır. Yukarıdan bakıldığı zaman şehrin görünümü dönüşüm sembolünü andırır. Şehrin tüm planı Mira’nın meditasyonda gördüklerine dayanarak tasarlanmıştır.

Matrimandir dini temellere dayanan bir inşa değildir. İçerisinde tütsü, put veya sembol bulunmuyor. Tamamen sessizlik hakimdir. Ortasında 70 cm bir kristal vardır. Böylelikle yukarı bulunan delikten güneş ışığı her yeri aydınlatmaktadır. Bu şekilde meditasyon yaparken enerjiyi daha rahat alıyorlar.

57 farklı ülkeden 3000 kişi bu ütopik şehirde yaşamaktadır. Bu kişiler toprakları verimli hale getiriyorlar ve organik meyve sebze üretiyorlar. Güneş onların temel enerji kaynağıdır.
Köyde dönüşüm esas alınmaktadır. Kullanım suyunu geri dönüştüren ve yağmur suyunu tekrar kullanıma hazırlayan sistemleri vardır. Hiçbir kimyasal madde kullanmıyorlar. Sağlık merkezi, okul, cafe ve restaurantlar bölge içerisinde bulunmaktadır. Aslında bölge içerisinde birçok yapıyı inşa etmiş durumdalar.
Mira Alfassa 1973 yılında vefat etmiştir. Ancak şehir günümüzde hala varlığını sürdürmeye devam eder.  

Danimarka’da Hukuksuz Bir Şehir adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir