Tarihin En Büyük Dolandırıcısı; Bernie Madoff

Tarihin En Büyük Dolandırıcısı; Bernie Madoff

Dolandırıcılar, çalışkan insanları sahip oldukları varlıklar için dolandırmış ve para var olduğu sürece dolandırmaya da devam edeceklerdir. Konu dolandırma ve dolandırıcılık olduğunda bir kişi açık ara öne çıkmaktadır, Bernie Madoff. Madoff yaşamı boyunca çaldığı tahmin edilen 65 Milyar Dolar ile, tarihin en büyük dolandırıcıları listesinde zirvededir. Asıl adı Bernard Lawrence Madoff olan Bernie 29 Nisan 1938 tarihinde New York’un Quenns şehrinde Polonyalı göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Cankurtaranlık yaparken kayınpederinden aldığı 50.000 USD ile 1960 yılında Bernard L. Madoff Invetment Securities LLC. isimli yatırım şirketi kurmuştur. Bu şirket ile Wall Strett’e kaydolan Madoff; kuruşluk hisse senetleri ile işlemler yaparak 30 yıl boyunca şirketini yavaş yavaş yukarılara taşımıştır. Wall Strett’deki başarılarının ardından dünyanın ilk ve en büyük elektronik borsası olma özelliğini taşıyan Nasdaq’ın kurucularından biri olmuş ve Nasdaq’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Bu başarılar birçok ünlüyü ve yüksek profilli müşteriyi kendine çekmiştir.

Ponzi Şeması

Tarihte kısa bir dönem geriye gidecek olursak; eski bir dolandırıcı olan Charles Ponzi, geliştirdiği “Ponzi Şeması” adı verilen dolandırıcılık yöntemi ile bir yılda yatırımcılarını yaklaşık 20 milyon Dolar dolandırmayı başarmıştı. Saadet zinciri mantığı ile ilerleyen bu sistemde daima ilk yatırımcı kazanmaktaydı. Yatırımcının daha fazla ve sürekli kazanabilmesi için zincire daima yeni halkalar eklemesi gerekiyordu. Ponzi Şeması bir sene içerisinde çökmüş ve Charles Ponzi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Meşru olarak işlerini yürüten Madoff, gözde bir iş adamı iken 1991 yılında Ponzi Şeması’nın temellerini kullanarak yeni bir sistem geliştirdi. Ponzi Şeması’na göre daha basit işleyen bu sistemde “yatırımcılardan hiç yatırım yapmadığı paraları toplamaya başladı.” 1999 yılında Madoff’un imkansız kazancı bir takım şüpheleri doğurmaya başladı. Ardından Harry Markopols isimli bir finansçının ihbarı ile konu ABD Güvenlik ve Borsa Komisyonuna devredildi. Ancak komisyon bu konunun üzerinde çok durmayarak dosyayı kapatmıştı.

“Bir emeklilik fonu yöneticisi, yatırım ile ilgili görüşmek için Madoff’un ofisine gider ve yaptığı görüşmede şüpheye kapılarak yatırım yapmaktan vazgeçer. Nedeni ise işini iyisi bir yatırımcının masasının üzerinin temiz ve düzenli olmasının mümkün olmayışıdır. Çünkü Madoff’un masası oldukça temiz ve düzenlidir.” Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde yaşanılan ekonomik kriz piyasalarda durgunluğa neden olmuştu. Bu durgunluk sebebiyle Madoff yeni yatırımcılar bulmakta zorlanıyor ve kötü son yaklaşıyordu. Yıl sonu yaklaştığında çalışanlara verilen söz tutulamadı ve ikramiyeleri ödenemedi. Köşeye sıkışan Madoff’un ailesi sorulan sorulara daha fazla direnemedi. 10 Aralık 2008 tarihinde Madoff’un oğlu Mark babasının şirketinin büyük bir yalan olduğunu itiraf etti. Bu itirafa dayanarak FBI Bernie Madoff’u 11 Aralık 2008 de tutuklayarak ifadeye aldı.

Madoff’un İtirafı

Günler süren ifade sonrasında Madoff suçunu itiraf ederek tüm planı detayları ile anlattı. Her ne kadar Madoff, planı uygulamaya 1990 yılında başladığını söylese de; yetkililer suçun 1970 yılında başladığına inandıklarını söylediler. Madoff iyi kazandığı halde bu işe girdiğini oysaki ailesine iyi bir gelecek bırakabilmek için böyle bir suçu işlemesine gerek olmadığını söyledi. 1999 yılında geçirdiği inceleme ile ilgili olarak da; denetleyici firma ile yakınlığından bahsederek bir yeğeninin de denetleyici firma ortaklarından biri ile evlendiğini söyledi. Günün sonunda birçok yatırımcının tüm birikimleri olmak üzere toplamda 65 Milyar Dolar uçmuştu.

Bernie Madoff ve Mark Madoff’un yargılanmasına başlandı. Madoff için 12 yıl hapis cezası istendi çünkü uzmanlara göre Madoff’un 13 yıl yaşaması bekleniyordu. Yargıç Madoff’a 150 yıl hapis cezası verdi. Oğlu Mark ise olaydan iki yıl sonra tutuklu bulunduğu cezaevinde kendini astı. Bernie oğlunun kendisini öldürmesinden kendi sorumlu tutarak hayatının son yıllarını büyük bir vicdan azabı ile geçirdi. Bernie Madoff 12 yıldır bulunduğu Kuzey Carolina’daki Federal Hapishanede 14 Nisan 2021 tarihinde hayatını kaybetti. Ayrıca Madoff öldüğünde 82 yaşındaydı.

Tarihin En Büyük Dolandırıcısı; Bernie Madoff

Ünlü Dolandırıcı Simon Leviev Belgeseli adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir