Orta Çağda Cadı Mahkemeleri ve Detayları

Orta Çağda Cadı Mahkemeleri ve Detayları

Orta Çağ, çeşitli tuhaflıkları ile tabir edilmiştir. Aynı zamanda esrarengiz bir çağ olan Orta Çağ, renkli ama korkutucu ve bunaltıcı Avrupa’nın vatandaşlarını kapsamaktadır. Büyü kültürü özellikle de büyücülük, orta çağ hikayelerinde fazlasıyla yer almaktadır.

Orta Çağda Cadı Kavramı

Cadı kavramı neredeyse her kültür içerisinde yerini almıştır. Günümüzde batı kültüründe daha fazla kendine yer edinmiş ve varlığını sürdürmektedir. Avrupa’daki ilk Hristiyanlar cadıları şeytani bir varlık olarak tanımlamışlardır. Cadıların nasıl göründüğü tarih boyunca sürekli değişmiştir. Genelde betimlenme şekilleri ise; süpürge üstünde gökyüzünde gezen kişilerdir. Bu sebeple insanlar cadıların uçabilmek için çok hafif olduğunu düşünüyordu.

Cadı Kavramı

Tarihi

Cadı kelimesinin ilk tanımı, hastalıkta tedaviyi bulabilmeyi amaçlayan ve büyü yapan insanlardı. Şeytanla iş birliği yapan kişiler olarak görülmelerine rağmen çoğu aslında doğal yöntemlere başvurarak şifa dağıtırlardı. Cadılara özgü bulunan en eski belge ise 1.samuelin İncil kitabında bulunmaktaydı.

Cadı terimi tarihte ilk olarak Eski Roma’da karşımıza çıkmıştır. Özellikle yüzyıllar boyunca farklı inanç ve ritüeller ile ile yaşayan Avrupa toplumları Roma imparatorluğunun Hristiyanlığı kabul etmesi ile cadılık kavramı değişikliğine uğramıştır.

O dönemler sadece kötü büyüler suç sayılmaktaydı. Büyülerin suç sayılmasına paralel olarak ise cadı avlarının temeli de atılmış oluyordu. 1400’lü yılların ortasına gelindiğinde Avrupa, cadı paniği ile çevrilmiş durumdaydı. Suçlanan çoğu cadı işkence görüyordu. Aynı yüzyılda Avrupa’da cadı avları başlamıştı. Ancak öldürülen kişilerin tamamı cadı veya büyü ile uğraşan kişiler değildi. Yalnız yaşayan ve yaşlı kadınlar hedefteydi.

Avrupa’da en yüksek cadı öldürme oranına sahip olan ülke ise Almanya’ydı. Ancak ilerleyen dönemlerde Avrupa’da cadı paniği azalmış durumdaydı. Paniğin azalmasının sebepleri arasında; Fransızlar ve İngilizler arasındaki artan savaş ve çiçek hastalığının olumsuz etkileri vardı. Bu karmaşık atmosfer sebebi ile artık cadılar yerel halk tarafından cezalandırılmayacak; mahkemeler tarafından yapılacaktı.

Orta Çağ Salem Cadı Mahkemeleri

Cadı avını duyunca Kuzey Amerikalıların ilk düşündüğü şey genelde Salem cadı mahkemeleri olur. Salem öncesi ve sonrasında da çok fazla cadı avı olmuştu. Ancak yaşanan toplumsal kaosun ardından mahkemeler tarafından gerçekleştirilen ve tarihte bilinen ilk cadı duruşması Salem bölgesinde gerçekleşti. Salem cadı duruşmaları iki küçük kız çocuğunun hasta olması sebebiyle ve zaman geçtikçe birçok kişide benzer rahatsızlıklar görülmeye başlayınca; toplum arasında kitlesel panik ortaya çıktı. Ardından üç kadın cadılıkla suçlanmıştır. Ancak suçlanan kadınlar arasında suçsuz olanlarda mevcuttu.

Ayrıca Salem cadı duruşmalarında suçlanan sadece kadınlar değildi, erkeklerde suçlanmıştı. Salem bölgesinde 600 kişi yaşıyordu. Bunların arasından toplamda 150 civarında kişi suçlanmıştır. 18 kişi öldürülmüştür.

Salem Cadı Mahkemeleri

Salem Cadı Davasının Kapatılması

Bu davalar bir yıldan fazla sürmüştür. Çok fazla insan büyücülükten suçlanmaya başlayınca, bazı şüpheler meydana geldi. Mahkemeler, gerçek olmayan belgeleri kabul etmemeye başladı. Bunun yerine gerçek ve doğru belgelere dayanan bir yöntem ile devam edilmiştir. Bu sayede de suçlanan kişiler serbest bırakılmıştır. 

Evrim Teorisi: Scopes Maymun Davası adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir