Bir Devletin Ortaya Çıkışı: Mikro Uluslar

Bir Devletin Ortaya Çıkışı: Mikro Uluslar

Bir Devletin Ortaya Çıkışı: Mikro Uluslar; Bir mikro ulus, bazı fiziksel topraklar üzerinde resmi ve tanınmayan bir egemenlik iddiasını ifade eder.  Mikro ulus, kendilerince bağımsız bir ülkeye ait olduğunu iddia eden politik bir varlıktır. Bunlar genellikle tek bir bireyin büyümesinden oluşur. Şu anda, dünyada yaklaşık 80 mikro ulus vardır. Mikro uluslar bağımsızlık iddiasında bulunurlar. Ancak Birleşmiş Milletler veya dünyadaki diğer hükümetler tarafından egemen devletler olarak tanınmayan alanlardır. Birçok mikro ulusun kendi bayrakları, posta pulları ve hatta para birimleri bulunmaktadır. Amaçları, kendilerini vergilendirmeden, ruhsatlandırmadan veya her türlü hükümet düzenlemesinden kurtarmaktır.  Bu varlıkları tanımlamak için kullanılan “mikro ulus” terimi 1960’lara kadar dayanmaktadır. İlk bölgesel mikro uluslar bu dönemde ortaya çıkmaya başlamış; yeni fiziksel alanlar kurmayı amaçlamıştır. Ütopik idealizm ve birkaç eksantrik bireyin hayal gücüyle ortaya çıkan bu egemen devletlerin detaylarını yazımızda hep birlikte keşfedelim.

Mikro Uluslardan Bazıları

Bir Devletin Ortaya Çıkışı Mikro rose adası italya

Rose Adası Cumhuriyeti – İtalya

Rose Adası Cumhuriyeti; 1968’de İtalyan mimar Giorgio Rosa tarafından Adriyatik Denizi’ndeki yapay bir adada kuruldu. Ardından kısa bir süre sonra gelişti. Platform bir süre kendi restoranını, gece kulübünü ve hediyelik eşya dükkanını işletti. İtalyan hükümeti bunu vergi ödemeden turist parası çekme girişimi olarak gördü. Buna bağlı olarak ertesi yıl adayı patlayıcılarla imha etti.

Liberland – Hırvatistan

Sırbistan ve Hırvatistan arasında tartışmalı küçük bir bölgede; kendi kendini ilan eden özgürlükçü bir mikro devlettir. Nisan 2015’te Vít Jedlicka adlı bir Çek siyasi aktivist; Tuna boyunca sahipsiz toprakların bir bölümünü “Özgür Liberland Cumhuriyeti” olarak ilan etti. Resmen tanınırsa, küçük toprak parçası Vatikan ve Monako’dan sonra üçüncü en küçük egemen devlet; dünyanın en genç ülkesi olacaktır. Bugün olduğu gibi, Birleşmiş Milletler’in tek bir üyesi bile Liberland’ı bir ülke olarak tanımadı. Liberland, başlangıcından bu yana vatandaşlık için 500.000’den fazla başvuru aldı ve bu sayı her gün artmaktadır.

Bir Devletin Ortaya Çıkışı Mikro Uluslar 3 ingiltere

Sealand Prensliği – İngiltere

Dünyanın en önemli mikro uluslarından biri Sealand Prensliği’dir. Büyük Britanya kıyılarından yedi mil uzaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz hükümeti tarafından inşa edilen; insan yapımı bir ada kalesinde yer almaktadır. Kale, İngiltere’yi Alman işgalcilerinden savunmayı amaçlıyordu. 1967’de Roy Bates, karısı Joan, iki çocuğu ve birkaç takipçisiyle birlikte; Sealand Prensliği’nin egemenliğini ilan etti. Sealand’ın başlangıcında birkaç zorluk vardı. Ancak bir yargıç mikro ulusun uluslararası sularda yer alması nedeniyle; “Birleşik Krallık mahkemelerinin yargı yetkisi yok” demiştir. Royal Bates ailesi o zamandan beri orada yaşıyor.

Molosya Cumhuriyeti – Nevada

Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrı, kendi otoriteleri tarafından yönetilen bir devlet kurmayı düşünen Baugh ve arkadaşı; kendi mikro milletlerini yaratma fikrini hayal ettiklerinde henüz gençtiler. 1990’ların başlarında, bölge Büyük Vuldstein Cumhuriyeti olarak biliniyordu. 1999 da ise yeni Molosya Cumhuriyeti kuruldu. Kurak Nevada’da bir dönümden biraz fazla bir alana sahip olan tüm ülke; Baugh’un ailesi ve köpekleriyle birlikte yaşadığı küçük bir evden oluşmaktadır.

Görüldüğü gibi bunlar, dünya çapında ortaya çıkan tuhaf mikro ulusların sadece bir kısmıdır. Genellikle kendini adamış ve eksantrik bireyler tarafından yönetilen mikro ulusların yasal bir temeli yoktur. Ulus devletlerin eylemlerini taklit ederler. Anayasalar hazırlarlar, madeni paralar çıkarırlar, pullar basarlar, milli marşları kabul ederler ve liderlerine kraliyet unvanları verirler. Hatta bazen egemen devletlere savaş bile ilan ederler. Ancak önemsiz kabul edilirler ve bunun nedeni; bir mikro ulusun bağımsızlık iddiası için ulusal ve uluslararası hukukta bir temele sahip olmamasıdır.

Danimarka’da Hukuksuz Bir Şehir konulu blog yazımız için tıklayınız.

Bir Devletin Ortaya Çıkışı: Mikro Uluslar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir