Korku Filmlerine İlham Olan Katil: Ed Gein

Korku Filmlerine İlham Olan Katil: Ed Gein

Ed Gein, 27 Ağustos 1906 yılında doğmuş Amerikali bir katildir. Suçlarının ciddiyeti ve rahatsız edici olması nedeniyle tek bir kişiyi öldürmekten hüküm giymiştir. Bu cinayete ek olarak, adam kaçırma, mezarlıklardan yasadışı olarak ceset çıkarmak, nekrofili ve insan bedenlerini tahrife uğratmasından da suçlu bulundu. Diğer cinayetlerden sorumlu olabilse de mahkemeye çıkmak için gereken zihinsel kapasiteden yoksun olduğu kabul edilmiştir.

Çocukluğu ve Hayatı

Ed Gein zor bir çocukluk dönemi geçirmişti. Babası alkolik, annesi ise ilgisiz ve ona kötü davranıyordu. Bir de Henry adında bir ağabeyi vardı. Bir süre sonra ağabeyi ve babası hayatını kaybedince Ed annesi ile baş başa kalmıştır. Annesi de hayatını kaybedince bu durum Ed’i derinden etkilemiştir. Psikolojisi çok da sağlam olmayan Ed günden güne daha da mahvolmuştur.  Sürekli annesini mezarlığa ziyarete giden Ed bu esnada mezarlardan ceset çalmaya başlamıştır. Ayrıca annesini de diriltmek için bir yandan anatomi öğrenmiştir. Öğrendiği anatomi bilgilerini çalmış olduğu cesetler üzerinde denemiştir.

Ed Gein

İlk Cinayet Zamanı

Aslında Ed Gein’in suçları anatomik yapıların kullanılması ile ev yapıları inşa etmekti. Cesetleri mezarlıklardan yasadışı olarak çıkarıyordu. İtiraf ettiği iki cinayet ise 1954 yılında işlediği cinayetlerden iki kadına aitti. Ancak bu cinayetlerden sadece bir tanesinden hüküm giydi.

Cesetlerden Yapılan Eşya Koleksiyonu

Mezarlardan çaldığı cesetlerden bir eşya koleksiyonu oluşturmuştu. Bu eşyalar; kemer, kâse, kolye, kıyafetler ve insan derisinden yapılmış olan yüz maskesiydi. Bunların dışında evinde yapılan arama sonucunda birçok farklı eşya daha bulunmuştur.

Yakalanma Süreci

Ed Gein 1957 yılında bir hırdavat dükkânı sahibi olan Bernice Worden’ı öldürmüştür. Bu işlediği cinayetten kısa bir süre sonra da yakalanmıştır. Öldürülen kadının oğlu, dükkânda en son gördüğü müşterinin Ed Gein olduğunu belirtmiştir. Bu ifade üzerine polisler Ed Gein’in evine baskın düzenlemişlerdir. İçeri girer girmez gördükleri karşısında şaşkına uğrayan polisler, insan vücudundan yapılmış olan eşyalar ile karşılaşmışlardır.

Ed Gein’in Yargılanması

Evine yapılan baskın sonrası tutuklanmıştır ve sorguya çekilmiştir. Ancak sorgu sırasında hiçbir duygu belirtisi göstermemiştir. Tüm eşyaları evini süslemek istediği için yaptığı ifadesini vermiştir ve kendisine yöneltilen suçları kabul etmemiştir. Cinayetten hâkim karşısına çıkmış olmasına rağmen akli dengesinin yerinde olmadığına karar verilerek akıl hastanesine gönderilmiştir.

Ed Gein’in İlham Olduğu Korku Fimleri

Alfred Hithcock yönetmenliğinde 1960 yapımı olan Psycho filni Ed Gein’den esinlenmiştir. Bununla birlikte yine ünlü filmler arasında yer alan Kuzuların Sessizliği filminde de Ed Gein’den ilham alınmıştır.

DNA İle Bulunan İlk Suçlu: Colin Pitchfork adlı yazımızı okumak için tıklayınız

Ed Gein
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir