Maden Sektöründe Bir Hukukçu

Maden Sektöründe Bir Hukukçu

Çoğu zaman bir hukukçunun gazeteci, yazar hatta oyuncu olduğuna rastlamışsınızdır. Maden sektöründe bir hukukçuya rastladınız mı? Alpay Mermer’in yönetim kurulunda bir hukukçu olan Melike Alpay Özmen yer alıyor. Peki kimdir Melike Alpay Özmen?

1990 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş ve liseyi İstanbul Alman Lisesi’nde okuduktan sonra; Koç Üniversitesi Hukuk bölümü ve ardından Galatasaray Üniversitesi’nde Ekonomi Hukuku üzerine yüksek lisans yapmıştır. Mesleğini Uluslararası Tahkim ve Şirketler Hukuku alanlarında ilerletirken, babası Gökhan Alpay ani bir kalp krizi sonrası vefat etmiştir. Melike Hanım, Alpay Mermer Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaya başlamıştır.

2017 yılından beri yönetim kurulu başkanı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Melike Hanım 2018 yılından beri Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi; Türkiye İhracatçılar Meclisi Üyesidir. Aynı zamanda KAGİDER (Kadın Girişimcileri Derneği), İstanbul Barosu, BlackChainWomen ve SKD (Sürdürülebilir Kalkınma Derneği) gibi kuruluşlara üyedir.

alpay mermer

Maden, Erkek İşi

Madencilik her ne kadar erkek egemen bir sektör olarak görünse de; kadınlarımız birçok alanda olduğu gibi bu alanda da başarılara imza atıyorlar. Melike Hanım verdiği bir röportajda kendisine “Ailenizde başa geçecek başka bir erkek yok mu?” sorularıyla karşılaştığını ve bu önyargıları yıkmaya çalışmak üzerinde baskı yarattığını dile getiriyor. Belli ki Melike Hanım bu baskıyı doğru yönetmiş. Bu yıl 25. Yılını kutlayan şirket sektörlerinde bir ilk gerçekleştirmiş. SKD (Sürdürülebilir Kalkınma Derneği) üyesi olmaya hak kazanmıştır. Yönetimin başına geçtiğinde şirketin cirosu 8,5 milyon iken 2020 yılına gelindiğinde ciro 84 milyona ulaşmıştır. Şirketin cirosu ile ihracat oranını da % 168 artırarak 7 milyon 500 bin dolara yükseltmiştir. Aynı zamanda firmada kadın çalışan oranını %30’a ulaştırmıştır. Her ne kadar yönetim kadrosunda yer alsa da gerektiğinde ayağına çizmelerini giyip başına bareti geçirip maden ocağında işleri takip ediyor. Melike Hanım bu şirkette tek kadın değil kendisine kardeşleri ve annesi de eşlik ediyor.

Tüm bu başarıların yanında Melike Hanım ortağı Mimar Nazlı Ant ile atık mermerlerden tasarım ve dekoratif ürünler üreten Minval markası ile katma değerli ürünler çıkartmayı hedefliyor.

Avukatların Karşı Karşıya Kaldıkları Zorluklar konulu blog yazımız için tıklayınız.

Maden Sektöründe Bir Hukukçu

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir