En İyi Hapishane Filmleri

En İyi Hapishane Filmleri

En iyi hapishane filmleri ile karşınızdayız. IMDB puanlarını baz alarak en iyi 10 hapishane temalı filmleri seçmeye çalıştık. Böylece puana göre artan sıra ile filmler hakkında bilgi paylaşacağız.

Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz)

Listemizin ilk filmidir. 1979 yapımı filmin yönetmeni Don Siegel’dir. Filmde gerçek bir kaçış denemesini izliyoruz. Film Frank Morris isimli hükümlünün planladığı Alcatraz Adasında’ki ünlü Alcatraz Hapishanesinden gerçekleştirilmesi nerdeyse imkânsız kaçışın anlatıyor. Ayrıca 7,6 IMDB puanlı filmde Clint Eastwood, Jack Thibeau, Bruce M. Fischer, Patrick McGoohan ve Roberts Blossom rol alıyor.

Deney (Das Experiment)

2001 tarihlidir. 7,7 IMDB puanlı filmin yönetmeni Oliver Hirschbiegel’dir. Film Stanford hapishane deneyini dramatize ediyor. Böylece belirli ücret karşılığında denek olan kişilerin davranışları izliyoruz. Ancak zamanla işler çığırından çıkar. Ayrıca filmde Moritz Bleibtreu, Maren Eggert ve Andrea Sawatzki rol alıyor.

Kelebek (Papillion)

1973 yapımı Kelebek (Papillion) suçsuz yere mahkûm edilen Papillon’un ve arkadaşı Dega’nın hapishaneden kaçış hikayesidir. Ancak bu kaçış yıllar sürüyor. Yine yaşanmış ve kitaplaştırılmış hikâyeden uyarlanan filmin IMDB puanı 8’dir. Baş rollerinde Steve McQueen ve Dustin Hoffman’ın rol aldığı film 53,2M $ gişe yapmıştır.

Parmaklıklar Arkasında

1967 yapımı Parmaklıklar Arkasında (Cool Hand Luke) aynı isimli romandan uyarlanmıştır. Şımarık, asi bir genç sarhoş olduğu bir gece kasabanın parkmetrelerine zarar verir. Hiçbir sebep yokken yaptığı hareket onu hapse sokar. Öncesinde başarılı bir asker ve hiç sicil kaydı olmayan Luke az ceza almasına rağmen birçok kez kaçma girişiminde bulunur. 8,1 IMDB puanlı filmin baş rollerinde Paul Newman, George Kennedy ve Strother Martin rol alır.

Babam İçin (In the Name of the Father)

Sıradaki film 8,1 IMDB puanlı Babam İçin (In the Name of the Father) filmidir. 1993 yapımı film yanlışlıkla 15 yıl hapis yatan İrlandalı’nın hikayesini anlatıyor. Yedisi Oscar olmak üzere 18 farklı ödüle aday gösterilmiştir. Ancak aldığı başlıca ödüller Altın Ayı ve David di Donatello En İyi Yabancı Film Ödülü olmuştur.

Büyük Firar (The Great Escape)

Büyük Firar (The Great Escape) 1963 yapımıdır. Aynı adlı kitaptan uyarlanmış film Alman hükümlü kampından kaçmaya çalışan Mütteffik subaylarını konu ediniyor. Akademi ödüllerine aday olsa da kazanamamıştır. Ayrıca daha iki popüler ödüle aday ve Moskova Film Festivali’nde En İyi Oyuncu ödülünü almıştır. IMDB puanı 8,2’dir.

Delik (Le Trou) Cannes

1960 yapımı Delik (Le Trou) Cannes Film, Locarno Film Festivali’ne davet almış ve BAFTA ödülleri’ne 2 dalda aday gösterilmiştir. Eşini öldürme teşebbüsü ile yargılanan Claude Gaspard nakledildiği hücredeki mahkumlarını kaçış planına dahil olur. Anca daha sonra davası düşer. Diğer mahkumlar ise henüz bu durumu bilmemektedir. Filmin IMBD puanı 8,5’tir.

Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Listenin üçüncü filmi 1998 yapımı Geçmişin Gölgesinde’dir (American History X). IMBD puanı 8,5’tir. Ana karakter babasının intikamını almak için katıldığı çetede suçlar işler. En son iki siyahi insanı öldürdüğü için hapse girer. Fakat hapiste geçirdiği süre onu değiştirir. Artık o yeni biridir. Bundan sonra tek amacı eski hayatını örnek alan kardeşini kötülükten korumaktır. 4 ödüle aday olsa da bir En İyi Erkek Oyuncu Ödülü almıştır.

Yeşil Yol (The Green Mile)

1999 yapımı Yeşil Yol’in (The Green Mile) IMDB puanı 8,6’dır. Film hapishanede gardiyan olarak çalışan Paul Edgecomb ile idam edilecek John Coffey’ın ilişkilerini dramatize ediyor. Paul’un, John hakkında fikirleri değişir ve artık idamını istememektedir. Filmde efsane oyuncu Tom Hanks ile Michael Clarke Duncan da rol alıyor. Film ünlü yazar Stephen King’in aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Film onlarca prestijli ödüle aday iken yaklaşık 9 ödüle sahiptir.

Esaretin Bedeli

Listemizin en iyi filmi sadece bu kategoride birinci değil. Film 1994 yapımı, 9,3 puanla IMDB birincisi Esaretin Bedeli’dir (The Shawshank Redemption). Tim Robbins ve Morgan Freeman rol aldığı film masum olduğu halde 20 yıl hükümlü Andy Dufresne’nun kaçışını konu ediniyor. Yine bir Stephen King eseri uyarlaması olan filmin 15’ten fazla ödüle adaylığı var. Ancak çoğunu kazanamamıştır. Yine de çok fazla ilgi görmüştür. Halen birçok kategoride ilklerdedir.

En İyi Hapishane Filmleri

Özgürlük yürüyüşü – Selma Filmi adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir