Hukuk Mezunu Bir Devlet Kurucusu: David Ben Gurion

David Ben Gurion

Polonya’nın Plonksy şehrinde yaşayan Avigdor ve Scheindel Grün çiftinin 1886 yılının ekim ayında bir oğlu oldu. David Ben, annesini oldukça erken bir yaşta kaybetti. Gerek soykırım gerekse anti-Semitizim düşünceleri onu Filistin’e göçe mecbur bırakmıştı. Daha sonra siyasetle ilgilendiği sırada ismini İbranice bir isim olan Ben Gurion ismi ile değiştirdi. O dönemler Filistin Osmanlı yönetimindeydi. Cemal Paşa yaptığı siyasi çalışmalardan dolayı Gurion’u tutuklattı ve pasaportuna “bir daha dönmemek üzere” yazdırarak sınır dışı etti. Ardından New York’ta yaşamaya başlayan Gurion orada Yahudi olan Paula Punweis ile evlendi. I.Dünya Savaşı’nda İngiliz ordusu için savaşta yer alan Gurion savaş sonrası İngilizlerin yönetiminde bulunan Filistin’e ailesini de alarak döndü.

Hukuk Fakültesi Kariyeri

Gurion babası Avigdor; Polonya’da bir hukuk müşaviri olarak çalışmaktaydı. Gurion’da babası gibi hukuk okumak istedi. 1912 yılında Filistin Osmanlı’nın himayesinde olduğu için İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Tabi öncesinde 8 aylık bir Türkçe dersi aldı. Gurion babasının izinden gitmeyi hedeflemişti. Sadece hukuk alanında değil. Aynı zamanda Yahudi karşıtlığına tepki olarak kurulan Hovevei Zion örgütünün lideri olan babası gibi o da Yahudilerin özgürlüğü için kendini adamıştı.

İsrail Kuruculuğu ve Başkanlığı

Sofu bir idealist olan Gurion Yahudi bir devlet kurulmasını istiyordu. Her ne kadar İngiliz ordusu için çalışsa da Avrupa’da bulunan Yahudilerin yasa dışı yollardan Filistin’e göç etmelerini sağlamıştır. Gurion her zaman Yahudilerin sesi olmuş ve oldukça ılımlı bir tavır takınmıştır. 1948 yılında İngilizlerin Filistin’de uyguladığı mandacılığı bitirmesinin hemen ardından Yahudi Milli Konseyi İsrail Devleti’nin kurulduğu ilan etti. İlanın hemen ardından Arap Birliği İsrail’e savaş açtı. Savaşın yöneticiliğini Gurion yapmıştır. Bu savaş şuanda bile devam etmekte olan Filistinli mülteci sorunun zemini oluşturur. 14 Mayıs 1948 yılında kurulan İsrail’in 1949 yılında ilk başbakanı yine Gurion olmuştur. Ardından 1955 yılında tekrar başbakanlık koltuğuna geçmiştir. Gurion sadece başbakanlık değil devletin önemli kurumlarında da başkanlık yapmıştır.

Hukuk Mezunu Bir Devlet Kurucusu: David Ben Gurion

Hukuk Fakültesi Mezunu Dünyaca Ünlü İsimler adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir