Orenthal James Simpson Kanlı Eldiven

Orenthal James Simpson Kanlı Eldiven

Orenthal James Simpson Kanlı Eldiven; 1947 Kaliforniya doğumlu James, 5 yaşlarındayken anne ve babası ayrılmıştır. Ardından anne Simpson 4 çocuk ile hayatına devam etmiştir. J. Simpson, genç yaşlarında bir sokak çetesi olarak bilinen Pers Savaşçıları adlı çeteye katılmıştır. Bir süre San Francisco Rehberlik Merkezi’nde kalmıştır. J. Simpson, lisede Galileo Lion, üniversite de ise USC Trojans Amerikan futbol takımlarında oynamış. Yaklaşık 33 yıl futbol hayatı olan Simpson 1980 yılında emekliye ayrılmıştır. Simpson futbol kariyerinin yanında oyunculuk kariyeri olan biri. Çıplak Silah serilerinde ve Gökdelende Panik oynadığı filmlerden sadece ikisi.

Orenthal james simpso kanlı eldiven 3

Kanlı Eldiven

İki evlilik yapmış olan Simpson, ikinci eşinden ayrıldıktan sonra eşi Nicole’nin şüpheli ölümü üzerine Simpson baş şüpheli olarak gösterilmiştir. 1994 yılı 12 Haziran gecesi Nicole ve erkek arkadaşı Ron Goldman evlerinde ölü olarak bulunur. Cinayet mahallinde kanlı bir eldiven bulurlar. Eski eşine haber vermek için gittikleri sırada Simpson’ın evinde kanlı eldivenin diğer tekine rastlarlar. Bu delil üzerine savcılık kararı çıkarılır. Polis Simpson’ı izlemeye alır. Eski takım arkadaşı ile Los Angeles otobanında elinde bir silahla beyaz bir jeepin arka koltuğundadır. Canlı yayın olarak sunulan bu kovalamacaya özellikle siyahi Amerikalılar köprü üstlerine çıkarak Simpson’a destek olduklarını gösterirler. Kısa bir süre sonra Simpson polise teslim olur.

33 Milyon Dolar Tazminat

1994 yılında açılan dava Simpson’ın delil yetersizliği gerekçesiyle şartlı tahliye edilerek 1995 yılında dava son bulmuştur. Ancak Nicole’nın ailesinin 1997 yılında açtığı tazminat davası üzerine mahkeme bu davada Simpson’ın aracında ve evinde bulduğu Nicole ait olan kan örnekleri üzerine zanlının ailesine 33 milyon dolar ödenmesine karar vermiştir.

Orenthal james simpson kanlı eldiven 2

The Murder Of Nicole Brown Simpson

Davada geçen olayları burada sizler ile paylaşmadım. Oldukça soru işareti barındıran bu dava birçok soru hatta nerdeyse hiçbir soru cevaplanmamış. Cinayet davasından çok ırkçı bir dava olarak algılanan bu olay medyatik yaklaşımlar ile üzeri örtülmüş. Daha sonra 2019 yılında bu cinayeti konu alan The Murder Of Nicole Brown Simpson adlı bir film bile yapılmıştır.

Aradan geçen 13 yılın ardından 5 Aralık 2008 tarihinde Palace Station kumarhanesinde gerçekleşen soygunda mahkeme tarafından Simpson 33 yılı mahkûm edilmiştir. 9 yıl hapis yatan Simpson 1 Ekim 2017 yılında şartlı tahliye edilmiştir.

Sıra Dışı Savunmalar konulu blog yazımız için tıklayınız.

Orenthal James Simpson Kanlı Eldiven

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir