Nazi Savaş Suçlusu Lyon Kasabı

Nazi Savaş Suçlusu Lyon Kasabı

Gestapo(Gizli Devlet Polisi) üyesi olan ve Nazi savaş suçlusu Lyon Kasabı olarak da bilinen Klaus Barbie bir Alman subayıydı. 1913 yılında Alman şehri Bad Godesberg’de Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ebeveynleri öğretmen olan Klaus 1923 yılına kadar babasının öğretmen olduğu okulda eğitim aldı. 1933 yılında ise hem babasını hem erkek kardeşini kaybetti.
Klaus ilahiyat ile ilgilenmeye başladı. 1935’te Schutzstafel adlı örgütün alt teşkilatı olan Sicherheitsdienst’ine katıldı. Bu teşkilat SS ve Nazi Partisi’nin bir haber alma teşkilatıydı. Önce Hollanda’ya ardında Dion’a ve aynı yıl Lyon’a Gestapo komutanı olarak atandı.

Lyon Kasabı Unvanı

Fransa’nın Lyon kasabasında yer alan Hotel Terminus 1942 yılında Gestapo’nun karargahı olarak kullanılmaktaydı. Mahkum ve esirlere bizzat işkence etmiş ayrıca 40 bin kişinin ölüm emrini vermiştir. Hotel Terminus katliamı sonrası adı Lyon Kasabı olarak anılmaya başlamıştır. 1988 yılında Marcel Ophuls adlı yönetmenin çektiği belgesel Hotel Terminus katliamı ve Barbie’nin hayatını konu almaktadır. Yönetmen çektiği bu belgesel ile En İyi Belgesel Film Akademi ödülü almıştır. Ayrıca 1944 yılında 44 Yahudi çocuğunu Fransa’da yer alan Izieu’daki yetimhaneden alarak Polonya’da yer alan Auschwitz-Birkenau toplama kampına göndermiş. Çocuklara bu kampta türlü işkenceler yapılmakta ve her biri diğerlerinin gözü önünde asılarak öldürülmektedir. Lyon böylece 44 çocuğun işkence çekmesini ve ölmesini neden olmuştur.

BND Ajanı

İkinci Dünya Savaşı bitmiş ve Barbie Bolivya’ya kaçarak ismini değiştirmiş. Böylece kendine yeni bir hayat kurmak istemişti. O dönemlerde 1965’te BND (Alman İstihbarat Ajanı)üyesi Tipper kod adlı Wilhelm Holm tüm dünyayı gezerek istihbarat ajanı olabilecek isimleri Munih Pullach’da bulunan BND ana merkezine bildiriyordu. Kısa süre sonra Barbie yeni ismi ile Klaus Altman Kartal kod isimi ile  BND ajanı olmuştu. Fransa Altman hakkında ölüm kararı çıkarmıştı. BND yeni ajanın tüm geçmişine hakim olmasına rağmen onunla 1 yıl gibi bir süre çalışmıştı. BND hiçbir şekilde Altman’nın kimliğini hakkında açık vermemişti. 1972 yılına gelindiğinde Fransa Bolivya hükümetine Barbie’yi kendilerine teslim etmelerini istemişti. En sonunda 1983 yılında anlaşma sağlanmış ve Fransa hükümetine Barbie teslim edilmişti. Elbette yargılanarak suçlu bulunmuştu. Müebbet hapse mahkûm edilen Lyon Kasabı 1991 yılında Lyon Hapishanesi’nde kanserden öldü.

Nazi Savaş Suçlusu Lyon Kasabı

Kasap Fırıncı:Seri Katil Robert Hansen adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir