Kürtajın Yasak Olduğu Ülkeler

Kürtaj Nedir?

Rahimde yer alan ceninin alınması anlamına gelen işleme kürtaj denmektedir. Fransızcada curetage olan bu kelime 1930 yıllarında dilimize geçmiş. Doğum hayatın bir mucizesi olsa da kimi zaman istemeyen gebelik; gerek yasal düzenlemeler gerek toplum baskısı ile kişi doğuma zorlanıyor. Bu durum mucize olan doğumu yerine bir işkenceye hatta nefrete bırakabiliyor. Ne bir kadın böyle bir durumda kalmalı ne de bir çocuk böyle bir hayata gözlerini açmalı. Ama maalesef devlet dediğimiz otorite veya kanun dediğimiz maddeler bu durumu görmezden geliyorlar. Bir insanın bedeni üzerinde kişinin kendisi dışında birinin veya birilerinin asla söz hakkı olmamalı. Ama gel gelelim ki mevcut düzen bu şekilde işlemiyor.

Türk Ceza Kanunu’nda Kürtaj

Türk Ceza Kanunu’nun 99 ve 100. maddeleri kürtajı yapan ve yaptıran kişiler için nasıl ve ne kadar bir süre ceza alacakları düzenlenmiştir. 1983 yılında kürtaj yasağı düzenlenmiş ve 10 haftaya kadar olan hamilelikte kürtajın yapılmasında hukuki bir yasak yoktu. Elbette bu hak belli sınırlar ile sınırlandırılmıştı. Eğer evli iseniz ve gebeliğinizin 10. haftanızı tamamlamadı iseniz eşinizden yazılı onay almanız durumunda nihayet gebeliğinizi sonlandırmak üzere tıbbi işlemlere başvurabilirsiniz.

Kürtajın Yasak Olduğu Ülkeler

Tarihe bakıldığında 1920 yılında Sovyetler Birliği kürtajı resmi olarak serbest bırakmıştır. Yani tıbbi bir sorun olmasına gerek kalmadan hamileliği sonlandırmak tamamen kadının iradesine bırakılmıştır. Olması gereken de budur. Ama Sovyetler Birliği bu kararını kademeli olarak değiştirdi. 1936 ile 1955 yılları arasında tıbbi olmayan nedenler dışında gebeliğin son verilmesini yasakladı. 68 ülkede kürtaj yasal olarak yasak. Bu ülkelerden bazılarında kürtaja belli durumlarda izin veriliyor. Vatikan, Şili, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Nikaragua, İrlanda, Endonezya, Brezilya, Malta, İran ve Suriye’de her ne durum olur ise olsun kürtaj yasal değildir.

Kürtajın Yasal Olduğu Ülkeler

Bazı ülkeler herhangi bir şart aranmadan sadece kadının hür iradesi yeterli bularak kürtaja izin veriyor. Kanada bu ülkelerden biri.

Kürtajın Yasak Olduğu Ülkeler

İkizler Arasında Zor Seçim: Gracie ve Rosie Davası adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir