Her Gün Söylediğimiz Popüler Yalanlar

Popüler Yalanlar ve Yalan İstatistikleri

17. yüzyılda yaşamış şair La Fontaine “her insan yalan söyler” tespitini yaparken dünyanın sonuna kadar geçerli olacak bir kuralın altını çizdiğini tahmin edemezdi. İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en büyük özellik nedir diye sorulduğunda “yalan söylemesi” yanıtı kimsenin aklına gelmez. Ama insanlar her gün defalarca yalan söyler. Nedeni veya rengi ne olursa olsun yalan herkes için acil çıkış kapısı gibidir. Yüzlerce kez yazılmış vücut dili kitabı veya yalan makinesinin icadı veya tutulan özel dedektifler, insanların yalan söyleme güdüsünü hafifletmemiştir. Bu yazımızda insanların yalan istatistikleri ve en sık kullandıkları yalanları inceleyeceğiz.

Yalan ile ilgili istatistikler

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; dört yaşına gelmiş çocukların %90 ‘ı yalan söyleme kavramını anlamıştır. Journal of Basic and Applied Psychology’de yayınlanan bir istatistiğe göre; Bir Amerikalı 10 dakikalık bir konuşmasında ortalama üç kez yalan söylemektedir. Başka bir çalışmada ise üniversite öğrencileri günde bir veya iki kez yalan söylediklerini belirtmişlerdir. Büyük Britanya’da yapılan başka bir ankette erkeklerin günde altı yalan söylediği, kadınların ise ortalama üç yalanda kaldığı ortaya çıkmıştır. Yine ankete göre erkekler içki alışkanlıkları hakkında en çok yalanı söylerken, kadınlar gerçek duygularını gizlemek amacıyla yalan söylemektedirler.

Gelelim en çok kime yalan söylediğimize;

Kutsal aile kavramı bu istatistikte de sekteye uğramaktadır. Çünkü insanlar en çok %86 oranıyla ebeveynlerine yalan söylemektedir. Listenin devamı da çok parlak değil.

-Arkadaşlar %75

-Kardeşler %73

-Eşler %69

En çok yalanın döndüğü mecralar ise;

1-Özgeçmişler %40

2- Arkadaşlık siteleri %90

Ancak kişisel fikrim sosyal medyanın olduğu her nokta da yalanın yaygın olduğudur. Bu noktada ilgili istatistiğin yetersiz kaldığını düşünüyorum.

İnsanlar Neden Yalan Söyler?

Kimi zaman karşımızdaki kişinin duygularını incitmemek, kimi zamanda özgüvenimizin tehdit altında olduğunu hissetmemiz bizi doğruca yalana götürmektedir. Ancak ideal benliğimiz ile gerçeklik arasında bir çelişki olduğunda daha büyük ve yıkıcı yalanlar söylemeye başlarız. İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonucu gerçekten çok ilginçtir. Ankete katılanların %75’i birinin duygularını incitmemek için söylenilen yalanın kabul edilebilir olduğunu söylemiştir.

Sırada en yaygın 10 yalan listesi

1-Ben iyiyim, bir sorun yok. (Bu benim de favorim)

2-Trafikte sıkıştım.

3-Bununla harika görünüyorsun.

4-Sadece bir tane ….. içtim.

5-Telefonum bozuldu.

6-Mesaj bana gelmedi.

7-Seni hemen geri arayacağım.

😯 kadar da pahalı değil.

9-Kilo vermişsin.

10-Sana asla yalan söylemem.

Bu listeyi okurken müstehzi bir gülüş yüzünüze yerleşebilir.

Ancak aklımda tek bir soru var? Belki her yalanda Pinokyo gibi burnumuz uzamıyor ama ruhumuzdan bir parça ne kadar eksiliyor? 

Her Gün Söylediğimiz Popüler Yalanlar

Dna İle Bulunan İlk Suçlu: Colin Pitchpork adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir