Epic Games ile Apple’ın Hukuk Mücadelesi

Epic Games ile Apple’ın Hukuk Mücadelesi

Epic Games ile Apple’ın Hukuk Mücadelesi; Apple tarihindeki en önemli davalardan biri diyebiliriz. Bu davanın sonucu ile Apple’nın uygulama mağazası olan App Store’un geleceğini de belirleyecek.

Uygulama geliştiricilerinden alınan ve büyük bir gelir elde edilmesini sağlayan komisyonlar; dava sonucunda değişip değişmeyeceği merak konusu oldu.

Dava Süreci Nasıl Başladı?

Epic Games; 2020 yılı ağustos ayında uygulama içinde kendilerine ait bir ödeme sistemini kullanmaya başlamıştı. Böylece Apple’a %30 komisyon ödemekten de kurtulmuştu. Epic Games tarafından geliştirilen Fortnite oyununda, doğrudan Epic Games’e ödeme yapanlara App Store fiyatından daha düşük fiyat sunulmuştur. Apple bunu gerekçe göstererek, Epic Games’in uygulamalarını App Store’dan kaldırmıştı. Google’da Apple’dan sonra Epic games’in uygulamalarını Google Play’den kaldırdı. Epic Games zaten bu hamleyi tahmin etmişti. Uygulama mağazalarından Epic Games’in uygulamaları kaldırıldıktan sonra; Epic harekete geçti ve uygulama mağazaları haricinde de uygulamaları’nın yüklenebilmesine imkân sağladı. Fakat Android kullanıcıları pek fazla bununla uğraşmak istemedi.

epic_2

Epic Games Hangi Savunmaları Yaptı?

Epic, tüm bu durumlar karşısında; uygulama geliştiricilerinin App Store ve Google Play’e mecbur bırakıldığını savunmuştur.

Apple’nın bu hamlesine karşılık olarak Epic Games 65 sayfalık bir dava dilekçesi ile yanıt verdi. Bununla birlikte Apple’ın 1984 temalı bir reklam kampanyasına atıfta bulunan video da yayınladı.

Epic Games, uygulama geliştiricilerinin Android ve Apple telefonlar için de; Google’a yüksek komisyonlar ödemek zorunda kalmaması gerektiğine dair savunmalarda bulunmuştur.

Epic Games, Apple’ın tekel olma yönünde ilerlediğini savunmuştur.

Apple Hangi Savunmaları Yaptı?

Apple öncelikle App Store’u kendisinin geliştirdiğini ve özel bir şirket olduğu için uygulama kurallarını kendisinin belirlediğini savunmuştur.

%30’luk komisyon payının sektörde bir standart olduğunu, yalnızca Google Play’in değil Microsoft, PlayStation, Steam, Xbox ve Nintendo’nun da benzer bir oranda komisyon aldığını savunmuştur.

Dava Süreci Nasıl Yorumlanıyor?

Dava sürecinde yargıcın karar vermesi gereken tartışma konusu şu şekildeydi: Apple’ın App Store’u hiçbir şirketin kontrolünde olmaması gereken bir kamu hizmeti gibi temel bir altyapı mı olmalı?

Teknoloji blog yazarı John Gruber’a göre Apple’ın kazanma ihtimali yüksek: “Yasal açıdan bakılınca Apple çok iyi bir pozisyonda. Fakat riskli, çünkü kaybederlerse uygulama mağazaları iş modellerini değiştirmek zorunda kalacak” dedi.

epic

Dava Nasıl Sonuçlandı?

California eyaletindeki bir mahkeme; Apple kullanıcılara App Store dışından daha ucuza ödeme yapma imkanlarının sunulmasına izin vermesi gerektiğine karar verilmiştir. Açıklanan karar şu şekilde;

Geliştiricilerin, Uygulama İçi Satın Alma ve uygulama içinde hesap kaydı yoluyla müşterilerden gönüllü olarak edinilen iletişim noktaları aracılığıyla müşterilerle iletişim kurmanın yanı sıra, uygulamalarına ve meta veri düğmelerine, dış bağlantılarına veya müşterileri satın alma mekanizmalarına yönlendiren diğer harekete geçirici mesajlara eklemelerini yasaklamaktan kalıcı olarak kısıtlanmış ve yasaklanmıştır. 

Kararın ardından Apple hisseleri %3 oranında değer kaybına uğradı. Bununla birlikte şirketin değeri de milyonlarca dolar zarar gördü.

Bu kararların ardından App Store’da yer alan tüm uygulama geliştiricileri kullanıcılarına ücretli abonelik seçeneklerini kendi siteleri üzerinden gerçekleştirme imkanı sunmuştur. Böylelikle uygulama geliştiricilerinin siteleri üzerinden alınan aboneliklerde; daha az maliyetle satın alma işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Apple’a yöneltilen tekel suçlaması mahkemece reddedilmiştir.

Mahkeme Kararı Hakkında Gelen Yorumlar

Epic Games’in Apple’a yaptığı Tekel suçlaması mahkemece reddedince; Yargıç Yvonne Gonzalez-Rogers şu açıklamada bulunmuştur: “Apple %55’lik pazar payı ile çok büyük kar oranlarına sahip. Ancak bu bir tekel davasına konu olamaz. Başarılı olmak yasa dışı değildir”

Duruşmadan sonra açıklama yapan Apple sözcüsü: “Bugün mahkeme hepimizin bildiği şeyi teyit etti. Apple tröst karşıtı yasaları çiğnemedi” dedi.

Epic Games’in yöneticisi Tim Sweeney:” Mahkeme kararı yalnızca geliştiriciler için değil tüketiciler için de bir zaferdir” dedi.

Apple, Eski iPhone’ları Yavaşlattığı İçin Para Cezasına Çarptırıldı konulu blog yazımız için tıklayınız.

Epic Games ile Apple’ın Hukuk Mücadelesi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir