Şiddete Maruz Kalan Ünlüler ve Detayları

Şiddete Maruz Kalan Ünlüler ve Detayları

Hayat iniş ve çıkışlarla bezeli bir yol ama herkesin iyi bir başlangıca da ihtiyacı var.

Bu noktada aile dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren; hayatımızı belki de şansımızı belirleyen en önemli unsurdur. Sosyal hizmet uzmanı ve terapist olan Lisa Peaty “Aile içi partner istismarı sonunda hayatta kalan kişinin benlik duygusunu aşınır; iyi kararlar verme yeteneklerinden şüphe duymalarına ve özgüvenlerinin sarsılmasına neden olur” demektedir.

Ne yazık ki herkes çok şanslı olmuyor. Ekranda mutlu yüzleriyle gördüğümüz ünlülerinde aile içi şiddete maruz kaldığını görüyoruz. Onların sesini yüksek sesle duyurmaları belki de toplumdaki diğer bireylere güç verecektir.

Christina Aguilera

Aguilera ilk defa 2011 yılında W Magazin’e “Çocukken kendimi kafese kapatılmış hissederdim” açıklamasıyla maruz kaldığı şiddet hakkında içini dökmüştür. İlerleyen zamanlarda da babasının çocukluğu boyunca ona fiziksel ve duygusal olarak kötü davrandığını söylemiştir.

İlk evliliğinde yaşadığı mutluluğu çocukken maruz kaldığı talihsizlik döngüsünü kırdığını söylese de; 2011 yılında evliliği ne yazık ki sona ermiştir.

Travmalarla geçen çocukluğunun yaralarını Yoga ile sardığını söyleyen Aguilera; “Bütün hayatım ‘dövüş ya da kaç’ ile geçti, ancak yoga; anın değerini anlamama ve şu an için sorun yaşamamama yardımcı oldu” dedi.

Konser gelirlerinin bir kısmını hayır kurumlarına bağışlamaya devam eden şarkıcı içindeki yaraları umarım en aza indirebilir.

Halle Berry

Berry aile içi şiddeti dolaylı olarak yaşayanlardan. Çocukluğunun büyük bir bölümünü annesini babası tarafından hırpalanmasını izleyerek geçirmiş. Berry başarılı bir kadın olmasına rağmen; annesinin babası tarafından taciz edilmesini izlemenin verdiği yaralar hala devam ediyor. “Kendime değer verme problemleriyle mücadele ettim. Hiçbir zaman sığınma evlerine koşmak zorunda kalmadım ama bazen yanlış partner seçtim ve en ufak olası bir şiddet ihtimalinde kaçtım” diyor.

Berry, bu deneyimler nedeniyle, istismarcı ilişkilerdeki kadınlara ve çocuklarına barınak; destek ve diğer hizmetler sağlayan Los Angeles merkezli bir aile içi şiddet müdahale programı olan Jenesse Center’ı desteklemektedir.

Charlize Theron

Onu, Monster’daki Akademi Ödüllü rolü de dahil olmak üzere birçok filmin çok yetenekli yıldızı olarak tanıyoruz. Ama Charlize Theron’ın Güney Afrika’daki çocukluğunda korkunç aile içi şiddet olaylarına tanık olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Theron , Diane Sawyer ile yaptığı  röportajda bu olay hakkında konuşmuş; babasının alkolik olduğunu ve şiddet uyguladığını söylemiştir. Bir gece, içtikten sonra eve gelen babası evin içine ateş etmeye başlamış annesi Gerda’da , ateş ederek kocasını öldürmüştür.

Mahkemede, bu cinayet meşru müdafaa olarak kabul edilmiştir. Theron’un annesi hiçbir ceza almayarak hayatına devam etmiştir. Theron, Sawyer’a geçmişe dönsem, ailemi boşanmaya zorlardım diyerek belki de hala içinde yaşadığı suçluluk duygusunu dışa vurmuştur.

Rihanna

Rihanna’nın yaşadığı şiddeti aile içi olarak nitelendirmek doğru olmayabilir. Ancak sevgilisi tarafından yaşadığı şiddet o dönem basında büyük yer bulmuştur. Her şey 2009 yılında rapçi Chris Brown’ın o zamanki kız arkadaşı   Rihanna’yı arabasından itmeye çalışmasıyla başlamış, Grammy ödüllerinden önceki gece, Rihanna defalarca yumruklanmıştır. Chris Brown’ın bununla yetinmeyip eve döndüklerinde onu tekrar dövmekle tehdit etmiş; neyse ki bu sefer, Rihanna’nın asistanı polisi aramayı akıl etmiştir.

Brown, büyük bedensel yaralanmaya neden olabilecek şekilde ağır saldırı yapmaktan suçlu bulunmuştur. Beş yıl denetimli serbestlik ve 180 gün topluluk çalışmasına mahkûm edilmiştir. Ayrıca Rihanna’dan uzak durması için yasaklama emri çıkarılmıştır. Rihanna’nın yediği darbeler sonucu aldığı yaralar iyileşti. Ancak ruhunda ise silinemeyecek izler kaldı. Bunu Vanity Fair’e verdiği röportajda “İnsanların iyi veya kötü niyetleri olup olmadığı konusunda her zaman endişeliyim” demesi kaygılarını anlatır nitelikte.

Şiddete Maruz Kalan Ünlüler ve Detayları

Ünlülere Açılan En Saçma Davalar adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir