Türkiye Barolar Birliği Yeni Başkanını Seçti

Türkiye Barolar Birliği Yeni Başkanını Seçti

Türkiye Barolar Birliği’nin, pandemi koşulları nedeni ile ertelenen 36’ncı Olağan Genel Kurulu yapıldı. Yapılan seçimler sonrasında, mevcut başkan Av.Metin Feyzioğlu ile yarışan; Ankara Barosu Başkanı Av.Erinç Sağkan, Türkiye Barolar Birliğinin 36’ncı başkanı olarak seçildi.

Türkiye Barolar Birliği’nin Ankara’da ki binasında bulunan Av.Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan Genel Kurulda, Barolar Birliği Başkanı ile, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyeleri de belirlendi.

Saat 10:00’da başlayarak 17:00’de son bulan oy verme işlemi sonrasında; 348 delegenin tamamı oy kullandı. 10 delegenin oyunun geçersiz sayıldığı seçimlerde; kullanılan oylardan 156 tanesini alan mevcut başkan Av.Metin Feyzioğlu’na karşı, sandıktan 182 oy çıkaran Av.Ramiz Erinç Sağkan Türkiye Barolar Birliğinin yeni başkanı oldu.

Sağkan, başkanlık seçimi sonrasında yaptığı konuşmada; “TBB’nin hiçbir kapısı, hiçbir koridoru, bir avukata kapalı olamaz. Öncelikle yapacağımız iş o kapılar açılacak. Bugün itibarıyla artık TBB’nin kapıları tüm avukatlara ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, dışlamadan açık olacaktır. Bugün itibarıyla TBB, yurttaşın sesi, avukatın yanı başında yer alan en güçlü meslek örgütü olacaktır.” dedi.

Sağkan, TBB’nin 36. Olağan Genel Kurulu’nun ardından yaptığı konuşmasının devamında;

“birliğin en yüksek karar organı olan genel kurulun, 348 delegenin tamamının katıldığı bir oylama neticesinde değişimden yana tavır koyduğunu” söyledi. “Birliği yönetmeye değil, birlikte yönetmeye talibiz” diyerek yola çıktıkları için “tek başına bir adaylık açıklamasıyla ortaya çıkmadığını” ifade etti.

Bu konuşmasına; ” Çok sayıda baro başkanımızın, delegemizin ve meslektaşımızın ortak iradesiyle yola çıktık. Bundan sonra 150 bin avukatın, 81 baronun yönettiği bir TBB göreceksiniz. Eleştirmekten kaçınan değil, eleştiriye açık bir TBB göreceksiniz. Meslektaşı yerlerde sürüklendiği, müvekkilleriyle özdeşleştirilip tutuklandığı zaman kafasını kuma gömen değil, meslektaşının yanı başında yer alan, haksızlığa, hukuksuzluğa en üst perdeden karşı çıkan bir TBB göreceksiniz. Artık Türkiye’de hiçbir avukatın biran bile yalnız kalmayacağının garantisini veren, hiçbir yurttaşın ‘Haksızlığa uğradığımda TBB yanımda olmadı’ demeyeceği bir birlik göreceksiniz.” sözleri ile sürdürdü.

Sağkan konuşmasını, tüm meslektaşlarına ve önceki TBB yönetimine teşekkür ederek sona erdirdi.

barolar birliği 2

Av. Metin Feyzioğlu’nun açıklamaları

“Almış olduğu 156 oy ile seçimi kaybeden Av.Metin Feyzioğlu ise seçim sonuçlarını yazılı bir açıklama ile değerlendirdi. Av.Metin Feyzioğlu’nun açıklaması şu şekildedir.

Türkiye Barolar Birliği 36. Genel Kurulu’nda Birlik Başkanı seçilen Sayın Av. Erinç Sağkan ile kurullara seçilen tüm meslektaşlarımı tebrik ediyorum. Seçimin mesleğimiz için hayırlı olması en büyük dileğim. Böyle olacağına inanıyorum.

Benimle aynı listede yarışan meslektaşlarıma, birlikte uzun ve çok özel bir yol yürüdüğüm canımdan öte yol arkadaşlarıma yürekten şükranlarımı sunuyorum. Yaradana şükürler olsun yollarımızı kesiştirmiş.

8,5 yıl yan yana çalıştığım, artık bir aile olduğumuz mesai arkadaşlarım, dostlarım, yol arkadaşlarım hakkınızı helal ediniz.

Allaha ısmarladık.”

barolar birliği 3

Av.Erinç Sağkan Kimdir?

Ankara’da 24 Nisan 1978 tarihinde dünyaya gelen Sağkan, Aslen Gümüşhanelidir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1999 yılında mezun olmuştur. Ankara Barosunda 2010 ve 2012 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Sağkan; 2014 – 2016 yılları arasında ise Ankara Barosu Sekreterliği yapmıştır. 2016 yılında Ankara Baro Başkan Yardımcısı olan Sağkan, 2018 yılında yapılan Baro seçimlerinde en yüksek oyu alarak Ankara Barosunun yeni başkanı olmuştur ve 05 Aralık 2021 tarihinde yapılan Türkiye Barolar Birliği seçimlerine kadar bu görevi yürütmüştür.

MicroDestek ailesi olarak Sayın Av. Erinç Sağkan’ı kutluyor, görevinde başarılar diliyoruz.

Dünyanın En Büyük Barosu Başkanını Seçti konulu blog yazımız için tıklayınız.

Türkiye Barolar Birliği Yeni Başkanını Seçti

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir