Uykusunda Cinayet İşleyen Zanlılar

Uykusunda Cinayet İşleyen Zanlılar

Bu yazımızda uyku terörü olarak bilinen hastalıktan ve bu hastaların uykularında işledikleri cinayetlerden bahsedeceğiz. Her ne kadar birazdan örnek göstereceğimiz uykusunda cinayet işleyen zanlıların uyanık gibi davranışları olsa da bilinçsizlik eylemlerine şahit olacaksınız.

Bildiğiniz üzere hukuk sistemi akıl ve bedenin varlığı üzerine kurulmuştur. Hukuk sisteminde niyetin farklı halleri olduğu gibi bilim alanında da farkındalığın farklı halleri bulunmaktadır. Peki nedir bu farklı haller? Öncellikle niyet iyi niyet ve kötü niyet halleri olarak yer alır hukukta. Farkındalık ise bilinçli ve bilinçsiz haller diye ayrılır. Suç için sadece eylemi gerçekleştirmek yetmez. Bu eylemi gerçekleştirirken zihinsel olarak da bu suçun farkında olmak gerekmektedir.

uykusunda cinayet işleyen zanlılar 300-500.3png

Uyku Terörü Nedir?

Uyku kelimesi başlı başına bilinçsizlik veya yarı bilinçsizlik kavramı ile anlatılmaktadır. Araştırmalara göre bu hastalık çocukluk dönemlerinde görünme oranı yüksek olup kalıtsal hastalık özellikleri taşımaktadır. Hastalığın nedenleri arasında en çok psikolojik nedenler ağır basmaktadır. Gece terörü olarak da anılmaktadır. Geceleri çığlıklar içinde uyanma, terleme ve inleme gibi belirtiler. İstemsiz kas hareketleri. Kıyafetleri çıkarma veya ortam terk etme hareketleri görülebilmektedir. Bu hastalık oldukça ciddi ve bir o kadar tehlikelidir. Bu yüzden muhakkak tanının doğru olarak konulması ve mümkün mertebede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Thomas

Thomas düzenli olarak antidepresan hapları almaktadır. Bu hapların etkisi ile Thomas 40 yıllık evliliklerinde karısı ile yakınlaşamamaktan şikayetçidir. Bu yüzden Romantik bir tatil planlayan Thomas, eşi ile küçük bir karavan tatiline çıkar. Öncesinde de eşi ile yakınlaşabilmek için antidepresan ilaçlarını kullanmayı bırakır. Gece karavanı motorlu gençler taciz eder ama sonrasında Thomas karavanlarına bu motorlu gençlerden birinin girdiğini ve onu öldürdüğünü düşünür ama gerçek hiç de öyle değildir. Thomas uyandığında yanı başında karısının cesediyle karşılaşır. Mahkeme Thomas’ın uyku hallinde vücudu üzerinde kontrolü olmadığını için davayı düşürür.

uykusunda cinayet işleyen zanlılar 300-500.2png mathew phelps

Matthew Phelps

Bir eylül gecesi uykusundan uyanan Phelps, eşinin kanlar içindeki cesedi ile karşılaşır. Phelps hemen 911 aradı ve eşinin öldürüldüğünü söyledi. Phelps uykusuzluktan dert yandığı için ilaç aldığını ve bu ilacın dozunu abarttığını ifade etti. Olay gecesi rüyasında bir bıçak gördüğünü ve kendinin kanlar içinde olduğunu söylemiştir. İfadesinin ardından mahkeme Phelps’i suçsuz bulmuş ve dava düşmüştür.

Sıra Dışı Savunmalar konulu blog yazımız için tıklayınız.

Uykusunda Cinayet İşleyen Zanlılar

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir