En Komik ve İlginç Hukuk Karikatürleri

En Komik ve İlginç Hukuk Karikatürleri

Karikatür kelimesi,  İtalyanca “caricare” sözcüğünden gelerek karikatür olarak dilimize yerleşmiştir. İtalyancada anlamı yüklemek olan bu kelime dilimizde zaman içinde saldırmak, hücum etmek, anlamak yüklemek gibi kavramları karışlar hale gelmiştir. Mustafa Doğruer şöyle demiş: “Benim için karikatür her şeyden önce iyiyi, doğruyu, güzeli savunmada bir araçtır. Bir savaşım aracı…” Karikatür ve mizah sadece br güldürü aracı değil, bununla birlikte haksızlıklara karşı ıkma, iyi doğru , güzel olanları gösterebilme, kullanılan ve kitlelere ulaşan bir araç haline gelmiştir.

Hukuk ve mizah birbiri ile nasıl bir bağlantı var derken aslında mizah yapmak için gerekli olan tüm donelerin aslında hukukta ve mizahın o zengin anlayışınında avukatlarda olduğu görülmektedir. Hukuk ve mizaha bu derinlikten bakılmadığı zaman ilk aklımıza gelen ise, Hukuk ciddiyet gerektirir … Mizahla ne ilgisi var olacaktır.

Hukuk ne kadar ciddi olursa olsun içinden mizah kaldırılamaz. Aslında mizah duygusunu kaldırmaya gerek var mıdır? Çünkü hukuki mizah ile yapılan, hukukun mizahlaştırılması değil; hukukun içindeki mizahın ortaya çıkarılmasıdır.

Herhangi bir konudaki mizahı ortaya çıkarmak ciddi bir iştir. Söz konusu hukuk olunca ise biraz daha hassasiyet kazanmaktadır. Hukukun içindeki ince sınırlarda mizah yapan herkesi tebrik etmek gerekir. Bazen karikatür dışında yaşanan gerçeklerden oluşan mizahi olaylarda oluşmaktadır.

Avukat yanlış yaparsa; Karşılıksız çek konusunda hem ticaret mahkemesine ihtiyati haciz hem de savcılığa suç duyurusunda bulunmak isteyen avukat yanlışlıkla dilekçeleri tam ters verip, ofisine geri dönmüştür dilekçeleri yanlış verdiğini anlayan avukat düzeltmek için ticaret mahkemesi kalemine gittiğinde; savcılık için yazılan ve yanlışlıkla ticaret mahkemesine verilen dilekçede şu not ile karşılaşır “ %15 teminatla ihtiyati haciz talebinin kabulüne”

Son dönemlerde hukuktaki mizah anlayışı sosyal medyada da dikkat çekmekte ve özellikle hukuk fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu mizah ağırlıklı iletiler ve caps’ler takip edilmektedir.

“Devam zorunluluğu olmamasına rağmen bir dersi kaçırınca vicdan azabı çekiyorsan hukukçusun.”

“İyi avukat davayı kaybettik demez,temyiz hakkını kazandık der. İyi öğrenci sınavdan kaldım demez büte girmeye hak kazandım der.”

“Doktor can kurtarır; Avukat itibar kurtarır.”

“İş hukukundan anladığım; sonunda, İşçi Ölür, İşveren zengin olur ve yeni işçi bulur”

Hukuk fakültesi öğrencileri veya mizah anlayışı yüksek hukukçuların Cuma günü paylaştıkları Cuma mesajlarında ki mizahı da görmezden gelmemek gerekir.

“Ticaret kadar uzun, Ceza kadar zevkli, Borçlar kadar bereketli bir gün diliyorum. Hayırlı Cumalar… :-)”

Sınav dönemlerinde hukuk fakültesi öğrencilerinin paylaştığı caps’lerdeki fosforlu kalemler ise, artık birer simge haline geldi!

“Fosforlu kalem. Hukukçunun silahı.!”

1

“Avukatlık denince akıllara gelenler.”

Avukatlık denince akıllara gelenler

“Hukukta; yok canım sadece önemli yerleri çiziyorum :))”

Hukukta; yok canım sadece önemli yerleri çiziyorum

Ve sıra Hukuk Karikatürlerinde

Hukuk Öğrencisi

-Bizim oğlan da hukuk çalışıyor…

-İTİRAZ EDİYORUM SAYIN HAKİM!..

-REDDEDİLDİ!

Hakim - Savcı

-Yaz kızım

-Tamam baba

-İş yerinde bana baba deme

-Ufff.. semde bama kızım diyorsun

-Yavrucum o işin rajonu

-Bana o zaman sanığın idamına yazıyorum hıh

-Efendim idam kalktı

-SEN KARIŞMA ANNE

-Bittim ben

Beraat

-Hep aynı savunmayla şı ana kadar çıktığım bütün davaları kazandım. Bakalım bu ihaleye fasat davasını da kazanabilecek miyim?..

-NAPMIŞ BU ADAM ADAM YA? ADAM MI ÖLDÜRMÜŞ, BANKA MI SOYMUŞ N’AAPMIŞ YANİ?..

-BERAAT!

-Allahım sen aklıma mukayyet ol!..

Velayet

-Mahkeme çocuğun velayetinin annesine, çocuğun bisikletinin babasına verilmesine karar vermiştir.

-HEYT BE BİSİKLET!!

-YAA..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir