Bir Tablo Nasıl Tahrip Edilir?

Bir Tablo Nasıl Tahrip Edilir?

Bazı olaylar vardır okuyunca kendinizi Woody Allen tarzı kara komedi filmlerinin birinin içinde olduğunuzu hissedersiniz. Anlatacağım olay Rusya Yekaterinburg’da Yeltsin Merkezinde geçmektedir. Müzede ilk vardiyası olan Alexander Vasilyev belki de sanat tarihinin en aptalca hareketini yağacağından habersiz işe gelmişti. İşinin gereği sanat eserlerini korumalıydı ama sanırım “Üç Figür” tablosunu görünce içindeki cevher ortaya çıktı. Anna Leporskaya’nın 1932’den 1934’e kadar çizdiği “Üç Figür” ün, iki figürüne hatıra kalemle gözlerini çizdi. Ortadaki figürü gözsüz bırakmayı neden tercih etti bunu merak ediyorum.

Ressam Anna Leporskaya’nın iki yılda bitirdiği tabloyu iki dakika da berbat hale getirmenin bedeli ise oldukça fazlaydı. Merkez’in genel müdürü Alexander Drozdov’un yaptığı açıklamaya göre; Üç Figür tablosu yaklaşık 75 milyon ruble (975 bin dolar) değerindeydi ve hasarın tamir edilmesi 250 bin rubleye mal olacaktı. Bu arada sergi küratörü Anna Reshetkina’da güvenlik görevlisi için “Gerekçeleri hala bilinmiyor. Ama yönetim bunun bir tür akıl sağlığı hatası olduğu fikrinde” dedi. Tablonun analizi tamamlandığında ise durum çok da içler acısı halde olmadığı ortaya çıktı. The Art Newspaper’e göre suçlu kalemle tuvale çok güçlü bir baskı uygulamamıştı. Bu hasarın derin olmamasını sağladı. Ancak resimdeki sol yüzdeki boya tabakası biraz tahribat vardı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tablo1.jpg

Peki Olay Nasıl Ortaya Çıktı?

Merkeze gelen sanatsever ziyaretçiler resimdeki hasarı fark ederek, müze personeline bildirdi. Ardından kamera görüntüleri incelendiğinde hatıra kalemiyle figürlere göz çizen Bay Vasilyev’in üstün performansı görülmeye değerdi. Polis 20 Aralıkta bu olaydan haberdar oldu. Ancak İçişleri Bakanlığı ilk başta hasarın önemsiz olduğu gerekçesiyle cezai soruşturma başlatmayı reddetti. Ancak Kültür Bakanlığı daha sonra karar hakkında başsavcılığa şikâyette bulundu ve geçen hafta polis soruşturma başlattı. Suçlu bulunursa, suçtan şüphelenilen güvenlik görevlisi para cezası ve üç aya kadar hapis cezasına çarptırılacak. Tabi bu süreçte Vasilyev, aptalca tabir edilen hatasından ötürü görevden alındı. Sonuç olarak müze ise başından geçen bu korkunç olaydan ders çıkarmış olmalı ki; o zamandan beri resimlerinin üzerine koruyucu perdeler yerleştirdi. Böylece Bay Drozdov, işe alma sürecinde iyileştirmeye giderek artık bir güvenlik şirketiyle birlikte çalıştığını söyledi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tablo2.jpg

Bir Tablo Nasıl Tahrip Edilir?

Bu Yüzyılın Yaratıcı Sanat Hırsızları adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir