Hızlı Boşanmak Artık Çok Daha Kolay

Hızlı Boşanmak Artık Çok Daha Kolay

Dünyada ve Türkiye ‘de gerek sosyo ekonomik sebeplerden gerekse Covid salgınının toplumsal buhranından boşanma oranları gitgide artmakta. Büyük umut ve sevgi ayrıca maliyetlerle bu dünyayı birlikte inşa etmek isteyen çiftler, boşanma noktasında bu kadar naif olamıyor.

Mal paylaşımı, velayet tazminat derken artık görmeye dayanamadığınız eşinizden boşanmanız mümkün olmayabiliyor.

Çekişmeli boşanma davalarının 5-6 yıl sürdüğünü düşünürsek insan boşanma sebebini bile unutur hale gelmektedir.

İşin mizahi yönünü bir yana koyduğumuzda hayat devam ediyor ve insanlar yollarına devam etmek istiyor.

Yeni yargı paketi kapsamında yer alan boşanmanın kolaylaştırılması konusu tam da bu noktaya parmak basıyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün sıklıkla altına çizdiği boşanmanın hızlı hale getirilmesi çalışmasında nihai sonuç yaklaştı.

Örnek olarak Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulamaları inceleyen Kurul, bu tip uygulamaları alternatifli olarak gündeme getirecek.

Hızlı Boşanmak Artık Çok Kolay 1

Çalışmalara katılan kurmayların değerlendirmelerine şu şekilde;

“Boşanma davaları 5-6 yıldan önce bitmiyor. Mal paylaşımı, mal rejimi gibi nedenlerle uzuyor. Taraflar mağdur oluyor. Örneğin, ikinci evliliğini yapamıyor veya yaşı geçiyor, çocuk yapamıyor. Bu konuda çok şikâyet var. Yapılacak düzenlemeyle, boşanma davası ile mal paylaşımı, velayet, tazminat gibi davalar birbirinden ayrılacak. İki taraf razı olursa, anlaşırsa öncelikli olarak boşanma karara bağlanacak, diğer konular davanın bitmesini önlemeyecek. Mal paylaşımı gibi konulardaki dava devam edecek. Medeni durumla ilgili konu öncelikli konuma gelecek.”

Boşanma noktasındaki çiftler için belki de en önemli konulardan biri olan tazminat, velayet gibi kritik durumların uzaması sebebiyle “evlilik birliği fikren ve ruhen bitmişse bu sebep boşanma için yeterli olacak.

Tazminat, velayet gibi konular ikincil önemde olacak.

Boşanma, hakimin eşler arasındaki fikri, ruhi ve sadakat kriterlerinin yeterli görmesiyle gerçekleşecek ve böylece ihtilafa düşülen diğer konular nedeniyle çekişmeli hale gelen boşanma davaları uzamayacak.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin verilerine göre; Avrupa’da 2019 yılında boşanma oranı geçen yıla göre iki kattan fazla artmıştır. Boşanma oranlarında başı çeken ülke Lüksemburg’dur.

Türkiye İstatistik kurumu verilerine göre Türkiye’de boşanma oranı 2020 yılında binde 1,62 olarak gerçekleşmiştir.

Tarihin En Pahalı Boşanma Davaları konulu blog yazımız için tıklayınız.

Hızlı Boşanmak Artık Çok Daha Kolay

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir