ASAN Hizmet (Azerbaijan Service and Assessment Network)

ASAN Hizmet (Azerbaijan Service and Assessment Network)

Teknolojilik gelişmeler ve dijitalleşme günlük hayatımız her safhasına etki etmektedir. Artık, gün içerisindeki faaliyetlerimiz çoğunu teknoloji yardımı ile yapıyoruz. Geçen her gün aldığımız hizmetlerin dijital versiyonları üretiliyor. Bu hizmetlere kamu hizmetleri de dahildir. Günümüzde birçok kamu hizmetini dijital olarak alabiliyoruz. Örneğin; e-devlet gibi servisler sayesinde ilgili kamu dairesine gitmeden o hizmeti alabiliyoruz. Bu yazımızda kamu yönetimi alanında pek örneği olmayan, onlarca uluslararası ödüle sahip “ASAN Hizmet’ten” bahsedeceğiz.

ASAN Hizmet Nedir?

ASAN, Azerbaycan’da Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal İnovasyonlar Devlet Ajansı tarafından sağlanan bir hizmettir. İlk merkezi 29 Aralık 2012’de, Bakü’de açılmış ve 2013’te faaliyete başlamıştır. Devlet “ASAN Hizmet” merkezlerinin oluşturmakla vatandaşların kamu hizmetleri alırken zaman ve maliyet kaybını önlemeyi amaçlar. Bununla birlikte hizmet, kurum ve işlem fark etmeksizin vatandaşlara verilen hizmetin kalitesini eşitliğini sağlamaktadır. Ayrıca uzmanlık düzeyini ve kamu dairelerine duyulan güveni arttırmayı hedeflemektedir. Yeni çalışma şekli ile şeffaflığı arttırıyor, yolsuzluğa karşı mücadeleye destek vermektedir. Böylece vatandaşların kamu hizmetlerini alırken dijital çözümler kullanmaya teşvik etmektedir.

ASAN Hizmet Nasıl Çalışır?

Öncelikle Ülkede e-devlet benzeri hizmet (https://www.e-gov.az/) bulunduğunu belirtelim. Peki, ASAN Hizmet farkı nedir? ASAN Hizmet merkezleri, her şeyden önce, altısı bakanlık olmak üzere on bir kamu kurumu tarafından verilen onlarca bireysel hizmeti tek bir tek adreste sunuyor. Bu hizmetler vatandaşların en çok aldığı hizmetlerdir. Örnek olarak medeni durum eylemlerinin devlet kaydı, noter etkinliği, kimlik kartlarının çıkarılması ve değiştirilmesi, ulusal pasaportların ihracı ve değiştirilmesi, sürücü ehliyetini değiştirme, mahkûmiyet hakkında kanıt verme hizmetleri verilebilir. Bütün hizmetler on sekiz ana başlık ve on dört alt başlıkta sıralayabiliriz.

Bu sayede vatandaşlar web sitesinde ilan edilen bireysel hizmetler için online sıra alıp aynı mekânda birden fazla kamu hizmeti alabiliyor. Ayrıca vatandaşlar hizmet için gereken ücreti binadan ayrılmadan ödeyebiliyor bağlantı hizmetleri birleşik olarak talep edebiliyorlar. Anında verilmeyen hizmetler için bekleme sürelerini aşamalı ücretlerle indirebiliyorlar. ASAN Hizmet eklenen yeni hizmetlerle her geçen sene daha onlarca hizmeti kolay hale getirmekte. Bitmiş on üç projesiyle vatandaşlara online ödeme, devlet kurumlarında sıra alma, kolay vize alma, kolay dilekçe yazma, kolay finans ve daha birçok web servisleriyle paydaşlarına hizmet vermektedir.

Seyyar ASAN Hizmet

“ASAN Hizmet” hizmet merkezleri nüfus yoğunluğu önceliğine göre açılmıştır. Bu sebepten her yeni merkez büyük şehirlere ve nüfusu fazla olan ilçelere açılmıştır. Haliyle küçük şehirler ve uzak ilçelerde yaşayanlar bu merkezlere ulaşımda zorlanmaktaydı. Çok geçmeden “ASAN Hizmet” seyyar hizmete başladı. Hizmet kapsamını oldukça genişletti. Sadece küçük şehir ve ilçelere ulaşmakla kalmadı. Böylece evinden çıkamayan yaşlılar ve ulaşımı zor olan köylere ulaşmak için çözümler üretti. Ayrıca vatandaşlara web sitesinden kendilerine en yakın seyyar hizmeti rezerve edip ayın belirli günleri bu hizmete rahatça ulaşabildi. “ASAN Hizmet” bu seyyar hizmeti bir üst seviyeye çıkararak komşu ülkeler yaşayan vatandaşları için de uygulayacağını duyurdu. Konuyla ilgili ilk denemeyi 30 Ağustos – 4 Eylül’de tarihleri arasında Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST alanında yapmaya başlamıştır. En kısa sürede Türkiye yollarında da “ASAN hizmet” otobüslerini görebiliriz.

Başarıları

“ASAN Hizmet” hizmet yaklaşık 10 yaşında. Kurulduğu günden itibaren 50 milyondan dazla merkez hizmeti 3 milyona yakın seyyar hizmeti vermiş. 8 milyondan fazla vatandaş bu hizmetlerden faydalanmış. Bu kamu hizmeti olarak katıldığı uluslararası yarışmalarda onlarca ödüle laik görülmüş. Bunlardan bazıları “Kamu sitesi” kategorisinde “NETTY2013” ve “NETTY2018” ödüllerini, 2015 BM’nin “Kamu Hizmetleri Verilmesi Alanında En Başarılı Model” ödülü, yine 2015’te British Safety Council “Kamu Hizmetlerini Vermek Adına Güvenli Ortamın Sağlanması” ödülüdür.

ASAN Hizmet (Azerbaijan Service and Assessment Network)

Toplu Sözleşme Ekleme – Belgesiz adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir