Hindistan’da Bir Çete Gulabi Gang

Hindistan’da Bir Çete Gulabi Gang

Çete kelimesini sık sık kötü bir amaç için bir araya gelmiş topluluk olarak ifade ederiz. Ama Gulabi Gang çetesi bize bu kavramı unutturacak gibi. Düşünün ki bir çete tüm haksızlıkların karşısında hem de Hindistan’da

Gulabi Gang Ne Demek? Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Hindistan’nın Banda bölgesinde 5 çocuk annesi Sampat Pal Devi tarafından 2006 yılında kurulmuştur. Pal kurduğu bu topluluğun bir adalet çetesi olduğunu ifade ediyor. Pal direnişçi ruhunun çok küçük yaşlarda ortaya çıktığını söylüyor. Ailesi onu okula göndermek istememiş. Pal bu durum karşısında mahallenin duvarlarına yazı yazmaya ve resim çizmeye başlamış. Haklı direnişi sonuç vermiş ve kazanan Pal olmuş okula gönderilmiş. Ama 9 yaşındayken evlendirilmiş.13 yaşında kendisi bir çocukken anne olmuş. Çok geçmeden iş hayatına atılmış ve kısa bir süre sonra etrafındaki insanların sorununu çözmeye başladığı fark etmiş. Hintçe gulaabee pembe demek tabi gang da çete. İyi ama neden pembe? Çete üyelerinin giymiş olduğu sarinin renginden dolayı. Sari; Hindistan ve Pakistan’da kadınların giydiği, ipek ya da pamuktan, belirli boyutlarda dokunan, dikiş ya da iğne kullanılmaksızın gövdeye uydurulan, tek parçalı ulusal bir giysi. Hintçe pembe anlamına gelen gulabi giydikleri sarinin renginden dolayı verilmiş ve çetede bu ismi gururla taşımaktadır.

Bu Çete Neyi Savunmaktadır?

Yolsuzlukla, yoksullukla, çocuk yaştaki evliliklere ve aile içi şiddete karşı, adaletsiz bir yardım dağıtımına karşı tepkilerini göstermekten çekinmemeyi, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları için, tecavüz suçları için hadım cezasının gelmesi gibi birçok konuda mücadele verilmesi gerektiği savunan ve bu mücadeleyi bizzat veren bir çete.

Film, Müzik, Kitap ve Belgesellere Konu Oldular

Oldukça dikkat çektiler ve ilk olarak 2010 yılında Pink Sariler adlı filme. 2012 yılında Nishtta Jain’in çektiği Gulabi Gang adlı belgesele. Ardından 2013 yılında Gulaab Gang adlı filme. 2016 yılında şarkıcı Tal’ın Des fleurs et des flammes adlı şarkısının klibine. Nh Senzai adlı yazarın India adlı romanına konu oldular.

Hindistan’da Bir Çete Gulabi Gang

Kadın Destek Uygulaması (KADES) adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir