Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları - 2

Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları

Stresli olduğumuz zaman, en iyi ihtimalle sinirli, endişeli ve soğuk algınlığına daha yatkın olabiliriz. Ulusal Sağlık Örgütü’ne göre en kötü senaryo ise depresyon, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet riskimizi arttırıyoruz. Avukatlar uzun süreler masa başında geçirdiği zorlu saatler nedeniyle risk altındadır. Bu durum, avukatların diğer meslek gruplarından iki kat daha fazla depresyon ve bağımlılığa duyarlı olmalarına neden olmaktadır.

Dinlenmek ve vücudunuzu yenilemek için vakit ayırmadığınızda iş bitirici bir avukat olmak mümkün değildir. Avukatlar için her şeyin yolunda gittiği bir dünya hayal ettiğimizde, yaşadıkları stres ve gerginlikleri vücutlarından atmak için her gün masaj yaptırabilirlerdi. Ancak haftada 60 saat veya daha fazla masa başında çalışmak, kesintisiz toplantılar ve sonsuz taleplere hizmet ettikleri düşünüldüğünde, kimin masaj için vakti var ki?

Hukuk bürolarında stres yönetimi ve ofis çalışması isimli yazıda da bir çok detayı bulabilirsiniz.

Bu yüzden stresinizi masa başındayken bile atmanın yollarını öğrenmeniz çok iyi bir fikir olabilir. Masa başında çalışırken stresinizi bir anda yok edecek 5 ipucu.

İşte Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları

1 – Su için.

Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları - 1
Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları – 1

Gün boyunca yeterince su içmek vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlar. Vücudunuz susuz kalırsa kortizol miktarı artarak stresinizi şiddetlendirir. Yeterince su içtiğinizde beyniniz fonksiyonunu iyileştirir, enerjiyi arttırır, ağrı ve stres seviyelerini azaltır.

2 – Aromaterapi yağları (uçucu yağları) soluyun.

Bir kavanoza birkaç damla biberiye yağı damlatın. Pamuk toplarını kavanozun için yerleştirin. Dilediğiniz zaman kavanozu açın, yavaş ve derin bir nefes alın. Yumuşak ve rahatlatıcı bir dokunuş için el losyonunuza birkaç damla esansiyel yağ ekleyin. Sakin olmak ister misiniz? Lavanta kullanın. Canlandırıcı ve enerji verici etki için narenciye yağlarını ve yabani portakal yağını deneyin.

3 – Derin derin nefes alın.

Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları - 3
Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları – 3

Sandalyenize rahatça oturun. Bir elinizi karnınızın üzerine, diğer elinizi göğsünüzün üzerine yerleştirin. Burnunuzdan nefes alın; göğsünüzdeki eliniz zar zor hareket ederken, karnınızın üzerindeki elinizin yükseldiğini hissetmelisiniz. Ağzınızdan nefes verin. Elinizin midenize battığını hissedin. Göğsünüzdeki eliniz hareketsiz kalmalı. Her nefese odaklanarak, bunu yaklaşık 10 dakika boyunca yapmaya çalışın. Zamanın beklediğinizden daha eğlenceli geçtiğini göreceksiniz.

4 – Kaslarınızı esnetin ve gevşetin.

Her ne kadar mantıksız gelse de belirli bir kas grubunu kasıtlı olarak germek ve ardından gevşetmek gerginliği serbest bırakabilir. Örneğin, omuzlarınızda stres hissederseniz, nefes alın 10 saniye tutun ve ardından nefes vererek omuzlarınızın gevşemesine izin verin. Nefes verirken gerginliğinizin eridiğini hissedeceksiniz. 15 saniye gevşedikten sonra başka bir kas grubuna geçebilirsiniz.

5 – Açma germe (Stretching) yapın.

Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları - 2
Stres Atmak ve Rahatlamak İçin İpuçları – 2

Hareket etmek ve esnemek için mola verin. Germe, kas gerginliğini gidermeye ve sakinliği artırmaya ve geliştirmeye yardımcı olur. Aslında, masa başında olduğunuz her an vücudunuzun neredeyse her bölümüne açma germe yapabilirsiniz.

  • Ön Kollar: Bileklerinizi yukarı ve aşağı veya dairesel hareketlerle hareket ettirin.
  • Alt Bacaklar: Aynısını ayaklarınızla yapın.
  • Boyun: Başınızı yukarı aşağı ve soldan sağa doğru eğin.
  • Omurga: Ellerinizi başınızın arkasına yerleştirin ve koltuğunuzda otururken yavaşça sağa dönerek arkanıza bakın. Kaslarınızın gerildiğini hissedeceksiniz. Birkaç saniye böylece durun ve diğer taraf için tekrarlayın.
  • Omuzlar: Omuzlarınızı dairesel hareketler yaptırın.

Kendinizi stres altında hissettiğinizde bu ipuçlarından bir veya ikisini uygulamak sizi oldukça rahatlatacaktır. Gerçek hayatta pek ulaşılamayabilir gibi görünse de zihninizi ve bedeninizi gençleştirmek için kendinize zaman ayırabilmek için elinizden geleni yapın. Aksi durumda vücudunuza telafisi olmayan zararlar vereceğinizi unutmayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir