TBB Enkaz Radarı Uygulaması

Demprem Sonrası Yargı

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde 10 ilde 6.444 bina yıkıldı. Henüz sayıları netleşmemekle birlikte 40.000’den fazla kişi hayatını kaybetti. 100.000’den fazla kişi yaralandı. 13,5 milyon kişi depremden doğrudan etkilendi.
Halen ülkemizin en sıcak gündemi deprem. Büküklüğü ve etki alanı sebebiyle gündemin uzunca bir süre değişmeyeceğinin farkındayız. Bölgede arama kurtarma, barınma, sağlık ve güvenlik hizmetleri her gün arttırılmaya çalışılıyor. Ancak onca gönüllü kişi ve ekiplere rağmen halen yeterli kapasiteye ulaşmış değiliz. Depremle birlikte gündeme gelen güncel bir konu da yargı sürecidir. Onca can kaybına neden olan binaların yapı yönetmeliklerine uygun olup olmadığını tespit etmek sıcak gündemin bir parçası haline gelmiştir. 1999 depremi sonrası yargı süreçlerinde çoğu suçlunun beraat etmesine sebep delil yetersizliği olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden enkazlar kaldırılmadan delillerin toplanması gerekmektedir. Maalesef söz konusu birlerce enkaz olunca bu durum imkânsız hale gelmektedir.

TBB Enkaz Radarı Uygulaması

Konuyla ilgili Türkiye Barolar Birliği (TBB), bir girişimde bulundu. Delillerin toplanmasında görevlilere ve gönüllülere yardımcı olacak TBB Enkaz Radarı mobil uygulamasını geliştirdi. Uygulamayı web sayfasından duyurdu.
Duyuru şu şekilde:
“Enkazların yeterli teknik inceleme yapılamadan kaldırılması, delillerin toplanmasını imkânsız hale getirir.
Tüm şüphelilerin tespiti, kusur durumlarının belirlenebilmesi ve yaşanan facianın sorumlularının cezasız kalmaması delillerin sağlıklı şekilde tespit edilmesine bağlıdır. Türkiye Barolar Birliği (TBB) olarak Enkaz Radarı uygulamasıyla göçük yaşanan her binayı kayıt altına alıyor, ihmalleri ortaya çıkarıyoruz. Deprem bölgesindeki gönüllüleri, alanda görev yapacak meslektaşlarımızla birlikte yargı süreci için görüntü arşivi oluşturarak delillerin toplanmasına yardımcı olmaya ve ücretsiz olan Enkaz Radarı mobil uygulamasını kullanmaya davet ediyoruz. Deprem bölgesindeki bütün enkazları kayıt altına alarak, adaletin yerini bulmasına hep birlikte yardımcı olabiliriz! Hiçbir yurttaşımız savunmasız kalmayacak.”

Duyuru sonrası uygulama, birçok gazetede haber konusu ve tebrik sebebi oldu. Uygulama şimdilik iOS işletim sistemli cihazlarda kullanıma sunuldu. Çok yakında Android cihazlar için de geliştirmeler tamamlanacaktır. Bölgedeki gönüller tarafından uygulamanın kullanılmasının çok ehemmiyeti vardır. Nitekim toplanan deliller sayesinde sağlıklı yargı süreci işleyecek ve suçlular cezalandırılacaktır. Ayrıca TBB TV Youtube kanalına enkazları kaydederken nelere dikkat edilmeli, nasıl sağlıklı veri toplanabilir konusunda kısa ve açıklayıcı video da eklenmiştir.

TBB Enkaz Radarı Uygulaması

TBB’nin Deprem Kapsamında Aldığı Kararlar – adlı yazımızı okumak için tıklayınız

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir