Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 1

Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 1

Farklı bir dil bilmek hayatın her alanında bir avantajdır. Birden fazla yabancı dil bilmek ise avantajdan öte başkalarından bir adım ileride tutacaktır. Teknoloji ve dijital dünyanın hızla ilerlemesi ile kısalan mesafeler; iletişim konusunda da insanlara hızlı ve pratik çözümler sunmaktadır. Bunlardan birisi de hepimizin bildiği ve zor zamanlarda başvurduğumuz Google Translate. Peki sıklıkla kullandığımız bu uygulamanın, birbirinden pratik tüm özelliklerini biliyor musunuz? Sizlere bugün az bilinen 9 özelliğinden bahsedeceğiz.

Bir Dokumanı Dilediğiniz Dile Çevirmek

Yabancı diliniz yetersizse ya da bir dokumanı çevirebilmek için yeterli zamanınız yoksa bu özelliğe bayılacaksınız. Google Translate’e yükleyeceğiniz bir dokumanı tek bir butona basarak dilediğiniz dile çevirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • https://translate.google.com/ Adresine giriniz,
 • Ekranın sol üst köşesinde yer alan “Dokümanlar” (1) butonunu tıklayınız.
 • Ekranın ortasında yer alan “Doküman Seçin” alanından, “Bilgisayarınıza Göz Atın” (2) butonuna tıklayınız.
 • Açılan pencereden çevirmek istediğiniz dokümanı seçerek Google Translate’e yükleyiniz.
 • Yüklenilen doküman ekranın ortasında (1), doküman ismi görünecek şekilde yer alacaktır.
 • Ekranın sağ üst köşesinden (2) çevirmek istediğiniz dili seçmelisiniz. Sık kullandıklarınız ekranda yer alırken, diğer dillere ok işaretini tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Artık yapmanız gereken sadece “Çevir” (3) butonuna basmak olacaktır.
 • Dilediğiniz dile çevirdiğiniz doküman ekranınızın sol altına aynı zamanda bilgisayarınızın indirilen klasörüne yeni bir doküman olarak indirilecektir.

Bir İnternet Sitesini Dilediğiniz Dile Çevirmek

Bazı tarayıcılarda bulunan otomatik çeviri özelliği ile yabancı dildeki web sayfalarının otomatik olarak çevrilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tarayıcınızdaki bu özellik çalışmadığı ya da bilgisayarınızda Google Translate eklentisi olmadığı durumlarda; dilediğiniz web sayfasını Google Translate sayesinde istediğiniz dile çevirip kolayca gezinebilirsiniz. Bu özelliği kullanmanız için yapmanız gerekenler;

 • https://translate.google.com/ Adresine giriniz,
 • Ekranın sol üst köşesinde yer alan “Web Siteleri” (1) butonunu tıklayınız.
 • Ekranın ortasında yer alan “Web Sitesi” (2) alanına, çevirmek istediğiniz web sayfasının -url adresini girerek sağındaki ok (3) butonuna tıklayınız.
 • Dilediğiniz dile çevrilen web sayfanız yeni bir sekmede açılacaktır.

Daha Önce Çevirdiğiniz Sözcükleri Orijinal/Çevrilen Şekli İle Dışa Aktarmak

Google Translate uygulamasını kullanarak daha önce çevirisini yaptığınız sözcükleri eğer kaydederek favorilerinize alıyorsanız, bu sözcükleri/kelimeleri dilediğiniz zaman bir excel tablosu olarak dışarıya aktarabilirsiniz. Bunun için daha önceleri çevirisini yaptığınız sözcük/kelimeyi aşağıdaki resimde ok ile gösterilen “Çeviriyi Kaydet” butonuna basarak kaydetmiş olmanız gereklidir. Kaydetmiş olduğunuz sözcükler kaydedilenler alanında saklanacaktır.

Alanın altında bulunan “Kaydedilenler” butonuna basmanız durumunda, daha önce kaydedilen sözcük/kelimeleriniz ekranınızın sağ tarafında tarih sırasına göre listelenecektir. Dilerseniz bu sıralamayı alfabetik olarak da yapabilirsiniz.

Google Translate uygulamasını kullanarak daha önce çevirisini yaparak kayıt altına aldığınız sözcük/kelimeleri ekranınızın sağ üst kısmında bulunan butonlardan, “Google e-Tablolara Aktar” butonuna basarak dışarıya aktarabilirsiniz.

“Google e-Tablolara Aktar” butonuna basmanız ile birlikte ekran kendini yenileyecek ve “Import the Data” butonu belirecektir. Bu butona basmanız ile birlikte tablonuz yeni bir pencere olarak açılacaktır.

Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 1

Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 3 adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir