Google’da Doğru Arama Yapmanın İp Uçları

Google’da Doğru Arama Yapmanın İp Uçları

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google’ı eminiz ki sizlerde sıklıkla kullanıyorsunuz. Aramalarınızda zaman zaman karşılaştığınız; aradığınız sonuca ulaşamama, sonuçlarda aradığınızdan farklı kriterlerin yer alması vb. durumlar ile ilgili sizi hedefe yakınlaştıracak bazı ip uçlarının olduğunu biliyor musunuz? Sizlere bu yazı dizimizde, Google aramalarınızda sizi sonuca kolay ve direkt hedef odaklı yaklaştıracak bu ip uçlarından bahsedeceğiz.

Net İfadeler Kullanın

Hayatın her alanında kendinizi ifade etmenin en doğru yolu net kelimeler kullanmaktır. Aynı hayatınızda olduğu gibi, arama motorunda arama yaparken aradığınız içeriği en net şekli ifade edin. Ucu açık geniş kelimeler yerine direk hedefi belirten dar kelimeler kullanmalısınız. Örneğin; yazılım yerine, Hukuk Yazılımı; Muhasebe yerine Avukat Muhasebe gibi kelimeler kullanmalısınız. Ayrıca arama yapmadan önce arama kriteri olarak genel tanımlardan uzak durmalı, arama kriterinizin çerçevesini belirtmelisiniz. Örneğin; yemek nerde yenir? yerine, yakındaki restoranlar yazdığınızda karşınıza gelen sonuçlar sizi daha çok tatmin edecektir.

Direkt Ulaşmak İstediğiniz Metni Tırnak İçerisinde Yazın

Arama motorunda yapılan aramalarda, sonuç olarak çıkan değerlere Google’ın kendi tahminleri ve trendde olan içerikleri de eklediğini hepimiz biliyoruz. Ancak arama kriterinizi, arama çubuğuna yazarken tırnak işareti (“ ” ) içerisine aldığınızda, arama tahmin ve trendleri devre dışı bırakarak sadece tırnak içerisindeki içerik üzerinden arama yapacaktır.

Sonuçlar İçerisinde Yer Alan ve Yer Almayana Göre Listeleme

Google’da yapmış olduğunuz aramalar içerisinde yer alan (+) ve yer almayan (-) seçeneğinin olduğunu biliyor musunuz? Google’da bir arama yaptığınızda, karşınıza gelen sonuçları + veya – seçenekleri ile filtre edebilirsiniz. Örneğin “Microdestek” sözcüğünü arattığınızda içerisinde “Microdestek” geçen sonuçları Google size listeliyor olacaktır. Ancak arama yapmadan önce; Microdestek +muhasebe yazarak arama yaptığımızda içerisinde muhasebe detayı geçen Microdestek sonuçları, Microdestek -muhasebe yazarak arama yaptırdığımızda ise içerisinde muhasebe geçmeyen Microdestek sonuçları listeleniyor olacaktır.

Yalnızca Belirli Bir Site İçerisinde Arama Yapmanın Püf Noktalası

Bir kriteri bir site içerisinde aramanın aslında ne kadar basit olduğunu biliyor muydunuz? Aramak istediğiniz kriteri arama çubuğu içerisine yazdıktan sonra örnekte gösterildiği gibi aramayı tamamlarsanız, karşınıza gelen sonuçları yalnızca site içerisinden olacaktır. Örneğin; sözleşme site:microdestek.com.tr

Google’da Doğru Arama Yapmanın İp Uçları

Google Translate Avukatlara Yardımcı Bilgiler adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir