Google’da Doğru Arama Yapmanın İp Uçları -2-

Google’da Doğru Arama Yapmanın İp Uçları -2-

Google aramalarınızda sizi sonuca kolay ve direkt hedef odaklı yaklaştıracak ip uçlarının ikinci bölümüne yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Benzer veya Rakip Siteleri Bulmak

Bir siteye alternatif başka siteler bulmak ya da kendinize ait web sitesinin rakiplerini bulmak istiyorsunuz. Bunun için related komutunu kullanmanız yeterli. Google arama çubuğuna “related” yazıp iki nokta üst üste koyarak benzerini aratmak istediğiniz web sayfasının adını yazmalısınız. Aşağıdaki örnekte related komutu ile Google aratıldığında Google arama motorunun rakibi diğer arama motorlarının sonuç olarak geldiğini görüntüleyeceksiniz.

Belirli Bir Dosya Türüne Göre Arama Yapmak

Google arama motorlarında ihtiyaçlarınıza karşılık belirli tipteki dokümanları aratabilirsiniz. Google’ın bu özelliğini kullanabilmeniz için “filetype” tanımını kullanmalısınız. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu; arama yapacağınız kelimeyi Google arama çubuğuna yazdıktan sonra “filetype” komutunu kullanarak ardından dosya türünü belirlemek olmalıdır. Aşağıdaki örnekte; içerisinde microdestek geçen .pdf uzantılı konular araması, sonuçlar arama alanının hemen altında liste oluşmuştur.

Başlık İçerisinde Arama Yapmak

Google arama motorunda dilerseniz sadece başlık üzerinde arama yapabilirsiniz. Bu özellik için ihtiyacınız olan komut ise “intitle” ibaresidir. Arama alanına arayacağınız ifadenin başına “intitle:” koyarak arama yaparsanız, Google aramayı sadece başlıklarda yapacaktır. Aşağıdaki örnekte başlık içerisinde “Kolayofis” içeriği geçen arama yapılmış ve sonuçları altında listelenmiştir.

URL İçerisinde Arama Yapmak

İnternet üzerinde bir kaynağa denk gelen, belirli bir dizine uygun karakterlere URL denir. Diğer bir ifadeyle web sayfalarının adresleri URL olarak tanımlanmaktadır. Google arama yapacağınız kriteri URL içerisinde yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bu özelliği kullanmak için ihtiyacınız olan “inurl” komutu. Aşağıdaki örnekte web adresinde contract flow tanımı geçen sözcük araması sonucunda gerçekleşen liste bulnuyor.

İlgili Konuları Aratın

Google arama motorlarında yapacağınız aramalarda, arama yaptığınız konu içerisinde belirli bir başlık belirleyebilirsiniz. Konuyu yazdıktan sonra kriterin başına “*” simgesi sizlere yardımcı olacaktır. Aşağıdaki örnekte “Hukuk” konusu “otomasyon” başlığı ile sınırlıdır. Buna göre sonuçlar görseldeki gibidir.

Tüm Kriterleri Aynı Aramada Kullanma

Google arama motorunda bloğumuzda sizlere bahsettiğimiz pratik ip uçlarının dilerseniz hepsini, dilerseniz birkaçını tek bir seferde kullanarak nokta atışı arama yapabilirsiniz.

Google’da Doğru Arama Yapmanın İp Uçları -2-

“Google’da Doğru Arama Yapmanın İp Uçları” başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir