Malatya Adliyesine Nasıl Gidilir - 1

Malatya Adliyesine Nasıl Gidilir

Bu hafta, dünya kayısı üretiminin, % 85’ ini tek başına karşılayan, ürettiği kayısıyı 104 ülkeye ihraç eden ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 8 ncü Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL’ın memleketi olmakla bilinen Malatya’ dayız.

Konum olarak Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine kapı konumunda olan Malatya, özellikle Merhum Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL döneminde hızla gelişmiş ve özellikle şehirleşme anlamında bir çok adım atmıştır. Hızla gelişen ve değişen şehre rağmen, Malatya Adliyesi 1992 yılında kullanıma açılan binası ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Malatya Havalimanından Malatya Adliyesine Nasıl Gidilir

Malatya Adliyesine Nasıl Gidilir - 1
Malatya Adliyesine Nasıl Gidilir – 1

Malatya Adliyesi şehir merkezinin biraz dışında Şire Pazarı adı verilen meşhur pazar yerine oldukça yakındır. Şehrin neredeyse bir çok toplu taşıma aracı hattının önünden geçtiği ve durağı olduğu halde, Malatya Havalimanının şehir merkezine olan uzaklığı nedeni ile havalimanından adliyeye ulaşım zaman açısından sorun yaratmaktadır.

Malatya Belediyesi toplu taşıma hizmeti ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

Malatya Erhaç Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için iki alternatifiniz bulunmaktadır. Bu alternatiflerden biri, uçak havalimanına indikten yaklaşık 25 dakika sonra kalkan ve 12 TL ücret karşılığında hizmet veren HAVAŞ servisleridir. Ancak HAVAŞ hizmetleri, mahkeme kararı ile geçici olarak durdurulduğundan şu anda hizmet vermemektedirler.

Malatya Erhaç Havalimanından şehir merkezine ulaşım için ikinci alternatifiniz, bu güzergah arası hizmet veren Taksi Dolmuşlar’ dır. Taksi Dolmuşlar’ın herhangi bir saati yoktur, havalimanından doldukları zaman kalkarlar ve yaklaşık 30 ila 45 dakika arasında (Trafiğin durumuna göre) şehir merkezinde olurlar. Havalimanı ve Şehir merkezi arasında yolcu taşıyan Taksi Dolmuşlar’ın ücreti ise 20.00-TL dir.

2018 yılında Malatya’da baroya kayıtlı kaç avukat vardır?

Malatya Erhaç Havalimanına, Sabiha Gökçen, İstanbul Ankara Esonboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanlarından karşılıklı sefer bulunmaktadır. Kış sezonu nedeni ile sefer sayılarının düştüğü dönemde bir gün içerisinde İzmir’ den öğle saatlerinde sadece bir, diğer havalimanlarından ise karşılıklı iki sefer olduğu göze çarpmaktadır. Bu nedenle Malatya’ ya ulaşım için havayolunu seçecekseniz sefer planlamanızı çok iyi yapmanız gerekecektir.

Kara yolu ile Malatya Adliyesine Nasıl Gidilir

Eğer Karayolu ile Malatya’ ya seyahat edecekseniz oldukça uzun bir yolculuk sizi beklemektedir. Örneğin İstanbul – Malatya arası yaklaşık 1100 km’ dir ve Malatya’ ya ulaşmanız için yaklaşık 16 saatlik bir yolculuk sizi beklemektedir. İzmir – Malatya arası mesafe ise yaklaşık 1250 km ve 18 saat sürecek bir yolculuk sizi bekliyor olacaktır. Daha yakın olan diğer illeri de bu cetvelin içerisine koyarsak; Ankara ile mesafe yaklaşık 660 Km ve 8 saat, Adana Malatya arası yaklaşık 400 km ve 5 Saat, Antalya Malatya arası ise yaklaşık 950 km ve 11 saattir. Eğer şehirler arası bir seyahat firması ile şehre gelecekseniz, otobüs sizi şehrin girişindeki MAŞTİ (Malatya Şehirler Arası Otobüs Terminalinde) indirecektir. Seyahat ettiğiniz firmanın şehir içi servisleri ile şehir merkezine ulaşarak, şehir merkezinden kolaylıkla Malatya Adliyesine ulaşabilirsiniz.

Malatya Adliyesinden Sonra Nereye Gidilir

Malatya Adliyesine Nasıl Gidilir - 2
Malatya Adliyesine Nasıl Gidilir – 2

Bu arada Malatya’ya gitmişken;

Malatya Adliyesi’ne sadece 500 metre uzaklıktaki Demirciler Çarşısı içerisinde bulunan Güngör Kebap Salonunda Malatya’ nın meşhur Zırf Kebabını mutlaka yemelisiniz.

Daha fazla yöresel seçenek istiyorsanız yine aynı bölgede bulunan Hacı Baba Et Lokantasında Malatya Mutfağının meşhur lezzetlerinden, Kiraz Yaprağı Sarması, Analı-Kızlı Çorbası ve diğer yörelere göre bambaşka bir tarifle yapılan içli köfteyi deneyebilirsiniz.

Malatya’ ya gelmişken, ofiste kalan çalışma arkadaşlarınız için Malatya’ nın her tarafında bulabileceğiniz, Kuru Kayısı, Kayısı Çekirdeği, Pestil, Dut Kurusu gibi içeriklerden oluşan hediyelik paketlerden almayı unutmanız ofisinize döndüğünüzde bir kaosa neden olabileceğini hatırlatırız.

İyi seyahatler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir