Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 3

Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 3

Çevirmek İçin Dokunun

Google Translate 2016 yılında “Tab to Translate” isimli özelliği devreye aldı. Bu özellik ile mobil cihazınızda yapmış olduğunuz gezintilerde; farklı dilden ya da anlayamadığınız kelime veya cümleleri dokunarak çeviri imkânı sunmaya başladı. Bu özellik uygulamalarınızda gezerken anlamını bilmediğiniz herhangi bir dilden yabancı sözcük ya da kelimeyi seçili hale getirip üzerini tıkladığınızda, kopya/paylaş seçenekleri ile birlikte gelen “çevir” seçeneğiyle dilediğiniz dile çevirmek olacaktır. Bunun içi mobil cihazınızda Google Translate uygulamasının yüklü olması yeterlidir. Peki bu özellik nasıl kullanılır?

 • Uygulamada karşılaştığınız ve çeviri yapmak istediğiniz cümle ya da kelimeyi tıklayarak, çeviri yapmak istediğiniz kadarını seçili hale getiriniz.
 • Seçili hale geldiğinde metnin üzerinde yer alan kontrol panelinde “Çevir” seçeneğini tıklayınız.
 • “Çevir” butonuna basmanız ile birlikte ekran üzerinde yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencereden seçtiğiniz kelime ya da cümlenin çevirisine ulaşabilirsiniz.
 • Çeviri yapılan dilin üzerini tıklayarak farklı bir dildeki karşılığına da ulaşabilirsiniz.

Çevirmek İçin Söyle

Bu özellik hem mobil cihazınızdan hem de bilgisayarınızdan kullanabileceğiniz bir özelliktir. Ancak bilgisayarınızdan kullanabilmeniz için bilgisayarınızın bir mikrofonu olması gerekmektedir. Bu özellikle çevirisini yapmak istediğiniz sözcüğü ya da cümleyi yazmanıza gerek yoktur. Bir buton yardımıyla çevirmek istediğiniz sözcüğü ya da cümleyi söyleyin. Gerisini Google Translate halledecektir. Bu özelliği kullanmak için;

 • Mobil cihazınızda kullanıyorsanız öncelikle uygulamaya girmeniz gerekmektedir. Bilgisayardan kullanıyorsanız da https://translate.google.com adresine giriş yapınız.
 • Metni ya da cümleyi hangi dile çevirmek istiyorsanız ekranın sağındaki kutucuktan dil seçmeniz gerekmektedir.
 • Ekranın solunda bulunan kutunun alt köşesindeki “mikrofon” ikonuna basarak, çevirmek istediğiniz cümle ya da sözcüğü söyleyiniz.
 • Cümle ya da sözcüğün tamamının söylenmesi bittikten sonra “mikrofon” butonuna tekrar basarak kaydı durdurun.
 • Google Translate sizin için çeviriyi yaparak, sağ kutu içerisinde sizinle paylaşacaktır.

Çeviriyi Dinle

Bir sözcüğü veya metni tek başına çevirmek bazen yeterli olmayabilir. Bir de bu işin telaffuz tarafı var. Endişe etmeyin Google Translate sizin için bunu da düşünmüş. Google Translate özelliklerinden biri de telaffuz. İster çevrilmesini istediğiniz isterseniz de çeviri olarak istediğiniz sözcüğün telaffuzunu ister metin olarak isterseniz de sesli olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Çevirisini ve telaffuzunu istediğiniz Metni ya da sözcüğü Google Translate’e girin.
 • Giriş yapmanız ile birlikte, yapmış olduğunuz girişe ait telaffuz ekranınızın sol altında belirecektir. Dilerseniz “Hoparlör” ikonuna tıklayarak kelime ya da sözcüğün okunuşunu dinleyebilirsiniz.
 • Giriş yapmanız ile birlikte dilediğiniz dildeki çevirisi ise ekranınızın sağındaki pencerede yer alacaktır. Yine bu alanda yer alan “Hoparlör” ikonuna tıklayarak kelime ya da sözcüğün okunuşunu dinleyebilirsiniz.

Bir Tablo Nasıl Tahrip Edilir? adlı yazımızı okumak için tıklayınız

Google Translate’in Az Bilinen 9 Özelliği – Bölüm 2 adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir