Çin’deki Taşeron Tetikçiler

Çin’deki Taşeron Tetikçiler

Çin birçok açıdan dünyanın en ilginç ülkelerinden biri. Yetiştirdikleri bitkiler, ilginç buluşlar bir yana kiralık katilleri bile farklı. Her ne kadar kiralık katil konusu çok alışılageldik olmasa da; bugün işleyeceğimiz konunun Çin’deki versiyonu bunun birkaç gömlek üstü.

Çin’deki Taşeron Katiller

Çin’deki Taşeron Tetikçilerin Hikayesi

Hikâyenin kahramanları, kötü niyetli iş adamı Tan, beş adet tetikçi ve kurban Wei. Her şey 2013 yılında aralarındaki iş anlaşmazlığı nedeniyle; Wei’nin Tan’a karşı yasal işlem yoluna gitmesiyle başladı. Uzun süren dava süreci Tan’ın gözünü korkuttu; çok para kaybedecekti ve aklına dahiyane bir fikir geldi. Tan, tetikçi Xi Guangan ile temasa geçti. Bay Wei’yi öldürmesi için ona 2 milyon yuan teklif etti. Xi işi kabul etti. Ancak sebebi bilinmese de (belki yoğunluktan belki de tükenmişlik sendromu olabilir) başka bir tetikçi olan Mo’ya 1 milyon yuan teklif ederek Tan’ı öldürmesini istedi.

Mo için bu iyi bir teklifti ve tabi ki kabul etti. Ancak Mo ‘da elini tetiğe sürmek istememiş olacak ki; kiralık katil segmentinin bir altındaki olan Yang ile temasa geçti. Yang 270.000 yuan (sonrasında 500 bin yuan daha) karşılığında Wei’yi öldürmeyi kabul etti. Yang’te saadet zincirini bozmak istememiş olacak ki, adaşı Yang G ile görüştü. Wei’ye suikast yapması için 200.000 yuan teklif etti. (Tamamlandıktan sonra 500.000 yuan bonusla.)

Sonunda, Yang G. beşinci bir tetikçi olan Ling’e Bay Wei’yi öldürmesi için 100.000 yuan teklif ettiğinde bu destansı zincir sona erdi. Ling bir tetikçi olabilirdi ama aynı zamanda zekiydi. Zincirin son halkası olarak bu kadar ucuza adam öldürmek istemiyor da olabilirdi. Cinayet işlemek yerine potansiyel kurban Wei ile temasa geçti ve bir kafede buluştular. Ling olan biteni anlattı ve Wei’den ölü taklidi yapmasını istedi. Hatta Wei olayı ilgili mercilere iletmeden önce; Ling’in Yang Guangsheng’e geri götürebileceği bir fotoğraf için ağzı kapalı olarak poz vermeyi kabul etti.

Çindeki Taşeron Tetikçiler

Sonuç

2016 yılında başlayan süreç delil yetersizliğinden dolayı sanıkların beraat etmesiyle son buldu. Ancak savcılar karara itiraz etti ve yargılama süreci tekrar başladı. Wei’nin üç yıl süren hukuk mücadelesinde cezalar şu şekilde verildi. Tan beş yıl, Xİ üç yıl altı ay, Yang ve Yang G. üç yıl üç ay, Mo üç yıl ve Ling iki yıl yedi ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Her ne kadar trajikomik olsa da bu hikâyede Wei’nin hala sağ olması en güzel durumdur.

Orta Çağda Cadı Mahkemeleri ve Detayları adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir