Trial By Media - 1

Trial By Media – Medya Masum mu? Suçlu mu?

Her zamankinden daha olağan dışı günler yaşıyoruz. Wuhan’da başlayan salgının hızla yayılmasından dolayı evlerde çok daha fazla zaman geçirmek zorundayız.

Bu noktada çoğu zaman evde zamanımızı hobilerimizle uğraşarak veya izlemek isteyip yarım bıraktığımız dizileri ve filmleri seyrederek geçiriyoruz.

Bu hafta meslek grubu hukuk olan izleyicilerin de çok ilgisini çekecek bir diziden söz etmek ve devamında Trial By Media kavramına kısaca değinmek istedim.

Öncelikle söz edeceğim dizinini adı Trial By Media 11 Mayıs tarihinde Netflix platformunda başlıyor.

Yapımcıları arasında George Clooney’inde olduğu iddialı yapım, ABD tarihindeki dramatik davalardan bazılarını inceleyip basının karar sürecine etkisini anlatan oldukça iddialı bir yapım.

Peki Trial By Media kavramı nedir?

Trial By Media - 3
Trial By Media – 3

Wikipedi Medyada yargılamayı, “20. yüzyılın sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında, hukuk mahkemesinde bir mahkeme kararı öncesinde veya sonrasında yaygın bir suçluluk veya masumiyet algısı oluşturarak televizyonun ve gazetenin kapsamının bir kişinin itibarı üzerindeki etkisini tanımlamak için kullandığı popüler bir ifade” Olarak tanımlar.

Yeni araştırmalar medya yanlılığının adil yargılanma hakkını nasıl etkilediğini araştırıyor ve korkutucu bir soru herkesin aklına geliyor.” Medya Yargılaması” mahkeme salonlarını etkileyebilir mi?

ABD Anayasası tüm sanıkların “adil ve tarafsız bir jüri” hakkını güvence altına almak ve bunun her zaman mümkün olmasını sağlamak ile sorumludur. Sadece duruşmada sunulan kanıtlara göre hareket eden jüri tarafsızlık prensibine bağlı kalmak zorundadır.

Medya yargılaması ile ilgili araştırmalarda, suçlarla ilgili haberlerin, genellikle sanığın zaten suçlu olduğu varsayımıyla kurgulanmakta olduğu göstermektedir. Bu tür haberlerin içinde sanığın daha önceki ceza geçmişi de (dava ile ilgili alakalı olsun veya olmasın) göz önüne serilmektedir. Ayrıca karşı tarafın akrabalarıyla yapılan duygu yüklü röportajlar da eklendiğinde etkilenmemek mümkün değil gibi gözüküyor.

11.05.2020 tarihinde yayına girecek olan Trial By Media (Türkçesi Medyatik Davalar olarak çevrilmiştir.) dizisinin yanı sıra Avukatların Mutlaka İzlemesi Gereken Diziler yazısını da inceleyebilirsiniz.

Peki duruşma öncesi bu medya faaliyetlerinin jüri üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Trial By Media - 3
Trial By Media – 3

Şaşırtıcı olmayan bir sonuçla karşılaşarak araştırma çalışmalarının tutarlı bir şekilde potansiyel jüri üyelerinin sanıklara karşı aşırı derecede olumsuz tutumlara sahip olduklarını gösteriyor. Duruşmaya başlamadan önce sanığın suçlu olduğuna inanma olasılığı daha yüksek olmasının yanı sıra, savunmanın ortaya koyduğu kanıtlara da güvensiz olmaları daha olası görünmektedir. Anlaşıldığı üzere medyanın toplum üzerindeki etkisi muazzam boyutlarda ve 11 Mayıs’ta başlayacak olan bu belgesel tadındaki dizi tüm bunlara ışık tutacak.

Fragmanı incelemek için tıklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir