İzmir Barosu Başkan Adayları

İzmir Barosu Seçimleri ve İzmir Barosu Başkan Adayları

1924 den bu yana, çağdaş ve demokratik yapısı ile işleyişini sürdüren İzmir Barosu için seçim tarihi belli oldu.20-21 Ekim tarihinde yapılacak olan 9 bin üyeli İzmir Barosunda 4 aday yönetime aday olduğunu açıkladı.

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’ndan iki aday Mustafa Çetin ve Atalay Aksak, Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Özkan Yücel ve Yenilikçi Avukatlar Grubu’ndan Muhammet Özekes birbirleriyle yarışacak.

Adaylarımızı kısaca incelersek;

İzmir Barosu Başkan Adayları

Mustafa Çetin

İzmir Barosu Başkan Adayları - Mustafa Çetin

İzmir Barosu Başkan Adayları – Mustafa Çetin

Halen İzmir Baro Başkan vekilliğini sürdüren Mustafa Çetin 1969 Uşak doğumlu olup,Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi mezunudur.2014-2016 döneminde İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

“Görev yaptığım süre içerisinde Baro’nun mutfağında, komisyonlarında çalıştım. Katkı sağladım. Böyle bir ortamda İzmir Barosu gibi ağırlığı olan bir Baro’da tecrübeli, deneyimli birisi olarak, meslektaşlarıma, ülkeme ve milletimize faydalı olmak için aday oldum. Bütün aday arkadaşlarıma başarılar diliyorum.”diyerek aday olma gerekçesini açıklamıştır.

İzmir Barosu seçimleri için Yönetim kurulunun tanıtımını yaptığı kokteylinde;

“Amacımız sadece seçim kazanmak değil, seçimi kazandıktan sonra da İzmir Barosuna yakışır şekilde görev ve hizmetlerimizi sürdürmek ve her alanda en iyi şekilde temsil etmektir”diyerek seçimin kendisini için ne ifade ettiğini de belirtmiştir.

Atalay Aksay

İzmir Barosu Başkan Adayları - Atalay Aksay

İzmir Barosu Başkan Adayları – Atalay Aksay

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun diğer bir adayı olan Atalay Aksak 2000 yılında Dokuz Eylül Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Aday olma sebebini;

”12 senedir her seçim döneminde bir başkan adayının yanında koordinasyon görevini sürdürdüm Hep işin mutfağındaydım. Hem sosyal medya ayaklarını, gençlerle olan iletişimi, bildirgelerin hazırlanmasını, projelerin oluşturulup hayata geçirilmesiyle ilgili yoğun olarak çalıştım. Hemen her seçimde de başkanın en yakında bulundum”diyerek ifade etmiştir.

Seçilmesi halinde;

Hizmet odaklı, yerelde avukatın itibarını ve haklarını savunacak, ulusal bütünlüğümüzü koruyacak şekilde, ilkelerinin peşinden giden bir yönetim sergileyeceklerini aynı zamanda Avukatlık sınavını da destekleyeceklerini belirtmiştir.

Atalay Aksak aynı zamanda Türkiye Barolar Birliği bünyesinde ki Eğitim Merkezinde gönüllü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Muhammet Özekes

İzmir Barosu Başkan Adayları - Prof. Dr. Muhammet Özekes

İzmir Barosu Başkan Adayları – Prof. Dr. Muhammet Özekes

Yenilikçi Avukatlar Grubu’nun Adayı olan Prof. Dr.Muhammet Özekes 1967 yılında Erzurum’da doğmuştur.1989 yılında Dokuz Eylül Hukuk Fakültesinden mezun olan Muhammet Özekes 2015 yılından bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medenî Usûl ve İcra İflâs Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Bornova Öğretmenevi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında ;“Hukukun üstünlüğü, herkes için adalet, özgür savunma, bağımsız, güçlü ve öncü baro” felsefesiyle hareket edeceklerini belirtmiştir.Avukatların Sorunlarını Çözüm Merkezi kuracaklarını anlatan Özekes bu şekilde avukatların çaresiz ve yalnız bırakılmayacağını Özel eğitimlerle avukatların donanımlarının arttırılacağını hedeflediklerini söylemiştir.

Ayrıca 28 yıldır İzmir Barosuna kayıtlı olan Muhammet Özekes hem akademisyen hem avukat kimliğiyle bu yarışa katılmaktadır.

Özkan Yücel

İzmir Barosu Başkan Adayları - Özkan Yücel

İzmir Barosu Başkan Adayları – Özkan Yücel

Çağdaş Avukatlar Grubunun adayı olan Özkan Yücel 1965 doğumlu.Diğer adaylar gibi kendisi de Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.
Kendini diğer adaylardan farklı kılanın Mücadeleci ve Muhalif duruşu olduğunu ifade eden Yücel, Baro Başkanı seçildiği taktirde önceliklerinin her an ulaşılabilir bir meslek örgütünün inşası ve meslektaşlarının kendisini yalnız hissetmemeleri olacağını belirtti.

“Yönetime geldiğimizin birinci ayında gönüllü avukatlardan oluşan destek birimimizi derhal oluşturacak, baro telefonlarından birini problem yaşayan meslektaşlarımızın bürokrasiye takılmadan yönetim kuruluna ulaşabilmesi için tahsis ve ilan edeceğiz. Adliyede her gün bir yönetim kurulu üyesinin nöbetçi kalmasını sağlayacağız.” Taahhüdünde bulunan Özkan Yücel, Baronun, varlık sebebi olan avukatlarına açık bir kapı haline geleceğini belirtti.
Avukatların ekonomik sorunları ile saygınlıklarının doğrudan bağlantılı olduğunu belirten Yücel, avukatlara yeni iş alanları yaratmayı ve giderlerini azaltmayı hedeflerinin arasında olduğunu söyledi.

İzmir Barosu İşkenceyi Önleme Grubu’nda çalışan Yücel, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Türkiye Ceza Hukuku Derneği üyesi.

20-21 Ekim’de gerçekleşecek seçimlerde İzmir Barosu Adaylarına başarılar dileriz, hedeflerine ulaşmayı temenni ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir