Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi Nasıl?

Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi Nasıl?

Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi Nasıl?; Vahşi Batı’da en hızlı silah çeken kovboyu olan ve hikayesinin anlatıldığı Red Kit isimli çizgi roman serisinden uyarlanmış çizgi filmi herkes hatırlıyordur. Hikaye’nin ana karakteri kovboyumuz Red Kit’in ezeli düşmanları kısadan uzuna dizilmiş komik görünümlü suçlular Dalton Kardeşlerdir.

ABD’deki düzeninin henüz yeni kurulmaya başladığı 1890’lı yıllarda Oklahoma eyaletinde her yerde çete ve suçlu vardı. Bu çetelerden biriyse Dalton Çetesi olarak bilinmekte. Bu çetenin içerisinde yer alan 8 suçludan dördü öz kardeş oldukları için Dalton Kardeşler olarak anılıyordur.  Şehir efsanesi gibi olan Kanlı tren soygunundan sonra yaptıkları banka soygununda iki kardeş ve iki çete üyesi öldürülmüş ve çete dağılmıştır.

Peki gerçek Dalton Kardeşlerin hikayesi aslında nasıldı?

Dalton ailesi 12 kardeşten oluşmaktadır. Babaları James Lewis Dalton, anneleri Adeline Lee Younger’dır. Kardeşlerin isimleri sırasıyla;

 • Cole (Henry Coleman Dalton)
 • Lit (Littleton Lee Dalton)
 • Frank (Franklin Dalton)
 • Grat (Gratton Hanley Dalton)
 • Eva May Dalton
 • Bob (Robert Rennick Dalton)
 • Emmet Dalton
 • Bill (William Marion Dalton)
 • Leona Randolph Dalton
 • Ben (Charles Benjamin Dalton)
 • Nancy May Dalton
 • Si (Simon Noel Dalton)’dir.
daltonlar 500-300.2

Dalton çetesinde yer alan kardeşler ise Bob, Emmet, Grat ve Bill’dir.

Kardeşlerden Bob, Grat ve Emmet; Fort Smith, Arkansas’ta federal mahkemelerde ve daha sonra Osage Nation’da avukat olarak çalışmışlardır. Fakat daha sonra aç gözlülük ve daha fazla para hırsı gözlerini kör etmiştir. Bu yüzden ilk başlarda at hırsızlığı yapmaya başladılar, isimleri “hırsız” olarak anılmaya başlayınca o bölgeyi terk etmek zorunda kaldılar.

Hırsızlık yapabilmeyi başarıyor olmaları onları daha çok cesaretlendirdi ve bir çete kurmak için kolları sıvadılar. Çeteyi kurduktan sonra; bankaları, posta arabalarını ve trenleri soymaya karar verdiler.

Fakat kardeşler arasından Bill hiçbir soyguna katılmadı. Çetenin beyni olarak onlara akıl veriyor ve yönetiyordu.

Yaptıkları soygunlardan sonra Bob Dalton daha çok cesaretlenmiş ve dönemin ünlü Jesse James’ini al aşağı etmek için aynı gün içinde iki farklı banka soyabileceğini söylemiştir.

5 Ekim 1892 günü Dalton Çetesi aynı caddede birbirinin karşısında duran Cordon&Company’s Bankası ve İlk Ulusal Banka’yı soyacaklardı. Aslında Bob Dalton tüm soygunu planlamış ve kimsenin zarar görmeyeceğinden emindi.

daltonlar 500-300.3

Banka Soygunu

Soygun yapacakları kasabaya uzun süredir gelmedikleri için eski hatırladıkları halde bulamamışlardır.

Tuğla duvarlar gitmiş ve bu yüzden de bankanın karşısına batı yönüne atlarını bağlamayı karar vermişlerdir. Fakat bu onlara dezavantaj sağlamaktaydı.  5 Ekim günü kasabaya geldiler. Grat, Broadweel ve Powers Condon Bankası’na girdi; Emmet ve Bob ise İlk Ulusal Banka’ya girdiler. Aynı esnada yol çalışması yapan işçilerden biri ellerinde tüfekler ile bankalara giren kardeşleri fark etti. Eş zamanlı olarak bağırarak “Daltonlar bankayı soyuyor” dedi.

Bu haber herkese yayılınca kaos durumu oluştu. Çıkan çatışmada kardeşlerden Bob, Grat, Bill ve Broadwell öldürülmüştür.  Emmet Dalton ise bu çatışmada yara aldı ve hayatta kaldı. Bu banka soygununda hüsrana uğramış ve kardeşlerini kaybetmişlerdi. Daltonlar kardeşlerini kaybedince çete dağılmıştır. 1951 yılında Morris tarafından Dalton Kardeşler kaleme alınarak çizgi romanı çıkarılmıştır. Böylelikle aslında istedikleri üne kavuşmuşlardı… Red Kit çizgi filmi olarak tekrar canlanmışlardır.   

Vincent Van Gogh : Mahkumlar Çemberi Tablosu konulu blog yazımız için tıklayınız.

Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi Nasıl?

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir