Trafik Cezalarındaki Geç Tebliği Son Buluyor

Trafik Cezalarındaki Geç Tebliği Son Buluyor

Trafik Cezalarındaki Geç Tebliği Son Buluyor; Trafikte zaman zaman hatalarımız oluyor. Bu hatalar bize para cezası olarak dönebiliyor. Cezalar zamanında tebliği olmadığında ise katlanarak büyüyor ve ödememiz konusunda bizi haliyle zorlar duruma gelebiliyor.

Birkaç yıl önce İstanbul Havalimanı’na yolcu taşıyan 500’e yakın TÜRSAB üyesi firmanın araçları; bu güzergâh üzerinde yolcu taşırken araçlara trafik cezası kesilmiş. Aracı kullanan şoförlerin bu cezalardan haberi bile olmamıştı. Bu sebeple aynı güzergahı kullandıkları için defalarca aynı ceza kesilmiştir. Yönetmeliğe göre bölünmüş yollarda minibüsler için hız sınırı 90 km. İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü tarafından ise bu hız sınırı 70 km olarak belirlenmiştir. Bu durumdan haberdar edilmeyen şoförler 90 km hızla yolcu taşımacılık işlemlerine devam etmişlerdi.

Bazı şirketlere bu kesilen cezalar yaklaşık 9 ay sonra tebliği edilmiştir. Tabi cezalar bu sürede katlanarak 300 bin gibi bir rakama ulaşmıştır. 500 ‘e yakın şirket, cezayı ödedikten sonra bu durumun mağduriyetini gidermek için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurmuşlardı.

ic-gorsel2

Ombudsmanlık, Kararını Verdi

“Şikâyete konu idari para cezaları 8-9 ay sonra yapılmıştır. Bu süreler, günümüz şartlarına göre çok uzun. Dolasıyla ile bu durum, hukuk güvenliği ve öngörülebilirlik ilkesine uygun değil” ifadelerine yer veren Kamu Denetçiliği Kurumu, tebligat süresinin 30 gün ile sınırlandırılarak trafik yönetmeliğine yeni bir madde olarak eklenmesini talep etti.

Paraların İadesi Talebi

Mağduriyet yaşayan TÜRSAB’a üye taşımacılık firmaları adına Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulunduklarını açıklayan Av. Yasemin Bal; “Bu karar, milyonlarca kişi ve firmayı ilgilendiriyor. Bu kararla birlikte, müvekkiller adına kesilen cezalara ilişkin ödenen paraların iadesini talep edeceğiz. Gerekirse idare mahkemesine de başvurmayı planlıyoruz. Eğer, kesilen cezalara ilişkin tebligatlar zamanında ulaşmış olsaydı, bir gün içinde aynı plakaya birden fazla ceza kesilmesi durumu da olmayacaktı” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

ic-gorsel1

Plakalarınızı Sorgulayın

Sizlerde bu tür cezalar ile karşılaşmak istemiyorsanız; e-Devlet üzerinden Araç Plakasına Yazılan Ceza kısmından araç plakanız ile sorgulama yapabilirsiniz. Cezaya itiraz süreniz 15 gün ve Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edebilirsiniz. Önemli olan cezanın sizlere tebliği tarihi olup, yasal itiraz süreniz tebliği tarihi ile başlayacaktır. Trafik ihlalinizi takip eden takvim yılının son günü bitimine kadar tebliği edilmeyen cezalar iptal edilecektir.

Dolunay Sırasında Suç Oranı Artar Mı? Konulu blog yazımız için tıklayınız.

Trafik Cezalarındaki Geç Tebliği Son Buluyor

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir