New York Sosyetesini Dolandıran İsim; Anna Delvey

New York Sosyetesini Dolandıran İsim; Anna Delvey

New York basını 2018 yılında Anna Delvey ismiyle çalkalandı. New York Post Gazetesi’nin yazarı Jessica Pressler magazin gündeminde haftalarca konuşulacak bir yazı yayımladı. Amacının Anna Delvey Vakfı kurmak olduğunu söyleyen bu kadın kimdi? Anna kendisini Alman varisi olarak tanıtmış soyadını ise Delvey olarak tercih etmişti. Ama Anna ne bir Alman varisiydi ne de soyadı Delveydi. Anna’nnın soyadı Sorokin ve Rus olan Sorokin ailesi ile yaşadığı Almanya’dan 16 yaşında ayrılmışlardı. Paris ve New York moda dergilerinde kısa sürelerle stajyerlik yapmış. Böylece bu sürede de kendini sosyeteye dahil etmeyi başarmıştı.

60 Milyon Dolarlık Varis

Anna kendini sosyeteye 60 milyon dolarlık bir mirasın varisi olarak tanıtmış ve özel jetler kiralayıp, lüks otellerde konaklayarak etraftaki çalışanlara nakit 100 dolarlar dağıtmış. Her şey bu denli sahte iken bu dağıtılan paralarda neyin nesi diyor insan. Sahte yurtdışı varlıklarını teminat göstermiş. Amerika’nın ünlü bankası City National Bank’ı 100 bin dolar kredi çekip dolandırmış. Tüm bunlar 2013-2017 yılları arasında gerçekleşmiş. 4 yıl içerisinde sosyeteye kendini varis olarak tanıtmış ve oldukça inandırıcı olmuş ki toplamda 275 bin dolar ile güçlü isimlerin paralarını kendi rızaları ile vermelerine ikna etmiş. Yaptığı çok da hırsızlık olarak adlandırılamıyor. Çünkü ortada bir zorlama yok. Bankalar varis olan bir genç kıza yüklü miktarda kredi vermeyi kabul ediyor. Yakın arkadaşları ise kısa tatillerdeki ödemeler için kartını rehin vermeyi kabul ediyor. Anna’nın lüks harcamalarına şahit olmuş bu kişiler; ona daha yakın olmak için bu harcamaları yaparken çok da tereddüt etmemişler.

Mahkeme Yolculuğu

Kaldığı oteller arasında bulunan Beekman ve W New York Union Square otelleri Anna’nın borcunu ödeyememesi üzerine polise şikâyette bulunuyorlar. 2017 yılına gelindiğinde ise Manhattan Savcılığı birçok banka dolandırıcılığı suçlarıyla Anna hakkında soruşturma başlatıyor. Anna dava boyunca giydiği kıyafetler ile ayrıca gündem yaratıyor. Her kıyafet tasarım ve oldukça pahalı. 2019 yılında davası sonuçlanıyor ve 8 ayrı suçtan hüküm giyiyor. 2021 yılında hapisten çıkıyor ve vizesinin dolmasından dolayı ICE tarafından gözaltında alınıyor. Şimdi sınır dışı kararını bekliyor.

Inventig Anna

Netflix bu yıl Anna’nın bu sıra dışı öyküsünü ele aldı ve 9 bölümden oluşan mini bir dizi çekti. Tüm süreci flashback ile anlatan bu dizi gerçeği ile oldukça benzer bir yüz hatlarına sahip başrol oyuncusu ve o duruşma salonundaki deyim yerinde ise defile havası gerçeği ile oldukça örtüşüyor.

New York Sosyetesini Dolandıran İsim; Anna Delvey

Tarihin En Büyük Dolandırıcısı; Bernie Madoff adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir