Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası - 2

Milyon Dolarlık 5 Tazminat Davası

Amerika’da milyon dolar üzerinde açılmış olan 4 tazminat davasını sizler için derledik. Gelin detayları inceleyelim.

  • ABD’nin en büyük ikinci tütün şirketi olan “RJ Reynolds”, 23,6 milyar dolarlık tazminat cezasına çarptırıldı. Cynthia Robinson, 1996 yılında eşini akciğer kanserinden kaybetti ve 2008 yılında tazminat talebiyle RJ Reynolds sigara şirketine dava açtı. 36 yaşında hayatını kaybeden Michael Johnson’ın 20 sene boyunca günde 1 ile 3 paket arası sigara içtiği, sigarayı bırakma girişimlerinde bulunduğu, fakat bağımlı olduğu için bunda başarılı olamadığı belirtildi. Robinson’un avukatları, RJ Reynolds’ın sigaranın sağlığa zararları ve bağımlılık yarattığı konusunda tüketicileri bilinçlendirmediğinin altını çizdi. Florida Mahkemesi’nin jüri üyeleri de avukatları haklı bularak, şirketin tüketicileri yeteri kadar bilgilendirmediğine kanaat getirdi ve 23,6 milyar dolarlık tazminat ödenmesi yönünde görüş bildirdi.
Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası - 1
Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası – 1
  • 81 yaşındaki Stella Liebeck, satın aldığı kahve üzerine dökülüp teninde yanıklar oluşturunca satıcı şirketten davacı oluyor, yaşandığı dönemde tüm Amerika’nın odaklandığı davada Stella Liebeck, tazminat olarak 2,7 milyon dolar kazanarak bir anda şöhret oluyor. Amerika’nın en büyük fast food zincirlerinden biri olan şirket ise ortaya çıkabilecek bu tarz durumlar için çeşitli önlemler almaya başlıyor.
Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası - 2
Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası – 2
  • Kaliforniya’da 2017 yılında IKEA marka bir şifonyerin 2 yaşındaki Jozef Dudek’in üzerine düşerek ölümüne yol açmıştı. Yaşanan bu acı olay üzerine Jozef’in ailesi IKEA’ya tazminat davası açtı. Davanın gerekçesi olarak söz konusu şifonyerin denge sorunu olduğunu bilmesi ve daha önce çocuk ölümlerine yol açtığı halde tüketicileri yeterince uyarmaması olarak gösterildi. Bu olay üzerine İsveç merkezli mobilya ve dekorasyon firması IKEA, mahkeme sonucunu beklemeden Jozef’in ailesine 46 milyon dolar ödemeyi kabul etti.
Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası - 3
Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası – 3
  • New York Yüksek Mahkemesi, Pudralarındaki asbetin yol açtığı akciğer zarı kanserine yakalandığı iddiasıyla Amerikan kozmetik ve bakım markası Johnson and Johnson’a dava açan çifte, 325 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.
Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası - 4
Milyon Dolarlık 4 Tazminat Davası – 4
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir