Popüler Bilim ve Teknoloji Dergileri – Türkçe

Popüler Bilim ve Teknoloji Dergileri – Türkçe

Bu yazımızda Türkçe popüler bilim ve teknoloji dergilerine değineceğiz. Söz konusu dergileri seçerken popüler kitap mağazalarında ve dijital marketlerde en çok tercih edilen dergileri dikkate aldık. Listeyi hem yerli hem de Türkçe yayımlanan yabancı dergilerden oluşturduk.

CHIP

CHIP dergisi 1996’dan beri kesintisiz yayımda. Bilgisayar ve teknoloji alanında uzman kadroya sahiptir. Tarafsız ve dürüst test merkezi olan bir dergidir. Böylece, alanında en çok satan dergi olma unvanını korumaktadır. Piyasaya yeni sürülen teknoloji ürünlerinin testlerini web sitesi aracılığı ile de okuyucularına sunmaktadır. Ayrıca sitesinde güncel tartışma ve bilgi paylaşımı için forum hizmeti de vermektedir. CHIP, Türkiye’de her seviyeden okuyucu kitlesine uygun içerik bulunduruyor.

POPULAR SCIENCE

POPULAR SCIENCE 1872 yılından beri yayımlanan bilim ve teknoloji dergisidir. Onlarca ödüle sahip, 140 yıllık tecrübesiyle 30’dan fazla dilde ve 45 ülkede yayımda. Akıcı ve her kesin anlayabileceği bir dile sahiptir. Ancak, ülkemizde 2012’den itibaren Popular Science Türkiye ismiyle aylık olarak yayımlanıyor. Dergi her ay bilimdeki yenilikleri, bunların günlük hayatımıza etkileri ve gelecek bizi nelerin beklediğini haber veriyor. Aynı zamanda How It Work ve All About Space dergilerin de bünyesindedir.
How It Works 2018 yılından beri ülkemizde var. Yazarları genellikle teknoloji, çevre, ulaşım ve tarih konulu içeriler üretiyor. Gündemi yakından takip eden Kendin-Yap sayfalarıyla okuyucularına ilginç deneğimler yaşatıyor.
All About Space ise uzay bilimleri ve astronomi dergisidir. Dergi alanında saygın kişilerin katkıları ile hazırlanıyor. İçeriği benzeri olmayan fotoğraflar ve illüstrasyonlar ile zenginleştiriliyor.

HBR Türkiye

Harvard Business Review dünyanın en prestijli dergilerindendir. Dergi liderlik, organizasyonel değişim, müzakere, strateji, işletme, pazarlama, finans ve insan yönetimi gibi önemli alanlara odaklanır. Ülkemizde ise 2012’de yayıma başlamıştır. Ayrıca, sadece yönetici ve girişimcilere değil alanda çalışan akademisyenler ve öğrencilere de yer vermektedir. Her ay liderlik, strateji, inovasyon, insan kaynakları yönetimi, küreselleşme ve finans alanlarında araştırmaya dayalı makaleler yayımlamaktadır.

National Geographic

National Geographic, popüler bilim, tarih, coğrafya ve keşif ağırlıklı içeriklere sahip dergidir. 130 küsür yıllık birikimi ile 33 dilde yayım yapmaktadır. Böylece en çok bilinen belgesel markası olmasının yanı sıra dünya çapında 40 milyondan fazla okuyucuya ulaşmaktadır.

Bilim ve Teknik

Bilim ve Teknik 1967’den beri aylık olarak yayımlanıyor. Öncelikle, bir TÜBİTAK yayımı olan derginin ortalama baskı sayısı 50.000 adettir. Güncel teknolojik gelişmeleri, ilgi çekici bilimsel konularla dolu içeriğe sahiptir. Ayrıca dergi künyesini bilim insanları, araştırmacılar oluşturuyor. Künye teknolojik çalışmaları açık ve anlaşılır bir şekilde halka anlatır. Bu amaçla okuyuculara Bilim Genç, Bilim Çocuk ve Bilim Minik dergilerini de sunuyor. Ek olarak, Türkiye’de istisnasız her jenerasyonun bir şekilde hani neşir olduğu dergi olduğunu söyleyebiliriz.

Popüler Bilim ve Teknoloji Dergileri – Türkçe

Online Hukuk Dergi ve Gazeteleri adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir