Tamam Shud Olayı: Somerton Plajındaki Adam

Tamam Shud Olayı:Somerton Plajındaki Adam

Olay, kurbanın 1 Aralık 1948’de sabah saat 6.30’da Avustralya’daki Somerton Plajı’nda bir sokak lambasının altında ölü bulunmasıyla başlar. Kurbanın üzerinde bir kimlik yoktur ve ölüm nedeni bilinmemektedir. Üzerinde bulunan giysilerindeki etiketlerde kesilmiştir. Kimliği de teşhis edilemeyen bu kişi ve vaka için garip olaylar silsilesi aslında başlamış durumdaydı.

Vakanın İncelenme Süreci

Ceset üzerinde inceleme yapan polisler adamın üzerinde bir otobüs bileti, tarak ve sakız paketi bulmuştur.  Ayrıcaadama ait olan kahverengi bir valizi bir tren istasyonunun dolabında keşfederler. Burada da yine etiketleri çıkarılmış olan daha fazla giysiye rastlarlar.

Yapılan geniş çaplı araştırmalar sonucunda polisler adamın pantolonunda, “Tamam Shud” yazılı bir kağıt parçasının bulunduğu gizli bir cep bulmuştur. Metin, bir kitaptan yırtılmıştı. Bu kitap Ömer Hayyam’ın Rubaiyat eseriydi.

Yırtılan kitabın arkasında, polisler bir telefon numarası ve elle yazılmış şu kodu bulur:

MRGOABABD

MLIAOI

MTBIMPANETP

MLIABOAIAQC

ITTMTSAMSTGAB

Peki bu kod bize ne anlatmak istiyordu? Hiçbir şey.

Derinlemesine Araştırma

Vaka, cesede yapılan otopsi işlemleri ile araştırma çalışmalarına devam etmişti. Otopsi sonucuna göre adamın midesinde en son yenen bir hamur işine rastlandı. Bununla birlikte, kalbi de normalden daha büyüktü ve beyindeki kılcal damarların büyük kısmı tıkanmıştı. Dalağı da normalden üç kat daha büyümüştü. Bu da kurbanın zehirlendiği şüphesini meydana getirdi. Ancak zehirlenmeye ilişkin belirtileri olan kusma ve kasılmaya rastlanmamıştı.  

Tamam Shud’un Anlamı

Bazı kaynaklarda Tamam Shud’un anlamının acı son olduğu ifade edilmektedir. Bu aslında intihar ile örtbas edilmeye çalışılan ve gerçek olmayan bir ifadedir. Farsça’da son anlamına gelen bir kelimedir. Shud ise geçmiş zamanı ifade eden yardımcı bir fiildir. Dolayısıyla “tamam shud”, “bitti” anlamına gelir.

Olayın Son Durumu

Bugüne kadar, bu kişi hiçbir zaman teşhis edilmedi. Kim olduğu, nasıl ve neden öldüğü hala bilinmemektedir. Somerton plajındaki adam, Adelaide mezarlığına defnedildi ve mezar taşına ‘bilinmeyen adam’ yazılmıştır.

Konuya ilişkin o dönemde birçok teori ortaya atılmıştır. Bu teorilerden en önemlisi adamın casus olabileceği yönündeydi. Bu şekilde bir teori ortaya atılmasındaki en büyük sebep bölgede bulunan uranyum madeniydi. Buna ek olarak olayın meydana geldiği zaman dilimi 2.dünya savaşından kısa bir sonraya tekabül etmekteydi. Ancak ortada her ne kadar komplo teroileri olsa da adamın halen kim olduğu ve neden öldüğü bilinmemektedir.

Çözülememiş Cinayetler; Hinterkaifeck Katliamı adlı yazımızı okumak için tıklayınız

Tamam Shud Olayı: Somerton Plajındaki Adam

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir