Garip Evlilik Yasaları

Garip Evlilik Yasaları

Evlilik, kimine göre toplum dayatması kimine göre de hayallerinin odağı. Fikirler veya hisler ne olursa olsun sanki biraz kaçınılmaz son gibidir. Evlilik insanların varlığından beri var olan bir yapıdır. Uygarlıklar var olduğundan beri kadın-erkek ilişkilerinde bir format arama zorunluluğu süregelmiş ve evlilik kurumu bugüne kadar geçerliliğini korumuştur. Ama bazı bölgelerde öyle yasalar vardır ki bir çiftin evlilik kararı alması için defalarca düşünmesi gerekmektedir.

Evlilik Yasaları Bulunan Bölgeler

1-Cape Cod’da yer alan Truruo kasabasında bir erkek evlenmek istiyorsa; altı karatavuk ve üç karga öldürmek zorundadır. 1771 ‘den beri uygulanan bu yasa ile evlendiğiniz erkekler hayvan katili garantisiyle hayatınıza girmektedir.

2- Özellikle son yıllarda moda olan kır düğünü sahil düğünü gibi furyalar İngiltere’de geçersizdir.

Düğünler ya kilise’de ya da ev gibi çatılı bir yerde gerçekleşmelidir. Eğer İngiltere Kilisesi dışında başlı bir dine mensup iseniz muafiyet alabilirsiniz.

3- Kentucky’de evlendiğiniz kişiyle bir defa ayrılıp barışabilirsiniz. Ancak inişli çıkışlı bir evliliğiniz varsa üç defa daha düşünün. Çünkü Kentucky yasalarına göre sadece ve sadece dört defa aynı kişiyle evlenip boşanabilirsiniz.

4-İngiltere’de boşanmak istiyorsanız geçerli sebepleriniz oldukça kısıtlıdır. Aşkınız, sevginiz veya saygınız kalmamış olsa da sistem sizi evli kalmaya zorlar. Ayrılan çiftlerin, genellikle zina veya taciz yoluyla suçlayacakları birileri olması gerekir.

5-Japonya, hepimiz hayran kaldığı saygının, hoşgörünün ve çalışkanlığın simgesi. Hiçbir şey mükemmel değildir. Japon kadınlar boşandıktan sonra tekrar evlenmek için beklerken erkekler için boşandıktan sonra hemen evlenebilme ayrıcalığı verilmiştir.

6-Newyork’ta evliyseniz tehlike yanı başınızda. Eşiniz deliyse kanunlar izin veriyor. Ancak deliliğinin beş yıl devam etmesi koşuluyla.

7-Filipinler’de evliyseniz” Dönülmez Akşamın Ufkundayım” şarkısı fon müziğiniz olabilir.

Çünkü Filipinler’de boşanmak yasak.

8-Faşizm 21.yy da bile etkilerini dalga dalga devam ettirmekte. Alabama’da 2000 yılına kadar farklı ırklardan biriyle evlilik yasal olarak kabul edilmiyordu.

9-Monako’da aşk başkadır. Evliliğinizin geçerli olabilmesi için, evliliğinizi ilan eden bir not yazmanız ve yerel belediye binasına asmanız gerekmektedir. En az 10 gün orada kalmalı ve bu süre iki pazar gününü de kapsamalıdır.

Garip Evlilik Yasaları

Metallica Napster Davası adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir