Fc Barcelonada Şike İddiası

Fc Barcelonada Şike İddiası

Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözü sporun sadece yetenek ve bedensel güce bağlı olmadığını güçlü bir ahlak yapısının da sporun ve sporcunun içinde olması gerektiğini vurgulamaktadır. Ancak günümüz dünyasında ilk ofsaytta düşen kavram ahlak olması sebebiyle dünya futbol tarihi şike davalarıyla doludur.
Bu yıl Ocak ayında Juventus’un 15 puan silme ve Serie B’ye düşmesiyle sonuçlanan şike furyası Benfica’nın 2016-2019 yılları arasında 6 maçta şike yapması soruşturmasıyla devam etti. Ancak geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük kulüplerinden biri kabul edilen Barcelona için de büyük bir şike iddiası ortaya atıldı.
İddia tam olarak şuydu; 1994-2018 tarihleri arasında İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu’nda görevini sürdüren Jose Maria Enriquez Negreira, Barcelona Spor Kulübünden 2016-2018 yılları arasında 1.4 milyon Euro ödeme almış olmasıydı. Bu ödeme Barcelona Fc’ye ait DASNIL 95 adlı şirket üzerinden gerçekleştiği iddia edildi.
Negreira ve oğlu; savcılıkta ifade verirken Barca için herhangi bir ayrıcalık yapılmadığını ve hakem kararlarının etkilenmediğini söylemişlerdir.

Peki O Para Neden Gönderilmiştir?

Neigra oyuncuların hakeme karşı nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda danışmanlık yaptığını paranın kendisine bu sebeple ödendiğini iletti. Ayrıca (ki burası çok önemli) belirli bir maçı hangi hakemin yönettiğine bağlı olarak ne yapabilecekleri veya yapamayacakları konusunda ipuçları verdiğini söylemiştir. Bu savunma dahi çok masumane görünmemektedir. Aynı zamanda Neigra’nın bu hizmeti verdiğine ilişkin herhangi bir belge sunamamıştır.
FC Barcelona tarafına bakıldığında ise “dış teknik danışmanlığı” aldıklarını kabul etmiş. Ama şike iddiasını tamamen reddetmiştir. Zamanlamanın manidar olduğunu, La Ligada 11 puan farkla lider konumdayken bu iddianın gelmesinden rahatsızlık duyduklarını belirttiler. Basında ise şike ifşası en net hatlarıyla servis ediliyor.
SER Catalunya radyo programı Que t’hi jugues tarafından çarşamba öğleden sonra açıklandığı üzere, bir zamanlar La Liga hakemi olan Negreira, 2016’da 532.728.02 Euro, 2017’de 541.752 Euro ve son olarak 318.200 Euro hesabına para girişi olduğunu iddia etti. El Confidencial muhabiri Albert Ortega’da, savcılığın soruşturma yaptığı dönemde Barca’nın La Liga’da üst üste 78 maçta tek ceza bile almadığının altını çizdi.
Bu soruşturmanın seyri şu an için Barcelona aleyhine görünüyor. Eğer şike yaptığı doğrulanırsa önümüzdeki yıl La Liga Barca’sız kalacak.

Fc Barcelonada Şike İddiası

FIFA‘da Gol Sevinci Cezaları- adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir