Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 2

Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 2

Farklı Dildeki Sitelerde Gezinirken Bilmediğiniz Kelimeler İçin Olasılık Türetmenize Artık Gerek Yok

Farklı dilde yayın yapan sitelerde gezinebilecek kadar yabancı dil biliyorsunuz. Ancak yeri geliyor koca bir cümle içerisinde anlamını bilmediğiniz tek bir cümle sizi zorluyor. Türettiğiniz sözcükler de belki kelimenin anlamını yanlış anlamanıza neden oluyor. Google Translate eklentisi bu tip sözcükler için işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Üstelik sayfadan hatta satırdan ayrılmadan anlamını bilmediğiniz sözcüğün sorgulamasını yapma imkanı sağlıyor. Bu özelliği kullanabilmek için;

Eklentiyi indirdikten sonra herhangi bir site ya da metinde gezinirken anlamanı bilmediğiniz sözcüğün üzerine gelerek seçtiğinizde ya da çift tıklayarak seçili hale getirdiğinizde sözcüğün üzerinde Google Translate logosu çıkacaktır.

Google Translate logosu tıklandığında, eklenti size seçmiş olduğunuz sözcüğün seçmiş olduğunuz dilde çevirisini yapacaktır. Eklenti ayarlarından sözcüğü dilediğiniz dile çevirebilirsiniz.

Mobil Cihazınızda İnternetiniz Olmadığında da Google Translate Kullanabilirsiniz

Google Translate’e ihtiyacınız olduğunda mutlaka internete bağlı olmanız gerekmez. Mobil cihazınızda Google Translate’in çevirim dışı özelliğini kullanarak internete bağlı olmadan çevirilerinizi kolayca yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için gereken tek şey, internetiniz varken dosyaları bir kereliğine indirmek olacaktır. Çeviri dosyalarını indirmek için;

  • Google Translate Mobil Uygulamasına girdiğinizde çevirisini yapacağınız dilin aşağıda resimde görüldüğü gibi üzerini tıklayın.

 Google Translate Mobil Uygulamasına girdiğinizde çevirisini yapacağınız dilin aşağıda resimde görüldüğü gibi üzerini tıklayın.

  • Seçmiş olduğunuz dil uygulamanızın içerisine inecektir. İndirme işleminden sonra, indirmiş olduğunuz dil paketi için, internet bağlantınız olmasa bile çeviri yapabilirsiniz. Daha fazla paket indirerek, çevirim dışı çeviri özelliğini dil için kullanabilirsiniz.

Mobil Cihazınızın Kamerası İle Çeviri Yapabilirsiniz

Mobil cihazınızda Google Translate uygulaması yüklü ise, mobil cihazınızın kamerasını tuttuğumuz metni dilediğiniz dile çevirebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için;

  • Mobil cihazından Google Translate uygulamasına girin,
  • Uygulama üzerinde bulunan butonlardan aşağıda gösterilen kamera butonuna basın,

Mobil cihazın kamerasının açılması ile birlikte, kameranızı çeviri yapmak istediğiniz metne tutunuz. Kamerayı metnin üzerinde tutarken titretmemeye dikkat ediniz. Kısa bir beklemeden sonra uygulama, kamerada gördüğü metni çevirerek sizlerle paylaşacaktır.

Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 2

Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 1 adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir